Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Przygotowanie roli pod uprawę ziemniaka
Wybór odmiany ziemniaka
Sadzenie ziemniaków
Pielęgnowanie plantacji ziemniaka
Ochrona ziemniaków przed chorobami i szkodnikami
Zaraza ziemniaka
Stonka ziemniaczana
Wykopki- Zbiór ziemniaków
Składowanie i przechowywanie ziemniaków
Obróbka i konfekcjonowanie ziemniaków
Marketing w produkcji ziemniaków jadalnych ekologicznych
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zaraza ziemniaka

     Zaraza ziemniaka to najważniejsza gospodarczo i najgroźniejsza choroba grzybowa ziemniaka. Szkodliwość tej choroby w naszym kraju jest szczególnie duża ze względu na warunki klimatyczne korzystne dla rozwoju choroby.
  Szkodliwość choroby polega na:
 • spadku uzyskiwanego plonu. Stwierdzono, że zniszczenie 50-70% powierzchni liści zatrzymuje całkowicie przyrost plonu.
 • bezpośrednim porażeniu bulw ziemniaka. Bulwy porażone zarazą gniją w czasie przechowywania. Są one ponadto atakowane przez inne grzyby i bakterie zwiększając dodatkowo straty.
 • Grzyb Phytophthora infestans, wywołujący zarazę zimuje przede wszystkim w porażonych bulwach. Głównym źródłem zakażenia są więc:
 • gnijące bulwy wyrzucane wiosną z kopców,
 • bulwy pozostawione po wiosennym sortowaniu,
 • chore sadzeniaki.


     Rozwojowi grzyba sprzyjają przedłużające się okresy podwyższonej wilgotności powietrza, spowodowane długo trwającymi deszczami lub długo utrzymującymi się mgłami czy rosami. Jeżeli tego typu wilgotna pogoda utrzymuje się przez kilka dni w czerwcu lub na początku lipca można spodziewać się masowego zakażenia zarazą roślin.
Liście porażone zarazą ziemniaczana.
Liście porażone zarazą ziemniaczana.


      W takich warunkach plantacja ziemniaka może zostać zniszczona przez chorobę w ciągu zaledwie kilku dni. Zarodniki grzyba mają bowiem niezwykłą zdolność rozprzestrzeniania się z wiatrem czy deszczem na odległość nawet kilkudziesięciu kilometrów. Pierwsze widoczne objawy zarazy na liściach to niewielkie nieregularne, jasnozielone plamki. Objawy te spotyka się przede wszystkim na dolnych, najniżej położonych liściach, gdzie panuje największa wilgotność.

      Podczas wilgotnej i chłodnej pogody, plamy powiększają się i przybierają barwę brunatną. Wcześnie rano, przy utrzymującej się w powietrzu wilgoci na brzegach plam na dolnej stronie liścia widoczny jest delikatny biały nalot grzyba. Nalot tworzy się wokół gnijącej plamy nigdy na niej. Na górnej stronie liścia, w tym samym miejscu występuje jasnozielona obwódka. Od kilku lat obserwuje się wzrost patogeniczności sprawcy zarazy ziemniaka, oraz wzrasta liczba masowych zakażeń łodyg, w postaci wydłużonych brunatnych plam. Jest to tzw. zaraza łodygowa. Zwalczając zarazę na plantacjach ekologicznych powinno się stosować przede wszystkim działania profilaktyczne takie jak: niszczenie źródeł zakażenia, stosowanie wczesnych terminów sadzenia, podkiełkowywanie sadzeniaków, uprawę odmian odpornych lub bardzo wczesnych i wczesnych.

      Jeżeli te zabiegi nie dają zadowalających efektów, a plantacja jest zagrożona masowym występowaniem choroby, należy stosować zwalczanie chemiczne za pomocą preparatów dopuszczonych do stosowania w tego typu uprawach. Jedynymi fungicydami dopuszczanymi w produkcji ekologicznej są preparaty miedziowe działające zarówno na zarazę ziemniaka jak i na alternariozę. Są jednak limity ograniczające ilość ich stosowania. Limit ten wynosi obecnie do 8 kg czystej miedzi na hektar a w kolejnych latach ma być zmniejszany do 6 kg miedzi na hektar. Całkowite zrezygnowanie z tych preparatów jest raczej niemożliwe. Badania światowe idą jednak w kierunku ograniczenia ilości czystej miedzi oraz poprawę skuteczności działania preparatów.
  Można to uzyskać stosując np.:
 • nowocześniejsze produkty zawierające miedź,
 • dokładniejsze ich dawkowanie,
 • stosowanie środków wspomagających działanie niekiedy takich jak: propolis, mieszanka olejów roślinnych.


     Dopuszczone do stosowania w produkcji ekologicznej preparaty miedziowe to siarczan miedzi (trójzasadowy), tlenek miedzi, wodorotlenek miedzi i tlenochlorek miedzi.
Bulwy porażone zarazą ziemniaczaną.
Bulwy porażone zarazą ziemniaczaną.
Preparaty miedziowe działają kontaktowo czyli tylko zapobiegawczo i muszą być naniesione na roślinę przed zakażeniem. Powierzchnia rośliny musi być bardzo dokładnie pokryta preparatem, gdyż chroni on te części rośliny na które je naniesiono. Wynika stąd potrzeba powtarzania zabiegów by chronić nowo rosnące części roślin. Konieczne jest więc stosowanie tych preparatów w odstępach 7-10 dni lub po gwałtownych deszczach, które zmywają preparat roślin.
Żródło: Informacje o źródle podano na stronie głównej działu Uprawa Ziemniaka
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron