Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Odmiany kukurydzy
Wymagania klimatyczne i glebowe
Uprawa roli
Nawożenie
Siew i zbiór kukurydzy
Choroby i szkodniki
Pielęgnowanie
Sposób na dziki w kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Siew i zbiór kukurydzy

     Kukurydzę w plonie głównym wy się, gdy temperatura gleby wynosi 8-10°C, a więc w końcu kwietnia lub w pierwszej połowie maja, zależnie od rejonu kraju. W plonie wtórym sieje się ją zwykle w drugiej połowie maja.
    Ilość wysiewu i rozstawa rzędów od kierunku użytkowania:
  • na ziarno wysiewa się 20-30 kg nasion, w rzędy co 60-80 cm;
  • na kiszonkę w plonie główny plonie wtórym wysiewa się 30-40 kg nasion, w rzędy co 60-70 cm. Nasiona wysiewa się zwykłym siewnikiem rzędowym lub, co jest bardziej wskazane, siewnikiem punktowym. Nasiona umieszcza się na głębokości' na glebach cięższych i wilgotnych i na 7-8 cm na glebach suchszych i słabszych.
     W uprawie kukurydzy na kiszonkę często popełnianym błędem jest zbyt gęsty siew. Gęsto wysiane rośliny wytwarzają mniej kolb, co wpływa na zmniejszenie wartości pokarmowej kiszonki. Przed siewem nasiona powinny być zaprawione Zaprawą nasienną T.



     Zbiór kukurydzy

Zbiór kukurydzy specjalnym kombajnem
     Kukurydzę przeznaczoną na kiszonkę zbieramy w czasie, gdy ziarno osiągnie co najmniej dojrzałość mleczno woskową. U odmian o krótszym okresie wegetacji przypada to na początku września, u odmian późniejszych - pod koniec września. Zbioru nie należy zbytnio opóźniać, gdyż jesienne przymrozki uszkadzają rośliny i ich wartość pokarmowa jest wtedy mniejsza. Kukurydzę na zielonkę można zbierać wcześniej, już okresie kwitnienia. Plon zielonki je wtedy mniejszy, jednak rośliny są chętni zjadane przez zwierzęta. Wartość pastewna zielonki kukurydzy zbieranej fazie kwitnienia jest znacznie mnie sza niż przy zbiorze w dojrzałości mleczno-woskowej.

     Plony zielonej masy wahają się w granicach od 20 do 60 t z 1 ha. Na mały polach kukurydzę zbiera się ręcznie kosą, lub kosiarką i - po rozdrobnieniu zadaje zwierzętom lub kisi. Na duży polach zbiór przeprowadza się silos kombajnem, który ścina i jednocześnie rozdrabnia rośliny.

     Do zbioru kukurydzy na ziarno przystępuje się wówczas, gdy ziarno jest twarde. Nie można jednak zbioru zbytnio opóźniać, gdy przymrozki uszkadzają ziarniaki.

     Po ścięciu roślin obrywa się kolby i suszy. Dosuszanie kolb nie jest łatwe ponieważ gruba osadka kolby powoli traci wodę, a kolby nie dosuszone łat pleśnieją. Jeżeli kukurydzę uprawia na małych polach, to kolb jest niewiele, zebrane kolby wiąże się po kilka okrywami i wiesza w stodole czy na strychu

     Jeżeli ziarno nie zdąży dojrzeć przed przymrozkami słuszniej jest kukurydzę skosić i zakisić niż czekać do dojrzałe ziarna.

     Na dużych plantacjach zbiór kukurydzy na ziarno przeprowadza się specjalnymi kombajnami lub kombajnami zbożowymi, do których przymocowane są specjalne przystawki do obrywania kolb. Ziarno zawiera jednak dużo wody, zwykle 30-40% i wymaga dosuszenia.
Żródło:
Komentarze (4)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 3]
Temat:

Komentarze na temat: Siew i zbiór kukurydzy


Dyskusja użytkowników na temat: Siew i zbiór kukurydzy


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron