Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Bakteryjna cetkowatość pomidora
Alternarioza pomidora
Szara pleśń pomidora
Zaraza ziemniaka
Mozaika pomidora
Choroby odglebowe
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Choroby pomidorów

     W uprawie pomidorów istnieje wiele problemów związanych z występowaniem chorób pochodzenia infekcyjnego (grzybowego, bakteryjnego, wirusowego) oraz licznych chorób i zaburzeń pochodzenia nieinfekcyjnego (fizjologicznego). Pomidory są roślinami ciepłolubnymi, nie znoszą nadmiaru opadów deszczu ani wielodniowych ochłodzeń (<15oC). W takich właśnie warunkach dochodzi najczęściej do nagłego zwiększenia się ryzyka porażenia pomidorów przez zarazę ziemniaka, powodowaną przez grzyb Phytophthora infestans. W warunkach wyjątkowo korzystnych dla rozwoju patogena może dojść do całkowitego wyniszczenia upraw pomidora nie tylko w pojedynczym gospodarstwie, ale w całym rejonie uprawy tego warzywa. Należy pamiętać, że od stopnia zagrożenia plantacji zarazą ziemniaka, uzależnione jest plonowanie i jakość pomidorów w danym roku. Drugim po zarazie ziemniaka, poważnym zagrożeniem dla uprawy pomidorów, jest częste występowanie chorób pochodzenia bakteryjnego - zwłaszcza bakteryjnej cętkowatości pomidora oraz raka bakteryjnego.

      Kompleksowa ochrona pomidorów przed chorobami w uprawach ekologicznych, polega na wykorzystaniu wszystkich agrotechnicznych możliwości ograniczania bądź hamowania rozwoju chorób grzybowych, bakteryjnych i wirusowych oraz zastosowaniu dopuszczonych do stosowania środków ochrony. Powinna ona dotyczyć wszystkich etapów produkcji pomidorów, takich jak: lokalizacja plantacji; przygotowanie obiektów i pola do uprawy; okres produkcji rozsady; okres wegetacji w polu i pod okryciami.

     Okres przygotowania do produkcji W wielu gospodarstwach towarowych, poważnym problemem staje się nieprzestrzeganie przez producentów zasad zmianowania. Chorobotwórcze mikroorganizmy mają zdolność zimowania w resztkach roślinnych pozostawionych na polu, gdzie uprzednio rosły pomidory lub ziemniaki. Wraz z rozpoczęciem wegetacji uaktywniają się i porażają roślinę żywicielską, a pierwsze objawy (głównie bakterioz) mogą być widoczne na pomidorach wkrótce po sadzeniu rozsady na zakażonym polu. Można temu zapobiec poprzez:
  • właściwe zmianowanie, tj. 3-4 letnią przerwę w uprawie pomidorów lub ziemniaków na tym samym stanowisku
  • usunięcie z pola i spalenie resztek pożniwnych roślin
  • głęboką orkę jesienią, w celu przykrycia wierzchniej warstwy gleby razem z zalegającymi na jej powierzchni przetrwalnikami patogenów glebowych. Produkcja rozsady pomidorów
  • Ziemia lub podłoża ogrodnicze, przeznaczone do wysiewu nasion, pikowania i przesadzania roślin muszą być bezwzględnie wolne od wszelkich patogenów grzybowych, bakteryjnych, nicieni, a nawet nasion chwastów. Dlatego, corocznie, do wysiewu nasion i produkcji rozsady, używać nowe podłoże lub stare dokładne odkażać termicznie (para wodna o temp 90oC przez około 20-30 minut). Przedsiewne zaprawianie nasion Jest niezbędnym zabiegiem ochrony, gdyż zabezpiecza kiełki i młode siewki przed porażeniem ich przez grzyby zasiedlające nasiona, lub znajdujące się w podłożu.

         Ekologiczne metody przedsiewnego zaprawiania nasion pomidorów i innych gatunków warzyw są w trakcie opracowywania przez Instytut Warzywnictwa i firmy nasienne. Ograniczenie występowania chorób zgorzelowych siewek i młodych roślin można uzyskać poprzez:
  • płytki wysiew nasion w ilości do 5 g/m2 na głębokość do 1-1,5cm;

  • lekkie zwilżenie i przykrycie szkłem lub folią na czas kiełkowania nasion (ograniczenie częstotliwości podlewania, przyspieszenie kiełkowania - ale ryzyko przypalenia wschodzących siewek przy silnym nasłonecznieniu).
  • Nazwa choroby
    Objawy choroby
    Rodzaj i termin zabiegu
    Różne choroby grzybowe, bakteryjne, szkodniki występujące na podziemnych częściach roślin oraz nasiona chwastów. Zgorzele siewek, słabe wschody, wypadanie roślin, bakteryjna cętkowatość na rozsadzie Dezynfekcja termiczna ziemi lub podłoży do produkcji rozsad. Temperatura podłoża 90-100oC przez około 30 minut.
    Różne choroby grzybowe przenoszone przez nasiona (w tym zgorzel podstawy łodyg). Zgorzele siewek, słabe wschody, wypadanie roślin. Przedsiewne zaprawianie nasion:
    Na mokro - moczenie przez 2 minuty w 0,5% roztworze środka Grevit 200 SL* lub Biosept 33 SL*.
    Choroby zgorzelowe rozsady powodowane przez różne patogeny glebowe typu: Fusarium spp., Phytophthora spp. Pythium spp.



    Zgnilizna pierścieniowa pomidora. (Phytophthora spp.)
    Wypadanie siewek i młodej rozsady.




    Gnicie łodyg u podstawy roślin. Na owocach stykających się z glebą koliście ułożone szaro-brązowe pierścienie.
    Kompleksowe zaprawianie nasion oraz produkcja rozsady w wolnym od chorób podłożu. Podlewanie pikówek i młodej rozsady co 7-10 dni środkiem Grevit 200 SL w stężeniu 0,1% (2-3 l cieczy na 1 m2 powierzchni lub 1 litr cieczy do podlewania 20-40 roślin).
    Bakteryjna cętkowatość pomidora może występować już w okresie produkcji rozsady. Początkowo małe czarne plamki z żółtawą obwódką, występującą wzdłuż nerwów liści i na ich obrzeżach. Plamki występują również na łodygach, ogonkach liści, zawiązkach kwiatów i woców. Na owocach występują również nekrotyczne wzniesione zasychające plamy. Opryskiwanie roślin od okresu pojawienia się pierwszych pojedynczych plamek na liściach lub profilaktycznie. Opryskiwać co 7-10dni. W rejonach zagrożenia chorobą opryskiwanie profilaktyczne rozpocząć tuż przed wysadzeniem rozsady: Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL (0,1%),Champion 50 WP lub Miedzian 50 WG, Kocide 101 WP, Funguran OH 50 WP (2,5-3 kg /ha lub w stężeniu 0,3%).
    Zaraza ziemniaka może wystąpić już w okresie produkcji rozsady.





    Zgnilizna pierścieniowa na owocach pomidora występuje w okresach dużej ilości opadów.
    Na liściach zielono-brunatne plamy z czerniejącymi nerwami. Na łodygach rozległe brunatne plamy. Na owocach lekko wzniesione brunatne plamy. W okresie wysokiej wilgotności na plamach pojawić się może białawy nalot grzybni. Zamieranie roślin w strefie szyjki korzeniowej. Na owocach stykających się z glebą koliście ułożone szaro-brązowe pierścienie. Opryskiwanie roślin rozpocząć po wystąpieniu pierwszych objawów co 6-7 dni lub wg sygnalizacji. Dokładnie opryskiwać całe rośliny, szczególnie doln ą stronę liści: Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL 1,5 L /ha, Champion 50 WP lub Miedzian 50 WG, Kocide 101 WP, Funguran OH 50 WP (2,5-3 kg /ha).
    Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
    Komentarze (148)
    Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 147]
    Temat:

    Komentarze na temat: Choroby pomidorów


    Dyskusja użytkowników na temat: Choroby pomidorów


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 3 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

    Reklama
    Agrowłókniny rabatka.pl
    Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

    Ogrodzenia elektryczne Chapron