Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Systemy nawadniania
Urządzenia melioracyjne
Rowy melioracyjne
Rurociągi melioracyjne
Przepusty melioracyjne
Konserwacja urządzeń nawadniających i melioracyjnych
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Rowy melioracyjne

     Rowy otwarto są przeznaczone do odprowadzenia nadmiaru wody spływającej po powierzchni gruntu lub nadmiaru wody odsączonej z gleby do większych cieków.

Rów
     Rowy te w okresie suszy, po zamknięciu ich zastawkami i napełnieniu wodą, mogą również spełniać funkcję urządzeń do nawadniania. Wpływ rowu na sąsiadującą z nim glebę zależy od przepuszczalności gleby, odległości rowów od siebie oraz ich głębokości. W zależności od tych czynników kształtują się krzywe depresji, zaznaczające układ wody w glebie.

     Na rysunkach obok przedstawiono działanie nawadniające i odwadniające rowów na glebie lekkiej, przepuszczalnej (linia przerywana) i glebie ciężkiej, słabo przepuszczalnej (linia ciągła). Z rysunków można się zorientować, że krzywe depresji wskazujące zasięg odwodnienia lub nawodnienia są na glebach lżejszych płaskie - a na glebach cięższych - silnie wygięte. Oznacza to, że wpływ nawodnienia lub odwodnienia przy tej samej odległości rowów jest znacznie większy na glebach lżejszych. Licząc się z tymi zjawiskami na glebach ciężkich, słabo przepuszczalnych, należy zmniejszyć odległość pomiędzy rowami, natomiast na glebach lżejszych rowy melioracyjne mogą być rozmieszczone w większych odległościach.

     Im głębsze są rowy, tym większe jest ich działanie odwadniające.

     Przekrój poprzeczny rowu to trapez o podstawie (dno) szerokości zwykle około 50 cm. Nachylenie skarp na glebach lekkich powinno wynosić 1:1,5, na glebach zwięzłych 1:1. Znaczy to, że na każdy metr głębokości rowu odchyla się skarpę od krawędzi dna (stopy) o 1,5 lub 1 m.

Rów nawadniający
Nawadniające działanie rowu: linia przerywana oznacza działanie na glebach lekkich, linia ciągła * na glebach ciężkich
Rów osuszający
Odwadniające działanie rowu: linia przerywana oznacza działanie na glebach lekkich, linia ciągła - na glebach ciężkich
     Skarpy rowu należy zabezpieczyć specjalną siatką, darnią lub obsiać trawą. Aby uzyskać spływ wody w rowach, należy nadawać im spadek. Spadki mierzy się w promilach, czyli dziesiątych częściach procentu. Dla uzyskania właściwego spływu wody spadek rowu powinien wynosić 0,5 % o, to znaczy 0,5 m na 1 km, natomiast minimalny spadek rowu wynosi 0,2% czyli 0,2 m na 1 km.

     Rowy należą do tanich urządzeń melioracyjnych i praktycznie do ich budowy nie potrzeba żadnego materiału z zewnątrz. Działają dobrze, nawet przy niewielkich spadkach terenu.

     Podstawowymi wadami tego systemu są duże trudności związane z mechaniczną uprawą gleby, pewne zmniejszenie powierzchni produkcyjnej gleby oraz dość kłopotliwa konserwacja ze względu na zamulanie rowów lub zarastanie ich roślinnością. Ponadto konieczność budowy nad nimi przejazdów i mostów na drogach komunikacyjnych. Dlatego też rowy stosuje się przede wszystkim do melioracji trwałych użytków zielonych oraz na glebach torfowych, gdzie inne systemy odwadniania są bardzo uciążliwe. Natomiast stosowanie rowów do systemu nawodnień grawitacyjnych daje gorsze wyniki ze względu na duże straty wody, związane z wsiąkaniem jej w głąb, zwłaszcza na glebach lekkich.
Żródło:
Komentarze (5)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 4]
Temat:

Komentarze na temat: Rowy melioracyjne


Dyskusja użytkowników na temat: Rowy melioracyjne


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron