Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Pszenica Jara
Pszenica Ozima
Wymagania glebowe
Odmiany pszenicy ozimej
Płodozmian
Orka i uprawa gleby
Nawożenie gleby
Nasiona i siew
Zwalczanie chwastów
Żniwa
Badanie siły kiełkowania nasion
Pomiar wilgotności zboża
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Płodozmian



     Pszenica ozima, spośród roślin zbożowych, wyróżnia się największymi wymaganiami płodozmianowymi. Wynika to z powolnego tempa wzrostu w początkowym okresie wegetacji (jesienią i po wznowieniu wegetacji wiosną) oraz dużej podatności na choroby.
Dobre dla niej stanowisko powinno być zasobne w składniki pokarmowe, a głównie azot (wiązany biologicznie przez przedplon lub z nawozów organicznych zastosowanych pod przedplon lub bezpośrednio pod pszenicę) wolne od specyficznych chorób przenoszonych na rośliny następcze za pośrednictwem gleby i resztek pożniwnych (głównie choroby podstawy źdźbła) i z możliwie ograniczonymi zasobami nasion i rozłogów chwastów.
Należy także podkreślić, że dobre stanowisko dla pszenicy pozostawia tylko udany przedplon. Po przedplonach nieudanych gleba jest zwykle w złej strukturze, pole silnie zachwaszczone i wówczas trudno oczekiwać dobrego plonu pszenicy ozimej uprawianej metodami ekologicznymi.
W takiej sytuacji korzystniej jest wykonać pożniwną i przedzimową uprawę roli i wysiać zboże jare (pszenicę lub jęczmień). Nieudana pszenica ozima to nie tylko strata plonu, ale również zachwaszczenie, często zaperzenie pola, z którym trudno sobie poradzić w rolnictwie ekologicznym.

     Dobór przedplonów dla pszenicy ozimej
Dobre Średnie Złe
Motylkowate z trawami Owies Pszenica
Ziemniak i inne warzywa Mieszanki strączkowo-zbożowe na nasiona Żyto
Jare mieszanki strączkowo - zbożowe zbierane na zielonkę Jęczmień
Strączkowe (fasola, groch) Pszenżyto


      Owies jest korzystnym przedplonem pszenicy pod względem sanitarnym, jednak pozostawia stanowisko mało zasobne w składniki pokarmowe, w związku z tym w rolnictwie ekologicznym konieczne jest zastosowanie po tym przedplonie nawożenia organicznego (obornik lub kompost).
Ogólnie można oczekiwać, że po przedplonach średniej wartości plony pszenicy będą o około 10% mniejszych, a po przedplonach złych nawet o 40 - 50% mniejszych niż w dobrych stanowiskach. Należy także podkreślić, że w rolnictwie ekologicznym obniżki te są zdecydowanie większe niż w rolnictwie konwencjonalnym.
Wynika to stąd, iż nawozy mineralne i chemiczne środki ochrony roślin w znacznym stopniu ograniczają ujemne następstwa złego stanowiska.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron