Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa Cebuli     Cebula zwyczajna (Allium cepa L.) jest dwuletnią rośliną z rodziny cebulowatych (Alliaceae). Jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, znaną w uprawie i konsumpcji od ponad 5000 lat. Pochodzi najprawdopodobniej z Azji Środkowo-Zachodniej.
Do Europy przywędrowała w VI wieku, a w Polsce szerzej zaczęto ją uprawiać dopiero od XIV wieku. Jest warzywem powszechnie znanym i cenionym niemal na całym świecie. Popularność swą zawdzięcza wysokim walorom dietetyczno- smakowym oraz licznym właściwościom leczniczym. Jest źródłem soli mineralnych, potasu, fosforu, wapnia, sodu, magnezu, żelaza, cynku, witamin B1, B2, PP, B6, a także niewielkiej ilości kwasu foliowego i nikotynowego.

Cebula
Cebula


     Cebula zwyczajna jest jednym z najważniejszych źródeł kwercetyny - flawonoidu o bardzo silnych właściwościach antyutleniających, zmniejszających ryzyko wystąpienia różnych form nowotworów oraz chorób serca. Cebula bardzo korzystnie wpływa na układ krążenia - zmniejszając lepkość krwi zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Podnosi poziom korzystnego cholesterolu HDL i zapobiega procesowi utleniania niekorzystnego cholesterolu LDL, przez co ogranicza tworzenie się w naczyniach krwionośnych płytek miażdżycowych. Obniża ciśnienie i poziom cukrów we krwi, wykazuje właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Ponadto cebula działa uspokajająco, uodporniająco, detoksykująco oraz łagodzi uczulenia. Najbardziej wartościowa jest cebula świeża pochodząca prosto z pola, bądź z krótkiego przechowywania. Spożywana jest zarówno na surowo jak i po ugotowaniu lub smażeniu. W przemyśle przetwórczym wykorzystywana jest do produkcji suszu, mrożonek i różnego rodzaju konserw.

      Roczne spożycie cebuli na jednego mieszkańca w Polsce wynosi około 7 kg i jest znacznie niższe niż w Hiszpanii, we Włoszech, w Grecji czy w Turcji. Ze względu na wielkość produkcji, oraz znaczenie w eksporcie, cebula należy do najważniejszych gatunków warzyw uprawianych w naszym kraju. Metodą konwencjonalną uprawiana jest na powierzchni 30-35 tys. ha, a jej zbiory kształtują się w skali roku na poziomie 600-750 tys. ton. W Polsce produkcja cebuli metodą ekologiczną jest prowadzona na niewielką, trudną do oszacowania skalę. Posiada zbliżone właściwości dietetyczne i lecznicze jak cebula pochodząca z upraw konwencjonalnych.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (12)
Autor: ~Działkowiec     (2015-05-28,  13:28:46)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 82.160.14.10)Odpowiedz
Temat:

uprawa cebuli z dymki


Po 4 tygodniach od zasadzenia zaczęły obumierać liście - zwijają się i wiotczeją. Co robić ?
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 10]
Temat:

Komentarze na temat: Uprawa Cebuli


Dyskusja użytkowników na temat: Uprawa Cebuli


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron