Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ochrona pomidora przed chwastami

     Chwasty obniżają temperaturę gleby, co w połączeniu z wysoką wilgotnością, sprzyja porażeniu pomidora przez choroby. Chwasty pojawiające się przed zbiorami też są kłopotliwe, bowiem utrudniają przeprowadzanie zbiorów, opóźniają dojrzewanie, wybarwianie owoców i zmniejszają w nich zawartość suchej masy i cukrów. Termin sadzenia pomidora zbiega się z okresem wiosennego, masowego pojawiania się chwastów. W badaniach przeprowadzonych w Skierniewicach stwierdzono, że świeża masa chwastów wyrastających w uprawie pomidora, po 38 dniach od sadzenia (średnia z 14 lat), wynosiła 12 t/ha i mieściła się w zakresie 5,2- 23,7 t/ha. Do częściej spotykanych gatunków na plantacji pomidora zaliczane są: żółtlica drobnokwiatowa, gwiazdnica pospolita, komosa biała, szarłat szorstki, tasznik pospolity, jasnota różowa, psianka czarna, rdesty, chwastnica jednostronna. Reakcja pomidora na zachwaszczenie zależy od odmiany i sposobu uprawy. Odmiany karłowe, samokończące, uprawiane bez palikowania, są z reguły bardziej wrażliwe od odmian charakteryzujących się silnym wzrostem i uprawianych przy palikach.

      W ochronie pomidora powinno się wykorzystywać różne zabiegi profilaktyczne i pielęgnacyjne ograniczające poziom zachwaszczenia, mianowicie:
  • Uprawiać pomidor w stanowiskach możliwie jak najmniej zachwaszczonych. Dotyczy to szczególnie pomidora z wczesnych terminów sadzenia.
  • Okres od rozmarznięcia gleby do sadzenia wykorzystać na niszczenie chwastów zabiegami mechanicznymi, które jednak powtarzane zbyt często mogą doprowadzić do nadmiernego rozpylenia i przesuszenia gleby. Zamiast wielokrotnych uprawek możliwe jest przygotowanie pola do sadzenia jedną uprawką mechaniczną, najlepiej agregatem uprawowym (np. kultywator o zębach sztywnych lub półsztywnych z wałem strunowym), glebogryzarką wolnoobrotową, broną wirnikową.
  • Na kilka tygodni przed sadzeniem powierzchnię gleby można przykryć włókniną lub folią na okres kilku dni w celu przyspieszenia wschodów chwastów. Po czym chwasty te należy zniszczyć mechanicznie po zdjęciu osłony i osłoną nakryć powtórnie. Zabieg taki można powtarzać kilkakrotnie, co zmniejsza zapas żywotnych nasion chwastów w glebie, a tym samym poziom zachwaszczenia w okresie wegetacji pomidora.
  • W kilka dni po posadzeniu sprawdzić stan przyjęcia się roślin i uzupełnić "wypady", gdyż na nie zajętych przez pomidor miejscach będą rozrastały się chwasty.
  • W celu zahamowania wzrostu chwastów można powierzchnię gleby przed sadzeniem rozsady ściółkować materiałami nieprzepuszczającymi światła, np. czarną folią, lub czarną włókniną. Ściółka nie chroni całkowicie przed chwastami, bo nie zakrywa całej powierzchni pola. Między zakrytymi pasami rosną chwasty, które trzeba zwalczać mechanicznie lub ręcznie. W nacięciach folii czy włókniny, obok posadzonej rozsady wyrastają głęboko korzeniące się chwasty o wiązkowym systemie korzeniowym (np. żółtlica drobnokwiatowa). W porę nie usunięte, przerastają ponad posadzone rośliny, oplatając swoimi korzeniami system korzeniowy pomidora. Takie chwasty trzeba usuwać ręcznie, bardzo ostrożnie, najlepiej przez ich wycinanie tuż u podstawy, aby nie podrywać systemu korzeniowego pomidora.
  • W takiej, szklarniowej uprawie pomidorów praktycznie nie mam mowy o zachwaszczeniu.
    W takiej, szklarniowej uprawie pomidorów praktycznie nie mam mowy o zachwaszczeniu.
  • Odległości między rzędami roślin należy dostosować do rozstawy kół ciągnika i posiadanych narzędzi do uprawek międzyrzędowych.
  • Zabiegi mechaniczne wykonywać wówczas, gdy chwasty są małe; większe ukorzeniają się powtórnie, a nawet "zapychają" narzędzia i zmuszają do niekorzystnego pogłębiania uprawek. Każda kolejna uprawka nie powinna być wykonywana głębiej niż poprzednia, aby na skutek pogłębiania spulchnionej warstwy nie wyciągać bliżej powierzchni kiełkujących nasion chwastów.
  • Pielenie ręczne i zabiegi mechaniczne wykonywać płytko (na głębokość 1- 3 cm), tylko w miarę potrzeby. Jeżeli pole nie jest zachwaszczone i powierzchnia roli nie jest zaskorupiona, to nie ma potrzeby wzruszania międzyrzędzi.
  • Przy małym zachwaszczeniu, gdy wcześniej przeprowadzono jedno mechaniczne odchwaszczanie międzyrzędzi, pielić można po 3-4 tygodniach od sadzenia. W warunkach sprzyjających szybszemu wzrostowi chwastów pielenie należy wykonać wcześniej, nawet po około 2 tygodniach od sadzenia, szczególnie, gdy nie jest poprzedzone mechanicznym odchwaszczaniem. Pielić najlepiej w czasie pochmurnej lub przekropnej pogody, albo wkrótce po deszczu lub nawadnianiu i po przeschnięciu gleby, umożliwiającym wejście na pole. Niszcząc chwasty motyką trzeba uważać, aby nie wbijać jej za głęboko w glebę i nie uszkadzać korzeni roślin. Większe chwasty trzeba usunąć ręcznie, ostrożnie, aby nie łamać kruchych pędów pomidora.
  • Po przedplonach pozostawiających stanowisko w dobrej kulturze, często wystarczają 2 zabiegi mechaniczne, uzupełnione 1-2 ręcznymi pieleniami. Zdarza się, że w takich warunkach, jeżeli po mniej więcej 4-5 tygodniach od sadzenia pomidory będą odchwaszczone, to obniżenie plonu, spowodowane obecnością chwastów może być nieznaczne, aczkolwiek ze względów fitosanitarnych powinny być one usuwane. W przypadku większego zachwaszczenia mogą być konieczne 3-4 pielenia.
  • Zabiegi mechaniczne i ręczne pielenie ograniczać do niezbędnego minimum, w czasie bowiem ich wykonywania mogą być przenoszone choroby wirusowe.
  • Do mechanicznego zwalczania chwastów można wykorzystać pielniki z nożami kątowymi i gęsiostópkami, najlepiej w połączeniu z międzyrzędowymi wałkami strunowymi i płytko działające wolnoobrotowe glebogryzarki międzyrzędowe.
Uprawa pomidorów w hobbystycznej, przydomowej szklarni wymaga systematycznego usuwania chwastów.
Uprawa pomidorów w hobbystycznej, przydomowej szklarni wymaga systematycznego usuwania chwastów.


     Pracę ręczną ułatwia korzystanie z motyk, grac i spulchniaczy. Zalecane w niektórych krajach maszyny i narzędzia takie jak pielniki szczotkowe, pielniki palcowe, torsyjne i inne nie są u nas jeszcze dostępne. Możliwe jest termiczne zwalczanie chwastów specjalnymi wypalaczami spalającymi propan. Zabieg taki można zastosować po wschodach chwastów na całej powierzchni pola bezpośrednio przed sadzeniem pomidora, lub wąskimi pasami (szer. 10-15 cm) - w miejscach przewidzianych rzędów. Chwasty w międzyrzędziach można zwalczać mechanicznie, lub wypalaczami z osłonami. Według danych zagranicznych, niektóre tego typu urządzenia pozwalają wypalać chwasty nawet w rzędach, tuż u podstawy roślin, po około 8 tygodniach po posadzeniu rozsady. Są to zalecenia amerykańskie i dotyczą odmian wysokorosnących, uprawianych przy palikach. Stosując ściółki organiczne i rośliny okrywowe można ograniczyć zachwaszczenie pola. Sadzenie rozsady w ściółkę i w rozdrobnione rośliny okrywowe jest trudne do wykonania i w praktyce stosuje się sadzenie roślin w wąskie pasy uprawionej gleby. Jednak w miejscach wzruszenia gleby, czyli w rzędach roślin chwasty trzeba usuwać ręcznie.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (6)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 5]
Temat:

Komentarze na temat: Ochrona pomidora przed chwastami


Dyskusja użytkowników na temat: Ochrona pomidora przed chwastami


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron