Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ograniczenie chorób
Ograniczenie szkodników
Ograniczenie chwastów
Przedplony
Poplony
Zagęszczenie rośliny uprawnej
Rośliny odchwaszczające
Ściółkowanie
Siew i rozwój
Uprawki mechaniczne
Wyrywanie chwastów
Wypalanie chwastów
Płodozmian
Substancje biologiczne
Aspekty ekonomiczne
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Płodozmian

     Płodozmian jest to dobór i następstwo roślin uprawnych na danym polu zaplanowane w określonym czasie, dla danego obszaru gospodarstwa. W rolnictwie ekologicznym jest kluczowym elementem agrotechniki. Właściwie zaplanowany prowadzi do ograniczenia występowania chwastów konkurencyjnych dla roślin uprawnych oraz do zachowania i podnoszenia żyzności gleby, gwarantując tym samym uzyskiwanie zadawalających plonów. W rolnictwie ekologicznym zaleca się stosowanie w produkcji polowej co najmniej czteroletniego płodozmianu. Powierzchnia gleby podczas całego okresu wegetacji powinna być przykryta roślinnością, w szczególności plonem głównym i międzyplonem albo substancją organiczną, w tym w postaci kompostu, rozdrobnionej słomy lub ściółki z roślin. Uprawy wrażliwe na zachwaszczenie należy w płodozmianie lokalizować bezpośrednio po roślinach, które ograniczają chwasty.

     Niektóre gatunki chwastów dostosowane są pod względem wymagań agrotechnicznych i biologii rozwoju do poszczególnych grup roślin uprawnych. Częsty powrót tego samego gatunku uprawy lub gatunku pokrewnego na to same pole może doprowadzić do kumulacji określonych gatunków chwastów. Należy stosować przemienną uprawę roślin należących do różnych grup, tj. zbóż (ozimych i jarych), okopowych, pastewnych, warzyw oraz poplonów ogranicza występowanie tych chwastów.

     Niektóre gatunki chwastów występują powszechnie w różnych grupach roślin uprawnych o zbliżonym systemie uprawy. Na przykład fiołek polny, komosa biała, maruna bezwonna, rumian polny i tobołek polny mogą masowo występować w roślinach zbożowych, okopowych i strączkowych. Przy dużym nasileniu występowania tych gatunków należy uprawiać rośliny z zastosowaniem szerokich międzyrzędzi, w których można przeprowadzać mechaniczne zabiegi odchwaszczające lub wprowadzić do płodozmianu uprawę roślin pastewnych, jak trawy, rośliny motylkowe lub mieszankę roślin motylkowych z trawami, z przeznaczeniem na użytki zielone.

     Gatunki chwastów występujące we wszystkich grupach roślin uprawnych, takie jak perz właściwy, należy zwalczać przez wykonanie zespołu mechanicznych uprawek pielęgnacyjnych. W uprawach ekologicznych zaleca się wprowadzenie płodozmianu przemiennego 'dwa pola' polegającego na stosowaniu dwóch różnych cykli kilkuletnich.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron