Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Wymagania klimatyczne i glebowe kapusty
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe w uprawach kapusty
Odmiany kapusty i ich przydatność do różnych terminów uprawy
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Rozsada Kapusty
Przygotowanie gleby pod kapsutę
Nawożenie kapusty
Terminy uprawy kapusty
Pielęnacja kapusty
Zbiór kapusty i przechowywanie
Przygotowanie kapusty na sprzedaż
Ochrona kapusty przed chwastami
Choroby kapusty
Szkodniki kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa Kapusty

     Kapusta głowiasta pochodzi od dzikiej formy rosnącej na wybrzeżach Morza Śródziemnego i atlantyckich wybrzeżach zachodniej Europy. Pierwsze selekcje dzikich form prowadzono w kierunku uzyskania warzywa liściowego, z którego zbierano liście pojedynczo, w miarę ich wyrastania, podobnie jak obecnego jarmużu.

     Taka forma była uprawiana przez całe tysiąclecia. Forma głowiasta biała była już uprawiana w czasach starożytnych i została przez Rzymian rozpowszechniona na terenie Europy.
Różne odmiany kapusty
Rózne odmiany kapusty


     W Polsce znana już była w XV wieku, ale pierwsze bardziej szczegó łowe opisy jej uprawy można znaleźć dopiero w piśmiennictwie XVII w.
Kapusta głowiasta należy do najbardziej popularnych i najważniejszych gatunków warzyw. W skali światowej produkcja kapusty zajmuje drugie miejsce po pomidorze (około 50 mln ton), a w Polsce zarówno pod względem powierzchni uprawy (37 tys. ha) jak i rocznej produkcji (1435 tys. ton) jest na pierwszym miejscu. Udział kapusty głowiastej w powierzchni uprawy zajętej corocznie przez warzywa stanowi około 19%, a w całkowitej, rocznej produkcji warzyw ponad 32%.Swą popularność zawdzięcza łatwości uprawy, szerokim możliwościom użytkowania, wysokiej wartości odżywczej, łatwemu przetwórstwu i przechowywaniu.

     Kapusta jest warzywem o bardzo wysokich walorach odżywczych i dietetycznych i zachowuje wiele z nich także po przetworzeniu i przygotowaniu do spożycia. Kapusta jest pokarmem niskokalorycznym i cecha ta jest wykorzystywana w różnych dietach odchudzających. Podobnie jak inne warzywa kapustne zawiera sulforafan (chociaż w mniejszych ilościach)- związek o działaniu antyrakowym. Świeża kapusta jest bogatym źródłem witaminy C oraz w mniejszych ilościach witamin A, B1, B2, PP oraz składników mineralnych takich jak: potas, wapń, magnez, żelazo. Zawiera również ważne dla zdrowia człowieka takie składniki odżywcze - białko, tłuszcze, węglowodany i błonnik oraz olejki eteryczne z udziałem siarki.

      Ma właściwości robakobójcze, dezynfekuje i ułatwia gojenie ran, oparzeń, wrzodów, doskonale łagodzi skutki ukąszeń owadów, bóle reumatyczne, oczyszcza drogi oddechowe przy anginach, bronchitach i astmie. Kapusta kiszona przeciwdzia ła rozwojowi szkodliwych bakterii w przewodzie pokarmowym człowieka. Sok z kiszonej kapusty działa wzmacniająco na wątrobę, żołądek i śledzionę, poprawia apetyt, pomaga przy zaparciach. Te cechy kapusty od dawna były wykorzystywane w medycynie ludowej.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Kapusty Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (5)
Autor: ~Zibi     (2015-10-09,  00:48:32)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 188.146.4.201)Odpowiedz
Temat:

Kedy ścinać kapustę


czy kapusta lubi przymrozek i trzeba ją szybko ścinać czy wytrzyma kilka przymrozków?
Autor: ~marcin     (2015-05-31,  15:09:02)      [odpowiedzi: 1]     (IP: 109.243.159.146)Odpowiedz
Temat:

prosze o podpowiedz


witam tydzien po posadzeniu kapusty opryskalem jo kohinor200sl i niewiem kiedy mam wykonac nastempny zabieg prosze o podpowiedz
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Uprawa Kapusty


Dyskusja użytkowników na temat: Uprawa Kapusty


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron