Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Systemy nawadniania
Urządzenia melioracyjne
Rowy melioracyjne
Rurociągi melioracyjne
Przepusty melioracyjne
Konserwacja urządzeń nawadniających i melioracyjnych
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Rurociągi melioracyjne

     Rurociągi są to urządzenia służące do pzewodzenia wody w celu odwadniania lub nawadniania gleby.

Rura melioracyjna
     Rrociągi układa się zwykle poniżej poziomu zamarzania. Zakłada się je również w celu prowadzenia wody pod ciśnieniem, co uniezależnia ich działanie od występujących spadków terenu.

     Rurociągi buduje się z rur żeliwnych, betonowych lub kamionkowych. Do budowy sieci drenarskiej zwykle używane są rurki z wypalanej gliny, materiały te w coraz większym stopniu zastępowane są rurociągami z tworzyw sztucznych. Już obecnie używa się do tego celu w Polsce polichlorku winylu, tworzywa sztuczne nie wymagają konserwacji, gdyż nie są podatne na korozję czy skład przez mikroorganizmy glebowe.

     Rozróżniamy dwa rodzaje rurociągów licujące pod ciśnieniem i na zasadzie awitacji. Te ostatnie muszą być układane z kierunkiem spadku. Rurociągi budowane na określone maksymalne ciśninie muszą mieć z kolei odpowiednią szczelność połączeń.

     W porównaniu z rowami, zaletą rurociągów jest to, że nie utrudniają komunikacji oraz uprawy gleby na polach, nie powodują zmniejszania powierzchni uprawnej, koszt konserwacji jest niski. Natomiast wadą jest wysoki koszt założenia.

Układ sączków w glebie
     Schemat działania sączków w glebie: linia przerywana oznacza pierwotny poziom wód gruntowych, linia ciągła - obniżony poziom wód gruntowych, W - wielkość obniżenia poziomu wód gruntowych, 5 - sączki Okres działania sączków drenarskich z gliny wynosi około 50 lat.


     Ciągi drenarskie składają się z szeregu sączków, które mają ujście do zbieraczy, czyli większych rurociągów . Sączki drenarskie spełniają bezpośrednią funkcję odbierania wody z gleby. Składają się one z rurek drenarskich z wypalonej gliny, o średnicy kilku centymetórw i długości 33 cm. Rurki ułożone są na równym dnie wąskiego rowka drenarskiego bardzo ściśle, tak aby szczeliny między nimi nie przekraczały 1,5 mm. Powstawanie większych szczelin w rurociągu powoduje wnikanie do niego drobnych cząstek ziemi i szybkie zamulenie. Odstępy od 0,5 do 1,5 mm między stykami rurek wystarczają natomiast do wnikania wody z gleby do sączków. Sączki drenarskie układa się z nachyleniam w kierunku zbieraczy wynoszącym od 3 do 100%o, natomiast zbieracze, ze względu na większą średnicę rur, mogą mieć spadki mniejsze, tj. wynoszące od 1,5 do 15%.

     Odległości sączków drenarskich i ich zagłębienie zależy od warunków glebowych i ukształtowania terenu. Na glebach lżejszych ze względu na ich przepuszczalność odległości te są duże i wynoszą około 20 m, natomiast na glebach cięższych - od 8 do 10 m. Głębokość drenowania zależy od typu gleby i rodzaju uprawianych roślin. Na gruntach ornych wynosi zwykle od 0,8 do 1,2 m, natomiast w sadach poniżej 1,3 m. Układ sączków na całym dziale drenarskim, czyli obszarze, z którego woda spływa do jednego wylotu, zależy od ukształtowania terenu.

     Na glebach o dużej zawartości cząstek spławialnych, które łatwo zasklepiają szczeliny sączków, należy zabezpieczyć je przez przysypanie warstwą żwiru, żużlu, igliwia itp, a dopiero później przez przykrycie ziemią. Na glebach lżejszych jako zasadę stosuje się zasypywanie ciągów drenarskich najpierw wierzchnią warstwą gleby, w której występuje mniej cząstek spławialnych, a dopiero następnie ziemią z warstw głębszych. Przy zakładaniu sączków kopanie wąskich rowów rozpoczyna się od najniższego miejsca, czyli ujścia ciągu drenarskiego do rowu, tak aby woda mogła swobodnie spływać podczas wykonywania pracy. Następnie należy wyrównać dno rowu, pamiętając o nadaniu mu właściwego spadku. Sączki układa się zaczynając od najwyżej położonej części wykopu.

     Woda z sączków przechodzi do zbieraczy, a następnie do rowów lub kanałów. Należy pamiętać, że wyloty zbieraczy muszą wystawać ponad wodą przepływającą w rowie, aby nie uległy one zamuleniu. Koniec wylotu trzeba zabezpieczyć kratką przed przedostawaniem się do rurociągu zwierząt, a zwłaszcza żab, które powodują zatykanie rur.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron