Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ograniczenie chorób
Ograniczenie szkodników
Rośliny odporne na szkodniki
Siew i zabiegi pielęgnacyjne
Osłanianie upraw
Naturalny wróg
Substancje odstraszające, wabiki
Pułapki i odstraszacze
Rośliny odstraszajace szkodniki
Ograniczenie chwastów
Substancje biologiczne
Aspekty ekonomiczne
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Pułapki i odstraszacze

     Skuteczność pułapek mających na celu zwabienie owadów do określonego miejsca zależy od znajomości życia i zwyczajów poszczególnych gatunków oraz dostosowania do nich odpowiednich urządzeń chwytnych. Pułapki stosowane w ochronie roślin wykorzystywane są zarówno do monitorowania pojawu szkodników, jak i do ich bezpośredniego zwalczania. W praktyce najczęściej wykorzystywane są różnego rodzaju tablice barwne pokryte klejem służącym do unieruchomienia zwabionych osobników. Większość owadów wykazuje preferencje w stosunku do niektórych długości fal świetlnych. Odpowiedni dobór tablicy o takiej barwie pozwala na odłowienie szkodników występujących w uprawie nawet w bardzo niskiej liczebności. Często nie tylko kolor, lecz również sposób umieszczenia tablic ma wpływ na ich skuteczność.

     Szczególną grupę pułapek lepowych stanowią opaski zakładane na pniu drzew. Służą one do odławiania owadów chodzących po powierzchni kory. Innym typem pułapek są przynęty pułapkowe. Zastosowanie ich polega na wyłożeniu ulubionego pokarmu szkodnika. Na przykład dla larw chrząszczy sprężykowatych (tzw. drutowców) doskonałą pułapką są bulwy ziemniaka, lub korzenie buraka, zakopane na głębokości 5-10 cm w glebie. Omówione wcześniej feromony nabierają istotnego znaczenia praktycznego w połączeniu z odpowiednimi pułapkami. Owady zwabione do specjalnych pojemników zostają zabite przez znajdujące się tam środki owadobójcze, lub przylepione do powierzchni potraktowanych odpowiednim klejem. Dzięki swojej specyficzności pułapki feromonowe mogą zapewnić odłowienie ściśle określonego gatunku i stadium rozwojowego szkodnika. Wystawione w odpowiednim momencie pozwalają na ograniczenie szkodników jeszcze przed ich rozmnożeniem i wywołaniem szkód w chronionych uprawach.

     Również ciemne kryjówki stanowią dla wielu gatunków owadów atrakcyjne miejsce bytowania. Zjawisko to wykorzystywane jest w ochronie roślin do przygotowywania pułapek kołnierzowych na pniach drzew. Kołnierz z falistej tektury, lub innego materiału szczelnie opasujący pień drzew owocowych, lub leśnych staje się doskonałą kryjówka dla gąsienic niektórych szkodliwych motyli w czasie ich zimowania. Usunięcie i zniszczenie tych kołnierzy zimą, lub wczesną wiosną pozwala zlikwidować znajdujące się w ich fałdach szkodniki.

     Stosowanie tego typu pułapek ma zwykle ograniczony wpływ na liczebność populacji szkodnika na rozległym obszarze. Może jednak silnie oddziaływać na jego lokalną obecność w obrębie gospodarstwa, czy indywidualnej uprawy ekologicznej.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron