Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Wymagania klimatyczne rzepaku ozimego
Stanowisko rzepaku ozimego
Wymagania pokarmowe rzepaku
Uprawa roli
Odmiany rzepaku ozimego
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Rzepak ozimy

Wybór gleby
Najodpowiedniejsze do uprawy rzepaku ozimego są gleby żyzne, o głębokiej warstwie próchnicznej, zasobne w wapń, położone na przepuszczalnych warstwach głębszych lub zdrenowane, ciepłe, czynne i przewiewne. Próchnica przyczynia się do wchłaniania i zachowywania wody oraz oddaje ją roślinie w okresach niedoboru. Przepuszczalne warstwy głębsze odprowadzają okresowe nadmiary wody po obfitych opadach, jak i w okresach wiosennych roztopów. Żyzność i zasobność gleby zapewnia zaopatrzenie roślin w niezbędne pokarmy. Gruzełkowata struktura gleby stwarza dodatnie warunki dla rozwoju drobnoustrojów glebowych przetwarzających zasoby pokarmowe gleby w postać przyswajalną dla roślin i nadaje jej sprawność. Ponadto umożliwia ona dostęp powietrza do korzeni oraz ułatwia wykonanie zabiegów uprawowych i poprawne przygotowanie roli pod zasiew. W praktyce słusznie uważano gleby dające niezawodne plony pszenicy, jęczmienia i koniczyny czerwonej za gleby nadające się do uprawy rzepaku ozimego. Obecnie uprawia się go z powodzeniem na wielu glebach żytnich o uregulowanych stosunkach wodnych, strukturalnych i sprawnych, stosując odpowiednie nawożenie. Dzięki temu można było zwiększyć ośmiokrotnie zasiewy rzepaku w porównaniu z zasiewami w okresie międzywojennym. Zapas gleb nadających się do uprawy rzepaku ozimego jest w Polsce jeszcze bardzo duży. Wystarczyłby on na 2-3-krot-nie powiększenie obecnej powierzchni zasiewów do 800, a nawet 1200 tysięcy ha.
Rzepak ozimy udaje się na różnych typach gleb: czarnoziemach, czarnych ziemiach, na glebach brunatnych, pseudobielicowych i bielicowych, na madach i niektórych rędzinach. Różnią się one sposobem powstania, profilem, składem mechanicznym oraz właściwościami chemicznymi i fizycznymi. Wszystkie jednak nadają się do uprawy rzepaku ozimego, jeżeli są strukturalne i sprawne, a ich stosunki wodne są uregulowane. Na zlewnych iłach i glinach, które szybko zaskorupiają się, rzepak ozimy uprawiać można tylko po przedplonach wcześnie schodzących z pola aby uzyskać dostateczną ilość czasu na staranne przygotowanie roli. Do uprawy rzepaku ozimego odpowiednie są zwłaszcza gleby następujących kompleksów przydatności rolniczej :
  • pszenny bardzo dobry, klasy bonitacyjne I i II,
  • pszenny dobry, klasy bonitacyjne IIIa i IIIb
  • żytni bardzo dobry (pszenno-żytni), klasy bonitacyjne lIla i lllb.
    Za odpowiednie, lecz z małymi ograniczeniami ze względu na łatwość utraty wody w lecie i mniejszą zasobność w składniki pokarmowe, uważa się gleby kompleksów:
  • żytniego dobrego, klasy bonitacyjne IVa i IVb,
  • pszennego górskiego, klasy bonitacyjne lIla i lllb, z dodatkowymi ograniczeniami ze względu na wyniesienie 300-450 m n.p.m. oraz mikroklimat górski kształtowany rzeźbą i wystawą terenu.
    Natomiast tylko z dużymi ograniczeniami można go uprawiać na glebach kompleksu
  • pszennego wadliwego, klasy bonitacyjne lllb, IVa i IVb, gdyż wskutek zagrożenia przez erozję lub często występujące niedobory wody są one zawodne.
    Nie nadają się pod uprawę rzepaku ozimego gleby o nieprzepuszczalnych warstwach głębszych, podmokłe i zakwaszone, piaski zalegające na utworach piaszczystych, żwirowatych lub żelazistych. Nieodpowiednie są mursze i torfy, ponieważ wskutek podnoszenia się i osiadania wierzchniej warstwy gleby podczas zamarzania i tajania korzenie rzepaku ozimego ulegają uszkodzeniom. Ponadto na niskich torfach pod wpływem późnych przymrozków wiosennych często przemarzają pąki lub kwiaty rzepaku ozimego.
    Żródło:
    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 2 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

    Reklama
    Agrowłókniny rabatka.pl
    Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

    Ogrodzenia elektryczne Chapron