Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ograniczenie chorób
Ograniczenie szkodników
Ograniczenie chwastów
Substancje biologiczne
Aspekty ekonomiczne
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Środki ochrony roślin

     Szczególną cecha rolnictwa ekologicznego jest kompleksowe traktowanie procesu produkcji tak, aby działania w jednym obszarze produkcji rolniczej były ściśle powiązane z pozostałymi. Dotyczy to również ochrony roślin, która nie jest tutaj niezależnym elementem cyklu, lecz konsekwencją działań podejmowanych na innych etapach produkcji roślinnej i często również zwierzęcej. Głównym założeniem ochrony roślin w rolnictwie ekologicznym nie jest zwalczanie chorób i szkodników, lecz stworzenie odpowiednich warunków dla prawidłowego wzrostu roślin, aby czynniki te nie rozwijały się w uprawie, lub aby ich wpływ na plonowanie był minimalny. Tak wiec działania przygotowawcze i profilaktyczne polegające na doborze odpowiedniego siedliska i agrotechniki, stymulowaniu roślin do wytwarzania substancji obronnych, przeprowadzaniu zabiegów biotechnicznych oraz na stwarzaniu odpowiednich warunków do rozwoju organizmów pożytecznych, mają pierwszeństwo przed działaniami interwencyjnymi.

     Działania interwencyjne mogą zaś być podejmowane jedynie w ostateczności, w przypadku bezpośredniego, istotnego zagrożenia dla plonów. Należy przy tym pamiętać, że zarówno stosowane metody, jak i środki muszą być zgodne zarówno z zasadami rolnictwa ekologicznego, jak i istniejącymi w kraju przepisami prawnymi dotyczącymi dopuszczania środków ochrony roślin do obrotu i stosowania.

     W założeniach ogólnych przyjmuje się, że w zrównoważonych warunkach środowiska gospodarstwa ekologicznego zagrożenie upraw ze strony chorób i szkodników powinno być niewielkie. Rośliny uprawiane na właściwym siedlisku realizują pełnię swoich możliwości życiowych, a wysoka bioróżnorodność środowiska przyczynia się do ograniczenia rozwoju populacji szkodliwych organizmów do minimum. Wiadomo jest jednak, że już same czynniki pogodowe mogą okresowo zmienić warunki środowiskowe na szczególnie korzystne dla rozwoju organizmów chorobotwórczych, lub szkodników, powodując równocześnie osłabienie wigoru roślin.
Stosowanie środków ochrony roślin w uprawie konwekcjonalnej.
Stosowanie środków ochrony roślin w uprawie konwekcjonalnej.


     Ponadto, należy pamiętać, że aktualny udział gospodarstw ekologicznych w ogólnym krajobrazie rolnictwa jest nadal niewielki. Konsekwencją tego jest sytuacja, w której stosunkowo niewielkie gospodarstwa ekologiczne otoczone są ogromnymi obszarami gospodarstw konwencjonalnych. W takim przypadku trudno jest powstrzymać stałą migrację szkodników i czynników chorobowych z otaczających pól na uprawy ekologiczne. Ich naturalny potencjał obronny może nie wytrzymać takiego naporu.

     Dlatego niezbędne jest przygotowanie rolników do podejmowania działań zapewniających skuteczną ochronę ich plonów oraz zapoznanie ich z dostępnym arsenałem istniejących środków mogących znaleźć zastosowanie w tym procesie. Podstawowe działania mające na celu ochronę roślin w gospodarstwach ekologicznych obejmują:
  1. ograniczanie występowania chwastów;
  2. ochronę roślin przed chorobami oraz
  3. ochronę roślin przed szkodnikami.
Każdy z tych obszarów dysponuje specyficznym dla siebie zakresem środków.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron