Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Siatka na krety
Odstraszanie kretów
Siatka pod trawnik
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zabazpieczenia przed kretami

Kret pospolity
Jest wiele skutecznych sposobów na krety, najbardzi skuteczne jest zabezpieczenie ogrodu siatką przeciw kretom
     W Europie spotyka się kilka gatunków kretów, a niemalże każdy z nas ma swoje własne opracowane metody na to jak ich się pozbyć. Najlepiej poprostu nie wpuścić ich i zastosować siatkę podpowierzchniową. Zdesperowani ogrodnicy są w stanie wdrażać radykalne metody, takie jak chociażby uśmiercenie szkodników, które niszczą ich piękne trawniki i rabatki. ALE JEST TO PRAWNIE ZABRONIONE, PONIEWAŻ KRETY SĄ PRAWNIE CHRONIONE W POLSCE. Lub po prostu mogą je próbować przenieść w inne miejsce. Jakiekolwiek jednak podejmiemy działania, nasza reakcja musi być natychmiastowa po dostrzeżeniu już pierwszego kopca. Ponieważ krety są sprawnymi kopaczami, które w ciągu zaledwie jednej nocy mogą "przeorać" nasz ogródek lub trawnik. Skutecznie zatrzymać je może tylko siatka.

     Kret jest owadożerny, a większość swojego życia spędza wśród płytkich podziemnych tuneli. Krety posiadają grube futro, które izoluje je od chłodnej ziemi, a zwyczajowo osiągają wielkość od 10 do 15cm. Mają długi, wąski nos, a szczęki uzbrojone są w ostre zęby, które ułatwiają spożywanie podziemnych robaków, pędraków i innych stworzeń. Poza tym krety, dla lepszego przemieszczania się pod ziemią zostały wyposażone w szerokie, silne przednie łapy, których zadaniem jest odgarnianie ziemi na boki podczas kopania tuneli. Jeśli nasze ogródek zasiedla duża populacja tych szkodników to ich tunele mogą łączyć się ze sobą tworząc skomplikowaną sieć połączeń. Krety maja bardzo szybki metabolizm i aby przeżyć muszą ciągle jeść. Poza tym, aby żyć pod ziemią krety wymagają mniej tlenu niż inne ssaki, oraz nie zapadają w sen zimowy. Dlatego wszystko to sprawia, że ochrona przed tymi przebiegłymi ssakami wymaga specjalnych technik.

      Najlepszym sposobem na kreta jest zastsosowanie siatki na krety, czyli umiesczenie specjalne siatki pod trawnikiem.

     Wyróżniamy dwa podstawowe sposoby eliminacji kretów z naszego ogródka: metody chemiczne lub metody mechaniczne. Jednak przed wyborem metody należy pamiętać, że KRETY W POLSCE SĄ POD OCHRONĄ i nie wolno ich zabijać!!!

Odstraszacz ultradźwiękowy
     Jako mechaniczny środek odstraszający krety możemy wykorzystać urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe lub pole wibracyjne, które skutecznie odstrasza szkodnika. Sposób ten jest prosty w użyciu i wymaga tylko umieszczenia urządzenia w ziemię blisko czynnego kreciego tunelu i jego uruchomienia.

     Jeśli chodzi o odstraszacze chemiczne zawierają one składnik, który jest nieznośny dla kreta, co skutkuje opuszczeniem przez niego kretowiska. Manipulacja jest prosta i polega na umieszczeniu specyfiku w aktywnym kretowisku pod ziemią.

     Stosując powyższe środki musimy jednać pamiętać o tym, iż są to rozwiązania tymczasowym. Jeśli jednak mamy pewne opory przed stosowaniem metod mechanicznych lub chemicznych, kolejną efektywną metodą jest zastosowanie żywołapek. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń. Między innymi można wyróżnić najbardziej popularne żywołapki nożycowe, kolejne typy to żywołapki tunelowe czy grotowe.

     Aby schwytać kreta musimy zlokalizować najbardziej uczęszczany przez niego tunel. Taki tunel będzie wyróżniał się świeżym kopcem, tzn. wilgotną ciemną ziemią. Następnie należy wykopać dziurę i umieścić w niej żywołapkę, uzbrojoną według wskazówek producenta. Z racji, iż krety są wrażliwe na światło, należy przykryć żywołapkę. Kolejnie należy sprawdzać przygotowaną przez nas zasadzkę raz dziennie. Jeśli już uda nam się złapać kłopotliwego ssaka musimy przewieźć i wypuścić go na wolność w odległym miejscu.

     Prowadząc "wojnę" z kretem musimy uzbroić się w jedną rzecz, a mianowicie CIERPLIWOŚĆ!!! Dlatego przy projektowaniu ogrodu lub trawnika warto wydać trochę pieniędzy i założyć siatkę pod trawnik przeciwko kretom.
Żródło:
Komentarze (44)
Autor: ~wiesław     (2020-03-12,  13:00:51)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 37.248.93.126)Odpowiedz
Temat:

krety


to nie krety buszują w rabatach tylko nornice
Autor: ~jola     (2019-02-19,  08:12:23)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.20.52.55)Odpowiedz
Temat:

krety?


siatka jest na trawniku a krety buszują we wszystkich rabatach niszcząc ogród.
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 41]
Temat:

Komentarze na temat: Zabazpieczenia przed kretami


Dyskusja użytkowników na temat: Zabazpieczenia przed kretami


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron