Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Systemy nawadniania
Deszczownie
Zraszacze wielostrumieniowe
Zraszacze obrotowe
Zasady użycia deszczowni
Urządzenia melioracyjne
Konserwacja urządzeń nawadniających i melioracyjnych
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zasady użycia deszczowni

     TECHNIKA DESZCZOWANIA w warunkach Polski środkowej ilość opadów wynosi w okresie roku przeciętnie 500-550 mm. W związku z tym istnieje konieczność uzupełniania niedoborów wody w glebie przez dostarczenie 100-200 mm dla roślin najbardziej wymagających, do których należy większość warzyw, roślin ozdobnych i truskawki. W latach suchych ilość ta może ulec zwiększeniu do 250, a nawet do 300 mm. A więc ilość wody niezbędnej do deszczowania każdego hektara plantacji w okresie roku wyniesie 1000 do 3000 m3.

Dobór parametrów deszczowania jest bardzo istotny
     Planując deszczownię należy również przewidzieć ilość niezbędnej wody, przyjmując jako maksymalne 20 mm opadu z deszczowni w okresie tygodniowym. Po przeliczeniu na 1 ha wynika, że zużycie wody w okresie tygodnia wyniesie 200 m3. Dla obliczenia minimalnej wydajności źródła wody i pompy można przyjąć, że będzie się nawadniać pole codziennie przez 12 godzin (h). Do nawodnienia 10 ha potrzeba więc będzie:
  • Zakładając pewne straty można przyjąć, że w tym wypadku potrzebne nam jest źródło wody o wydajności 25 m3/h.
  • Drugim zagadnieniem będzie ustalenie wysokości jednorazowej dawki wody.


  •      Zależeć to będzie od typu gleby, a więc jej pojemności wodnej i wilgotności oraz od gatunku i fazy rozwojowej rośliny nawadnianej. Można przyjąć, że 10-centymetrowa warstwa gleby piaszczystej może utrzymać 5-7 mm wody, ciężkiej zaś - od 12 do 15 mm. Miąższość nawadnianej warstwy gleby dla roślin młodych, o krótkim okresie wegetacji będzie wynosić od 20 do 30 cm, dla warzyw o uiugim okresie wegetacji i truskawek - od 30 do 40 cm, dla krzewów jagodowych - 50, a dla drzew - od 60 do 80 cm. Należy pamiętać, że gleby płytkie piaszczyste, mają małą pojemność wodną. Stosowanie nadmiernych dawek wody będzie powodować niepotrzebne wymywanie rozpuszczalnych związków mineralnych, zwłaszcza azotu, z gleby oraz niszczenie struktury, a także pogarszanie wzrostu korzeni z uwagi na brak tlenu itd. Dlatego też za maksymalną wysokość jednorazowej dawki orientacyjnie należy przyjąć:
    • dla warzyw o krótkim okresie wegetacji
    • od 10 do 20 mm, w zależności od typu globy;
    • dla warzyw o długim okresie wegetacji i truskawek - od 20 do 40 mm;
    • dla sadów - od 30 do 60 mm.
    Częstsze, a mniejsze dawki wody należy stosować w okresie kiełkowania i wschodzenia roślin, kiedy mają one bardzo płytki system korzeniowy.

    Technika nawadniania deszczownią
         Następnym zagadnieniem jest ustalenie intensywności opadu, to znaczy mierzonej w milimetrach ilości wody, jaka spadnie na powierzchnię gleby w okresie jednej godziny (mm/h). Na glebach piaszczystych, o dużej przepuszczalności, można stosować opad o większej intensywności, gdyż woda łatwo przez nie przesiąka. Natomiast im cięższe gleby o większej zawartości części ilastych, które cementują je i utrudniają w nich ruch wody, tym mniejsza powinna być intensywność opadu. Również spadki terenu ograniczają tempo nawadniania, ze względu na możliwość spowodowania erozji. Dla gleb piaszczystych dopuszczalna intensywność nawadniania wynosi, w zależności od pokrycia roślinnością, od 25 do 30 mm/h, dla gleb średnich piaszczysto-gliniastych od 15 do 25, a dla gleb cięższych, słabo przepuszczalnych - od 8 do 14 mm/h. Przy spadkach terenu powyżej 5% wartości te należy zmniejszyć o około 30%.

         Woda i jej jakość do nawadniania roślin uprawianych na otwartej przestrzeni czy w szklarniach nie może być źródłem zakażenia, jak również nie może zawierać nadmiernej ilości rozpuszczonych soli mineralnych. Powinna ona odpowiadać trzeciej klasie czystości. Według norm w wodzie takiej nie może być w litrze więcej niż 1200 mg substancji rozpuszczalnych, w tym nie więcej niż 400 mg chlorków, 250 mg siarczanów; powinna ona zawierać co najmniej 4 mg tlenu, poniżej 6 mg soli amonowych, poniżej 15 mg azotanów, odczyn wody powinien się mieścić w granicach od pH 6 do 9. Norma określa również maksymalne ilości w wodzie szeregu związków toksycznych dla roślin, jak fenole, metale ciężkie (łącznie maksimum 1 mg/l). W wodzie do nawadniania nie mogą się znajdować bakterie chorobotwórcze, a miano coli typu kałowego winno wynosić ponad 0,01. Z tych względów do deszczowania roślin warzywniczych i jagodowych nie można stosować nie oczyszczonych wód ściekowych.

         Natomiast temperatura wody branej do nawadniania, wbrew panującym często poglądom, nie ma istotnego znaczenia. Podobne rezultaty uzyskuje się przy deszczowaniu roślin „wygrzaną" wodą z rzeki czy stawu, jak i wodą o temperaturze zaledwie kilku stopni powyżej 0°C, pobraną ze studni głębinowej. Krople wody rozpryskiwane przez zraszacze szybko ogrzewają się w zetknięciu z powietrzem oraz glebą, a zatem i wyjściowa temperatura wody nie ma istotnego wpływu na temperaturę deszczowanej gleby.

         Również przeceniany przez ogrodników-- praktyków jest wpływ pory dnia przy nawadnianiu. Można nawadniać zarówno w południe przy słonecznej pogodzie, jak i w nocy. W czasie długotrwałych posuch stosuje się czasem nawadnianie pól przez całą dobę, aby maksymalnie wykorzystać posiadane deszczownie. Jednakże nawadnianie stosowane w godzinach wieczornych może zwiększyć niebezpieczeństwo występowania chorób na zwilżonej powierzchni liści.
    Żródło:
    Komentarze (3)
    Autor: ~vit - old     (2016-08-09,  16:49:48)      [odpowiedzi: 2]     (IP: 93.105.179.240)Odpowiedz
    Temat:

    woda na plantacje


    Wody podziemne zawierają to co napotykają na swej drodze.Jaka może być dopuszczalna zawartość minerałów, związków chemicznych aby nie zniszczyć plantacji ??? i co robić jeśli ich ilość przekroczy te normy ??? Fe, Mn, azotany, azotyny, ... [->]


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 2 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

    Reklama
    Agrowłókniny rabatka.pl
    Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

    Ogrodzenia elektryczne Chapron