Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Zapobieganie szkodom łowieckim
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkody łowieckie w uprawach

Locha z pasiakami wychodzi na pole uprawne
Locha z pasiakami wychodzi na pole uprawne

Wraz ze wzrostem liczby ludności na świecie liniowo rośnie zapotrzebowanie na żywność. Obecnie (stan na styczeń 2024) mamy na świecie już ponad 8 mld. mieszkańców. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na żywność. I ktoś by mógł powiedzieć, że przecież żywność ekologiczna dotyczy nas tutaj, w Europie, gdyż jak się okazuje to Europejczycy są jej głównym propagatorem. Jest jedna powszechnie wiadomym, że wydajność produkcyjna w uprawa ekologicznych jest niższa od tej w uprawach intensywnych wielkotowarowych. Stąd też w rolnictwie ekologicznym mniejszą wydajność niweluję się pop pierwsze wyższą ceną płodów z certyfikatem ekologicznym a po drugie zwiększaniem areałów upraw. Wszystko po to by produkować więcej i zdrowiej. I tutaj na przekór wszystkiemu pojawia się konflikt rolnictwa ekologicznego z naturą. Dzikie zwierzęta wiedzione naturalnym instynktem poszukiwania najlepszego pokarmu wychodzą na pola....

Czym są szkody łowieckie?

Szkody łowiecki to nic innego jak szkody w uprawach rolniczych, sadowniczych ale również i leśnych powodowane przez zwierzęta łowne, w skrócie zwierzynę. W zależności od regionu i wielkości populacji danego gatunki zwierzyny, szkody łowieckie mogą być na tyle duże że często konieczne jest skasowanie uprawy, gdyż dalsza jej pielęgnacja nie ma sensu. Temat szkód łowieckich ze społecznego punktu widzenia jest dość zawiły. Gdyż coraz rosnąca intensyfikacja rolnictwa (również ekologicznego), rekultywacja terenów, likwidacja miedz, powoduje zawężanie naturalnych terenów bytowania zwierzyny, która w poszukiwaniu pokarmu coraz bardziej zmuszana jest do eksploracji upraw rolnych.

Kto odpowiada za szkody łowieckie?

Zgodnie z ustawą Prawo Łowieckie z dnia 13 października 1995 r. (z późniejszymi zmianami) Art. 2. Zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa. Jednak sprawa nie jest tak prosta jakby się wydawało. Gdyż jak wiadomo polska podzielona jest na obwody łowieckie, dzierżawione przez koła łowieckie zrzeszone w Polskim Związku Łowieckim. I to właśnie na członkach ów kół łowieckich spoczywa obowiązek prowadzenia gospodarki łowieckiej na danym obwodzie. Dokładnie obowiązki gospodarki łowieckiej opisane zostały w z rozdziale III wymienionej wyżej ustawy Prawo Łowieckie.
Wynika więc z tego, że odpowiedzialność za szkody łowieckie została scedowana przez Państwo na myśliwych, którzy można by rzec nieodpłatnie i na własny koszt prowadzą gospodarkę łowiecką, a co więcej w zdecydowanej większości szkody łowieckie pokrywają z własnych środków. Dlatego rola myśliwych w tym przypadku jest tutaj nie do przecenienia.

Jaka zwierzyna powoduje szkody łowieckie?

Szkody łowieckie w uprawach rolnych najczęściej powodowane są przez zwierzynę grubą, która w dużych stadach wychodząc na pola uprawne zgryza, depcze i niszczy duże połacia upraw. Ostatnimi laty często słyszy się o olbrzymich stratach powodowanych przez ptaki takie jak żurawie, gawrony, łabędzie, dzikie gęsi itp. Jednak szkody powodowane przez ptaki wyjęte są z odpowiedzialności w ramach dzierżawy obwodów łowieckich. Uszkodzenia w uprawach mogę być powodowane praktycznie przez cały rok na wiele sposób i w różnych stadiach wegetacji i te wyrządzne przez zwierzynę grubą, są najczęstsze i szczególnie dotkliwe.

Szkoda łowiecka na zasiewach kukurydzy spowodowana przez dziki
Szkoda łowiecka na zasiewach kukurydzy spowodowana przez dziki

Szkody łowieckie wiosną

Wiosną na zasiewach roślin jarych szczególnie na kukurydzy albo też na oziminach zwłaszcza na rzepkach, które praktycznie przez całą zimę stanowią doskonałą bazę żerową dla wszystkich gatunków zwierzyny płowej. Częstym problem na uprawach warzyw są ptaki takie jak dzikie gęsi, bażanty a także gawrony, żurawie, łabędzie i choć nie każdy z tych gatunków jest gatunkiem łownym to szkody powodowane przez np. żurawie potrafią być porażające dla przeciętnego rolnika.

Szkody łowieckie latem

Latem w fazie wzrostu zbóż, kukurydzy i rzepaku dają doskonałą bazę żerową dla wszystkich zwierząt. Ponadto wysokie łany stanowią doskonałą kryjówkę dla zwierzyny, która niejednokrotnie pozostaje w polach tworząc sobie tam ostoje. Łamie i wygniata olbrzymie obszary upraw. Kluczowym jest tutaj fakt, że szkody te czynione są często tuż przed samym zbiorem, kiedy praktycznie wszystkie koszta związane z uprawą zostały już poniesione. Dlatego szkody powodowane latem, tuż przed zbiorem płodów, są najbardziej dotkliwe dla rolnika.

Szkody łowieckie jesienią

Szkoda na kukurydzy spowodowana przez jelenie
Szkoda na kukurydzy spowodowana przez jelenie

Jesienią szkody łowieckie stanowią przede wszystkim olbrzymi problem w uprawach kukurydzy, gdzie soczyste kolby kurkurydzy, wypełnione dojrzałym ziarnem stanowią łatwą i wręcz nieograniczoną bazę żerową i kryjówkę dla wszystkich zwierząt łownych. Dodatkowym czynnikiem wzmagającym szkody łowieckie w tym okresie jest wzmorzony ruch grzybiarzy w lasach, którzy nieświadomi niczego przemierzając wzdłuż i wszerz każdy kawałek lasu i zagajnika w poszukiwaniu podgrzybków, borowików, maślaków i innych owoców lasu. Taki intensywny ruch ludzi w lasach w okresie grzybobrania powoduje wyparcie zwierząt z lasów w inne spokojniejsze ostoje, które najczęściej zwierzyna znajduje właśnie na polach kukurydzy.

Szkody łowieckie zimą

Zima to okres, w którym wydawać by się mogło występuje najmniejszy problem ze szkodami łowieckim. Niestety często jest to złudne wrażenie, gdyż właśnie w tym okresie dziki często w poszukiwaniu pędraków buchtują duże obszary łąk i pastwisk. Również zwierzyna płowa wychodząc na uprawy rzepaku tratuje i zgryza czubki powodując nieodwracalne zmiany na roślinach co w konsekwencji prowadzi do dużych strat ekonomicznych w takich uprawach.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron