Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Przygotowanie roli pod uprawę ziemniaka
Wybór odmiany ziemniaka
Sadzenie ziemniaków
Pielęgnowanie plantacji ziemniaka
Ochrona ziemniaków przed chorobami i szkodnikami
Zaraza ziemniaka
Stonka ziemniaczana
Wykopki- Zbiór ziemniaków
Składowanie i przechowywanie ziemniaków
Obróbka i konfekcjonowanie ziemniaków
Marketing w produkcji ziemniaków jadalnych ekologicznych
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Stonka ziemniaczana

     Głównym szkodnikiem ziemniaka jest stonka ziemniaczana (łać. Leptinotarsa decemlineata Say).
Stonka ziemniaczana- główny szkodnik ziemniaka
Stonka ziemniaczana- główny szkodnik ziemniaka
Szkodnik ten wyrządza największe straty w plonie. Pierwsze pojawy chrząszczy obserwuje się wiosną, kiedy kwitnie lilak pospolity, żarnowiec miotlasty i jarzębina pospolita. Temperatura gleby na głębokości do 25 cm przez 23kilka dni wynosi około 14oC. Natomiast masowy pojaw chrząszczy po zimowaniu zbiega się najczęściej z kwitnieniem bzu czarnego i jaśminu. Po kilku dniach intensywnego żerowania samice składają jaja na spodniej stronie liści. Z jaj wylegają się larwy, przechodzące trzy linienia (podstadium L1, L2 - małe fasolki i L3 i L4 - duże). Ostatnie stadium larwalne musi zejść na niewielką głębokość do gleby, aby tam ulec przepoczwarczeniu. Poczwarka do 2-3 tygodni przeobraża się w chrząszcza pokolenia letniego, który opuszcza glebę te chrząszcze najintensywniej żerują i przygotowują się do zimowania w glebie.

      Stonka zawsze rozpoczyna wędrówkę od roślin rosnących na obrzeżach (efekt brzeżny), a potem najczęściej występuje placowo. Jako próg ekonomicznej szkodliwości przyjmuje się wystąpienie na roślinie jednego złoża jaj lub 15 larw (przewidywane są wówczas minimalne straty plonu). Wystąpienie 60 larw oznacza już straty istotnie ekonomiczne. Przyjmuje się, że zniszczenie powierzchni rośliny powyżej 15% może powodować straty plonu do 28% czyli ok. 7 ton z hektara. W walce ze stonką w uprawach ekologicznych pozostają głównie preparaty biologiczne dopuszczone do stosowania.
    Preparaty te dzielą się na 2 grupy:
  • wyciągi roślinne,
  • mikroorganizmy.
     Jednym z preparatów roślinnych jest wyciąg ze złocienia dalmatyńskiego. Jest to ester kwasu chryzantemowego. W handlu występuje pod nazwą Perytryna naturalna. Jest to preparat mało stabilny, wrażliwy na temperaturę, powinien być stosowany nocą lub przy dużym zachmurzeniu. Zalecana dawka to 0,5 kg/ha. Skuteczność działania tego preparatu może dochodzić nawet do 100%. Bardzo ważna jest jednak technika opryskiwania. Preparat musi być rozprowadzony bardzo dokładnie, a pH cieczy roboczej nie może przekraczać 7. Im bardziej alkaliczna ciecz tym mniejsza skuteczność. Należy więc ciecz roboczą zakwasić octem w dawce 0,5 l sześcioprocentowego octu na 100 l wody.

      Drugim preparatem roślinnym jest rotenon- jest to wyciąg z roślin subtropikalnych. Działanie tego insektycydu jest podobne do działania perytryny z tym, że dłużej pozostaje on w otoczeniu. Jest to preparat tolerowany przez pszczoły. Pomimo to stosowanie go spotyka się z dużą krytyką ponieważ jest bardzo toksyczny dla ludzi i zwierząt. Aby zmniejszyć negatywne skutki często jest mieszany z wyciągiem ze złocienia dalmatyńskiego. Technika stosowania tego preparatu jest taka sama jak perytryny. Kolejnym preparatem roślinnym jest wyciąg z drzewa Neem (miodla indyjska). Preparat ten ma działanie systemiczne. Powoduje brak apetytu i stopniowe zamieranie owada. Oprócz stonki działa też na mszyce. Zalecany jest głównie do stosowania na plantacjach nasiennych. Poza wymienionymi preparatami do naturalnych środków owadobójczych należą jeszcze: oleje parafinowe, sole potasowe i szare mydło. Są one stosowane na mniejszą skalę.



     Drugą grupę preparatów stanowią środki owadobójcze na bazie mikroorganizmów. Podstawowym mikroorganizmem używanym w tego typu preparatach jest bakteria Bacillus thuringensis, która atakuje system trawienny owada. Owady przestają jeść i w ciągu kilku dni giną. Preparatem zawierającym specjalny szczep Bacillus działającym na stonkę jest dostępny na rynku Novodor. Ostatnia udoskonalona jego forma jest znacznie bardziej skuteczna niż te z przed 10-15 lat. Bardzo ważna jest technika stosowania tego typu preparatów. Należy pamiętać, że Novodor jest bardzo wrażliwy na działanie światła i ciepła. Warunkiem jego skuteczności jest zjedzenie opryskanych liści przez stonkę, dlatego też należy bardzo dokładnie wykonać oprysk. Podobnie jak w przypadku insektycydów roślinnych należy zakwasić ciecz roboczą jak również dodać produkty słodkie takie jak cukier czy melasa, które wzmagają apetyt owada. Zaleca się dodanie 0,5 kg cukru na 100 l wody. Zauważono bowiem, że dodanie tych 'zachęczacy' poprawia znacznie skuteczność.

      Problem zwalczania stonki polega na tym, że rozwój larw jest stopniowy a skuteczność preparatu nie jest jednakowa we wszystkich stadiach. Im wcześniej jest zastosowany tzn na mniejsze larwy tym działa skuteczniej. Bardzo ważna jest obserwacja jaj. Pierwszy oprysk powinno się zastosować wtedy, kiedy z jaj zaczynają się wykluwać larwy. Nad tym etapie może wystarczyć 1-1,5 l Novodoru na hektar. Powtórny oprysk powinno się zastosować 7 dni po pierwszym. Przestrzeganie wszystkich zasad pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej skuteczności.
Żródło: Informacje o źródle podano na stronie głównej działu Uprawa Ziemniaka
Komentarze (6)
Autor: ~adams1944@wp.pl     (2016-05-17,  17:23:16)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 83.9.204.27)Odpowiedz
Temat:

NOVODOR 02 SC


Gdzie można w Polsce zdobyć ten środek, bo każdy go reklamuje , ale nie ma dystrybutora.
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 4]
Temat:

Komentarze na temat: Stonka ziemniaczana


Dyskusja użytkowników na temat: Stonka ziemniaczana


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron