Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ograniczenie chorób
Termin siewu
Osłanianie roślin
Odmiany odporne na choroby
Ograniczenie szkodników
Ograniczenie chwastów
Substancje biologiczne
Aspekty ekonomiczne
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Termin siewu

     Termin siewu dla roślin uprawnych uzależniony jest od rejonu, w którym znajduje się gospodarstwo oraz od wymagań rośliny w odniesieniu do temperatury, wilgotności i długości okresu wegetacyjnego. Najbardziej odpowiednim terminem do siewu jest okres, który zapewni szybkie wschody roślin. Właśnie takie wschody pozwalają na zmniejszenie zagrożenia przez ze strony patogenów mogących powodować choroby wschodów, takie jak m.in. przedń i powschodowa zgorzel siewek.

     Siew w czasie, gdy rośliny długo kiełkują i wschodzą może przyczyniać się również do rozwoju wielu ważnych chorób podstawy źdźbła i korzeni. Zbyt wczesny siew wiosną może spowodować szybszy rozwój sprawcy mączniaka prawdziwego zbóż i traw oraz sprawcy rdzy liściowych i septorioz liści. Również wczesny siew ozimy zbóż zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzeń. Podobnie jak w przypadku siewu wiosennego może nastąpić bujny wzrost roślin, a to z kolei sprzyjać będzie rozwojowi mączniaka prawdziwego.

     Zjawisko takie często obserwuje się na jęczmieniu. Obfita i długo zalegająca warstwa śniegu na bujnie rozwiniętych roślinach może spowodować rozwój sprawców pleśni śniegowej lub pałecznicy zbóż i traw. Również w przypadku długiej, ciepłej i wilgotnej jesieni oraz zimy istnieją dobre warunki do zwiększenia jesiennego porażenia roślin zbóż przez czynnik sprawczy łamliwości źdźbeł.

     Zbyt wczesny i zbyt głęboki siew oraz temperatura powietrza i gleby w granicach 5- 10oC są czynnikami sprzyjającymi opanowaniu pszenicy ozimej przez śnieć cuchnącą. W przypadku tej choroby ważne jest również zwalczanie chwastów, które mogą być gospodarzami dla tego grzyba chorobotwórczego. Zabiegi pielęgnacyjne bezpośrednio lub pośrednio pogarszają warunki rozwoju wielu sprawców chorób poprzez zmianę wilgotność oraz zwiększenie dopływu tlenu do gleby. Zabiegi te powinny prowadzić do możliwie szybkiego rozkładu resztek pożniwnych i uniemożliwiać zbyt intensywny rozwój samosiewów.

     Ważne jest, aby gleby ciężkie nie były w czasie siewu i wzrostu roślin zbyt ubite i nieprzepuszczalne dla wody. To zwiększa niebezpieczeństwo wielu infekcji grzybowych. Na glebach lekkich należy zaś zadbać, aby nie były one zbyt luźne. W takich warunkach rośliny kiełkują źle i nierównomiernie, co sprzyja porażeniu korzeni przez sprawców chorób zgorzelowych podstawy roślin i korzeni. Korzystny wpływ na zdrowie roślin ma nawożenie organiczne, szczególnie zaś nawozami pochodzenia zwierzęcego. Hamuje ono rozwój patogenów w glebie poprzez stymulowanie rozwoju antagonistycznych drobnoustrojów, wpływających korzystnie na żyzność i strukturę gleby.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron