Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Pszenica Jara
Pszenica Ozima
Wymagania glebowe
Odmiany pszenicy ozimej
Płodozmian
Orka i uprawa gleby
Nawożenie gleby
Nasiona i siew
Zwalczanie chwastów
Żniwa
Badanie siły kiełkowania nasion
Pomiar wilgotności zboża
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Odmiany pszenicy ozimej

pszenica ozima - w fazie dojrzewania
pszenica ozima - w fazie dojrzewania


     Obecnie w rejestrze znajduje się 45 odmian pszenicy ozimej, różniących się jakością ziarna (A - jakościowe, B - chlebowe, C - pozostałe, w tym paszowe) oraz wieloma cechami rolniczymi. Należy jednak podkreślić, że ocenę odmian prowadzono w warunkach stosowania nawożenia mineralnego i chemicznej ochrony roślin, w związku z tym przenoszenie jej wyników do rolnictwa ekologicznego jest obarczone dużym błędem.
Do uprawy w gospodarstwach ekologicznym powinny być preferowane odmiany:
  • o dużej zimotrwałości, gdyż łan przerzedzony w okresie zimy ulega silnemu zachwaszczeniu i bardzo nisko plonuje. W rolnictwie konwencjonalnym zastosowanie intensywniejszego nawożenia azotowego oraz herbicydów umożliwia uzyskanie nawet z takich zasiewów względnie dużych plonów, natomiast rolnictwo ekologiczne nie ma takich możliwości;

  • wcześniej dojrzewające, ponieważ szkody powodowane przez choroby liści i kłosa (mączniaki, rdze i septoriozy) są na ogół mniejsze niż przy odmianach późnych;

  • o dłuższej słomie, zwykle intensywniej krzewiące się, gdyż będą one bardziej konkurencyjne w stosunku do chwastów;

  • o dobrej zdolności pobierania składników nawozowych z gleby;

  • o mniejszych wymaganiach glebowych.     Wyniki doświadczeń przeprowadzonych w IUNG wskazują, że znaczenie doboru odmian jest większe w rolnictwie ekologicznym niż konwencjonalnym . Ogólnie pszenica w systemie ekologicznym plonowała niżej niż w konwencjonal-nym o około 35%, a spadek plonu był następstwem niższej obsady kłosów i gorszej dorodności ziarna.
Spośród porównywanych odmian w systemie ekologicznym lepiej plonowały Kobra i Roma - 4,2 t/ha. Kobra była słabiej porażana przez choroby liści, głównie rdzę brunatną. Roma, odmiana najwyższa spośród testowanych, charakteryzowała się największą masą tysiąca ziaren, dużą powierzchnią ulistnienia utrzymującą się do fazy dojrzałości mlecznej i małym porażeniem liści.
Z innego zestawu odmian, które porównywano w latach 2002 i 2003 wynika, że do uprawy w systemie ekologicznym, obok Kobry i Romy przydatna może być Mewa, a także Sukces . W 2003 czynnikiem silnie różnicującym plonowanie odmian była ich zimotwrałość.

      Plonowanie odmian pszenicy ozimej uprawianej w systemie ekologicznym
ODMIANA Rok 2002 ODMIANA Rok 2003
Roma 4,7 Roma 3,6
Juma 4,5 Zyta 3,5
Elena 4,4 Sukces 4,3
Kobra 5,7 Kobra 3,8
Korweta 5,5 Korweta 3,2
Mewa 6,1 Mewa 4,5
Mieszanina odmian(Kobra, Kris, Korweta) 5,8 Mieszanina odmian 3,5
Orkisz 4,1 Orkisz wymarzł


     W związku z tym, że dotychczas bardzo mało jest informacji o przydatności odmian do uprawy w gospodarstwach ekologicznych, wskazane jest aby w poszczególnych gospodarstwach wysiewać w miarę możliwości po 2 - 3 odmiany.
Umożliwi to wybór odmian najlepiej dostosowanych do warunków siedliskowych danego rejonu lub gospodarstwa. Dyskusyjne jest zalecanie uprawy starych odmian, gdyż nie jest prowadzona ich hodowla zachowawcza i na ogół zatraciły one wiele swych dodatnich cech.
Ze względu na zwiększone ryzyko wymarzania oraz występowania rdzy brunatnej w niektórych regionach kraju należy zwrócić uwagę na wrażliwość odmian na tę grupę czynników ograniczających plonowanie.
Żródło:
Komentarze (4)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 3]
Temat:

Komentarze na temat: Odmiany pszenicy ozimej


Dyskusja użytkowników na temat: Odmiany pszenicy ozimej


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron