Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Odmiany kukurydzy
Wymagania klimatyczne i glebowe
Uprawa roli
Nawożenie
Siew i zbiór kukurydzy
Choroby i szkodniki
Pielęgnowanie
Sposób na dziki w kukurydzy
Środki zapachowe odstraszające dziki
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Sposób na dziki w kukurydzy

Pastuchami elektrycznym zajmują się profesjonalen firmy. Dobrą ofertę ma firma www.pastuchy.pl
     Zasiewy kukurydzy to dla dzików karma, którą niezwykle łatwo zdobyć. Sposobów na odstraszenie zwierząt jest kilka. Najczęściej stosowane są fladry. Jest to linka umieszczana na słupkach na wysokości kilkudziesięciu centymetrów. I do niej doczepiane są paski, które szeleszcząc na wietrze, mają odstraszać dziki. Flądry rozstawia się od strony, od której dziki wchodzą na plantację najczęściej. Kola łowieckie w całym kraju odpowiedzialne są za zapewnienie rolnikom pomocy przy ochronie plantacji przed dzikami. Mają też obowiązek wypłacać odszkodowania w przypadku zniszczenia upraw przez dzikie zwierzęta.

     W niektórych sytuacjach używamy oprócz fladrów ogrodzenia elektrycznego. Działa na takiej samej zasadzie jak elektryczny pastuch na dziki. Używamy prądu o znacznie większym natężeniu. To, które stosowane jest w przypadku zwierząt hodowlanych, mogłoby okazać się zbyt słabe. Wysokie natężenie prąciu dla dzików jest odczuwalne już z odległości 20 - 30 m. Przy pastuchach też są wieszane sznurki z paskami wywołującymi hałas.

     Myśliwi podkreślają, że chodzi o wytresowanie zwierzyny. Włączony przez kilka dni pastuch skutecznie odstrasza dziki. Potem wystarczą już same fladry bez prądu elektrycznego. Nie ma to być dla zwierząt zasadzka, ale rodzaj ostrzeżenia. Pastuchy, aby były skuteczne, muszą być odpowiednio wzmocnione. System plastikowych slupków powinien być uzupełniony co kilka metrów drewnianymi wspornikami. Aby konstrukcja była efektywna, cłruty muszą być naprężone i nie mogą wisieć. Często jednak doprowadzenie prądu albo też położenie i wielkość upraw kukurydzy uniemożliwia założenie instalacji. W takich sytuacjach myśliwi polecają stosowanie fladrów zapachowych. limitują one nieprzyjemną dla zwierząt woń, która zniechęca je do wejścia na pole. Co czwarty, piąty pasek zwilżamy środkiem zapachowym, który działa na zwierzynę odstraszająco. Dodatkowo polecam też rolnikom, aby do co drugiego drewnianego słupka przybić szmatkę lub kawałek filcu nasączony środkiem zapachowym i przykryć go metalową puszką. Zapach rozchodzić się będzie stopniowo i nie będzie szybko wietrzeć.

     Fladry stosować mogą nie tylko myśliwi. Do ich rozstawiania pełne prawo mają także rolnicy. Za nieprzyjemny zapach odpowiedzialny jest preparat o nazwie hukinol. Substancję tę dostać można w każdym sklepie myśliwskim i nie trzeba mieć legitymacji PZŁ, aby móc ją kupić. Hukinol często dostępny jest także w sklepach z rolniczą chemią.

     Dzik jest zwierzęciem, które szybko się uczy. Jeśli jakimś sposobem uda mu się przejść fladry, i uczyni to ponownie. Dlatego też nie wystarcza samo ofladrowanie terenu. Plantacji przynajmniej w początkowym okresie należy pilnować. Trzeba sprawdzać, czy ogrodzenie elektryczne się nie zerwało. Dziki też często potrafią obejść linię flądrów. Zdarza się bowiem, że ogrodzenie nie jest postawione naokoło, a jedynie w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Dziką zwierzynę trzeba traktować jak każde inne zjawisko przyrodnicze występujące w uprawach. Przy ustalaniu struktury zasiewów w gospodarstwie trzeba brać pod uwagę ryzyko strat związanych ze zwierzętami.

      Kukurydza dla dzików jest niezwykle atrakcyjną, łatwą do zdobycia paszą. Dzik wychodząc na kukurydziany żer, zdobywa energetyczną dawkę sześć razy wyższą niż przy żołędziach i robakach. Dodatkowo jego własne zużycie energii wynosi 1/3 tego, co przy szukaniu karmy w lesie.Dzikowi nie warto szukać niskokalorycznego żołędzia czy pędraka. Odyniec wychowany tylko w lesie po wypatroszeniu ma 95 kg wagi i 20 cm oręż. Natomiast ten żywiony tylko kukurydzą ma 130kg wagi i oręż ledwie 13cm, do tego jest cztery lata młodszy od tego leśnego. Na kukurydzy rośnie więc jak na drożdżach.

     Mimo dużej ilości dzików w łowiskach myśliwi wcale nie mogą odstrzeliwać znacznej ich liczby. Limit odstrzałów ustalany jest przez nadleśnictwo, które twierdzi, że w lasach dzików jest niewiele. Nie godzi się więc na zwiększone odstrzały, gdyż dziki są dla gospodarki leśnej niezwykle pożyteczne. Kola łowieckie natomiast narzekają, że leśniczy nie chcą podjąć żadnych dodatkowych działań, aby dziki z pól znowu przeniosły się do lasów.
Żródło:
Komentarze (8)
Autor: ~Sławek47     (2017-07-18,  11:56:49)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 46.227.37.10)Odpowiedz
Temat:

Armatka hukowa, albo odstaszacze w płynie


Akurat z tymi odszkodowaniami jest trochę ciężko, więc lepiej zapobiegać niż później się prosić. Wcześniej do odstraszania używałem armatki hukowej,ale za bardzo sąsiadom to przeszkadzało, więc musiałem się przestawić na coś... [->]
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 6]
Temat:

Komentarze na temat: Sposób na dziki w kukurydzy


Dyskusja użytkowników na temat: Sposób na dziki w kukurydzy


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron