Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Wymagania klimatyczne i glebowe buraka.
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe buraka
Odmiany buraka
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu buraka
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie buraka
Terminy i sposób uprawy
Zabiegi pielęgnacyjne buraka
Ochrona buraka przed chwastami
Choroby buraka
Szkodniki buraka ćwikłowego
Sposoby przechowania buraków
Przygotowanie buraków do sprzedaży
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa Buraka ćwikłowego

Kiść buraków ćwikłowych
     Burak ćwikłowy (Beta vulgaris L.) jest rośliną dwuletnią z rodziny komosowatych (Chenopodiaceae). W pierwszym roku uprawy tworzy zgrubiały korzeń spichrzowy, a w drugim pęd kwiatostanowy i nasiona.
Częścią jadalną buraka są zarówno korzenie jak i młode liście, które zawierają nawet więcej białka, soli mineralnych i witamin niż korzenie.

     Burak ćwikłowy pochodzi od dziko rosnącego buraka morskiego (Beta maritima) występującego głównie na wybrzeżach Morza Śródziemnego, ale także w Środkowo-Zachodniej Azji i u wybrzeży Atlantyku. Dla celów spożywczych i leczniczych uprawiany był już w starożytności. W Polsce pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIV wieku, ale szerzej zaczęto go uprawiać dopiero z końcem XVI wieku.

     Współczesne formy buraka ćwikłowego powstały jednak dopiero w wieku XIX i XX. W Polsce metodami konwencjonalnymi uprawiany jest na powierzchni 20-22 tys. ha, a pod względem wielkości zbiorów (450-550 tys. ton) zajmuje czwarte miejsce po kapuście, marchwi i cebuli.
Polska jest czołowym producentem buraka ćwikłowego w Europie. Produkcja buraków wynosi u nas średnio około 13 kg na jednego mieszkańca. Produkcja buraków ćwikłowych metodami ekologicznymi jest jak dotychczas w Polsce prowadzona na niewielką skalę.

      Dzięki dobrej trwałości przechowalniczej (nawet przez okres 8-9 miesięcy) burak ćwikłowy może być spożywany w stanie świeżym prawie przez cały rok. Oprócz spożycia w stanie świeżym jest cennym surowcem wykorzystywanym powszechnie w przemyśle przetwórczym do produkcji suszu, mrożonek, różnego rodzaju konserw, soków pitnych i zagęszczonych, a ostatnio w coraz większym stopniu, do produkcji naturalnych barwników.
Barwniki betalainowe, a głównie betanina o barwie czerwono- fioletowej i wulgaksantyna o barwie żółtej posiadają siłę barwiącą 2 - 3-krotnie większą niż barwniki syntetyczne. Zawartość barwników betalainowych w soku buraka zależy od odmiany, stopnia dojrzałości, warunków klimatycznych i wielu innych czynników. U najlepszych odmian zawartość betaniny w soku dochodzi do 0,3%.

Burak ćwikłowy
Burak ćwikłowy

     Burak ćwikłowy jest warzywem o wysokich walorach dietetycznych i smakowych, a także leczniczych. Korzenie buraka zawierają 12-20% suchej masy, 1,5- 2,5% białka, 4-12% cukrów, 0,3% tłuszczów, 1-3% błonnika oraz sole mineralne wapnia, magnezu, fosforu, potasu, sodu i żelaza. Ponadto, zawiera witaminy C, B2, karoten, a także kwasy organiczne: jabłkowy, cytrynowy i szczawiowy.
Z dotychczasowych badań wynika, że korzenie buraka pochodzące z upraw ekologicznych zawierają na ogół podobne ilości składników odżywczych, soli mineralnych i wita- min jak z upraw konwencjonalnych. Niemniej jednak, zawierają zwykle nieco więcej suchej masy oraz mniej azotanów niż pochodzące z upraw konwencjonalnych.

     Burak pobudza apetyt i jest lekkostrawny. Jego zaletą jest również niska kaloryczność. Dzięki dużej zawartości błonnika wpływa korzystnie na procesy trawienne. Zawarte w nim sole mineralne działają odkwaszająco na organizm ludzki. Oprócz tego burak ćwikłowy poprawia funkcjonowanie wątroby, zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych, obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cholesterolu, a dzięki zawartości betaniny wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Żródło: Ekologiczne metody uprawy Buraka Ćwikłowego Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (3)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Komentarze na temat: Uprawa Buraka ćwikłowego


Dyskusja użytkowników na temat: Uprawa Buraka ćwikłowego


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron