Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Systemy nawadniania
Urządzenia melioracyjne
Konserwacja urządzeń nawadniających i melioracyjnych
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Konserwacja urządzeń nawadniających i melioracyjnych

     Aby urządzenia melioracyjne mogły prawidłowo funkcjonować, muszą być właściwie konserwowane. Rowy i kanały ulegają zamuleniu i zarastaniu roślinnością wodną, zęści drewniane budowli butwieją, a metalowe ulegają korozji. Dreny gliniane, często są przerastane przez korzenie krzewów i drzew, zamulane piaskiem lub związkami żelaza, czasem, zwłaszcza gdy glina jest liedostatecznie wypalona, rozkładają się w glebie.

Czysty rów melioracyjny
     I tych też względów państwo nakłada obowiązek konserwacji urządzeń mełioracyjnych szczegółowych przez właścicieli grun-ów, na których się znajdują. Dobrze konserwowane urządzenia melioracyjne mogą być eksploatowane przez dłuższy okres: rurociągi gliniane - średnio 50 lat, rurociągi żeliwne - 20-30 lat, urządzenia drewniane budowli - 20 lat, betonowe - od 30 do 50 lat. Konserwowanie rowów zabezpieczonych darnią polega na corocznym usunięciu na-mułów z dna jesienią lub wczesną wiosną, dwukrotnym w ciągu roku wykoszeniu trawy na skarpach oraz natychmiastowym usuwaniu uszkodzeń spowodowanych przez wielkie wody. Zarastaniu rowów roślinnością przeciwdziałamy przez wyciąganie wodorostów i wycinanie trzcin, np. kosą, lub wyrywanie ciężkimi łańcuchami ciągniętymi po dnie rowu.

     Większe uszkodzenia rowów należy usuwać przez darniowanie ,,na mur" i płotkowanie, mniejsze zaś - przez darniowanie na płask.

     Konserwowanie urządzeń drenarskich polega na usunięciu roślin, których korzenie przerastają przez rurki drenarskie, a zwłaszcza wierzb czy topoli. Należy usuwać drzewa w odległości do 20 m od zbieraczy. Zbieracze powinny być szczelnie okryte papą i ocementowane. Płytko leżące dreny zarastają często korzeniami skrzypu, rzepaku itp. Korzenie można usunąć odkrywając rurociąg co 10-20 m, wyjmując 1 -2 dreny i pomiędzy sąsiednimi otworami przeciągając drut o średnicy od 5 do 10 mm. Na drucie można zrobić węzły, dzięki czemu przez wielokrotne przeciąganie wydobywa się na zewnątrz zatykające rurociąg korzenie. Przed korzeniami skrzypu, które łatwo odrastają, należy się zabezpieczyć owijając odcinki rurociągu papą, a skrzyp na polu należy niszczyć herbicydami i wapnowaniem.

     Osady mechaniczne zatykające sączki to drobne cząstki gleby i tlenki żelaza. W pierwszym etapie można je usunąć przeczyszczeniem drutami i przepłukaniem rurociągu ostrym prądem spiętrzonej w zbieraczu wody. Jeżeli sączki są całkowicie zatkane, rurociąg należy przełożyć i ewentualnie poprawić, tj. nadać większy spadek i uszczelnić. Koszt całkowitego przełożenia drenażu jest zwykle zbliżony do kosztu założenia go od nowa. Chociaż tylko od 10 do 20% sączków ulega zwykle zniszczeniu, dodatkowy koszt pracy związany z ich oczyszczeniem i odkopywaniem stawia jednak pod znakiem zapytania celowość tej pracy.

     Dla utrzymania sprawności urządzeń drenarskich należy co roku czyścić rowy odpły wowe, wyloty i studzienki drenarskie. Wyloty rowów trzeba oczyszczać z namułów. Również raz lub dwa razy do roku należy sprawdzić stan studzienek drenarskich i usunąć z nich nagromadzony namuł. Konserwacja budowli melioracyjnych polega na kontrolowaniu i natychmiastowym umacnianiu uszkodzonych rowów i kanałów w sąsiedztwie budowli, jak i na konserwowaniu samych budowli. Uszkadzane brzegi czy dno rowów należy umacniać faszyną, darnią lub brukiem. Przepusty rowowe należy oczyszczać z zamulenia. Drewniane części urządzeń należy powlekać środkami impregnującymi, a metalowe - minią lub asfaltem.

     Należy pamiętać, aby na okres zimy odwodnić wszystkie rurociągi, w których może zamarzać woda. Zaniedbanie tej czynności może spowodować całkowite zniszczenie rur przez zamarzającą wodę. Deszczownie muszą być na zimę zabezpieczone przed korozją. Rurociągi przenośne należy rozmontować, rury oczyścić i złożyć w miejscu zadaszonym. Uszczelki gumowe trzeba wyjąć i przechować w magazynie. Części zraszaczy narażone na rdzewienie należy pokryć warstwą smaru. Jeżeli deszczownia wyposażona jest w przewoźny agregat pompowy, konserwuje się go na zimę zgodnie z instrukcją.

     Należy pamiętać, że właściwa obsługa i konserwacja urządzeń melioracyjnych może w istotny sposób przedłużyć ich trwałość, a tym samym obniżyć nakłady poniesione na ich założenie w przeliczeniu na każdy rok ich wykorzystania.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron