Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Początki cukrownictwa buraczanego
Historia uprawy buraka cukrowego
Rozwój upraw po II Wojnie Światowej
Cukier Bio
Wymagania klimatyczne buraka cukrowego
Wymagania glebowe buraka cukrowego
Płodozmian w uprawie buraka cukrowego
Uprawa roli
Nawożenie buraka cukrowego
Odmiany buraka cukrowego
Siew buraka cukrowego
Termin siewu buraka cukrowego
Pielęgnacja buraka cukrowego
Uprawy międzyrzędowe
Ochrona buraka przed chwastami
Choroby buraka cukrowego
Ochrona buraka przed szkodnikami
Termin i technika zbioru buraków
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Siew buraka cukrowego

Nasiona buraka cukrowego.
Nasiona buraka cukrowego.


     Nasiona buraka cukrowego wysiewa się siewnikami precyzyjnymi (potocznie nazywanymi punktowymi). Do wysiewu nasion otoczkowanych najkorzystniej jest stosować siewniki mechaniczne. Są one prostsze w budowie, lżejsze i tańsze od siewników pneumatycznych, a jednocześnie przewyższają je jakością pracy. Wadą siewników mechanicznych z zewnętrznym systemem napełniania komórek tarczy wysiewającej wprost ze zbiornika nasion znajdującego się nad tarczą jest mała prędkość robocza ograniczająca ich zastosowanie do obsiewania raczej mniejszych plantacji.
Zalecana prędkość dla tego typu siewników wynosi 5 km/h. Natomiast siewniki mechaniczne z wewnętrznym napełnianiem komórek tarczy wysiewającej z wykorzystaniem siły odśrodkowej są pozbawione tej wady i mogą pracować przy prędkości przekraczającej 8 km/h. Dodatkową zaletą tych siewników jest możliwość wysiania wszystkich nasion z sekcji.

      Z kolei zaletą siewnika pneumatycznego podci.nieniowego jest to, że jakość wysiewu nie zależy od kształtów i wymiarów nasion. Najwyższą dokładność rozmieszczenia nasion uzyskuje się przy prędkości 6 - 7 km/h . Czynnikiem ograniczającym prędkość roboczą siewnika jest przygotowanie roli do siewu. Pole uprawione niewłaściwie (zbyt głęboko) lub o nierównej powierzchni, z dużą ilością brył lub kamieni zmusza do zmniejszenia prędkości agregatu siewnego. Stosowanie dużych prędkości roboczych w takich warunkach może spłycać siew oraz utrudniać przykrycie nasion.
Przed przystąpieniem do siewu buraka cukrowego należy poddać dokładnej ocenie stan techniczny siewnika. Szczególną uwagę należy zwrócić na stan redlic, tarcz wysiewających, odrzutników oraz układu napędowego siewnika. Dynamika i równomierność wschodów oraz rozmieszczenie siewek w rzędzie zależy od głębokości umieszczenia nasion w glebie. Z uwagi na małe rozmiary nasion buraka, głębokość ich umieszczenia w glebie powinna mieścić się w granicach od 2 do 3,5 cm. Na glebach lżejszych, strukturalnych lub przesuszonych należy umieszczać nasiona nieco głębiej 3 do 3,5 cm. Natomiast na glebach średnich i ciężkich, wilgotnych o powierzchni zbitej - płycej (2,3 cm).
Nasiona otoczkowane należy wysiewać wcześniej, w glebę wilgotną, gdyż otoczka potrzebuje znacznych ilości wody.

     Zbyt głębokie umieszczenie nasion przyczynia się do opóźnienia wschodów i wypadania kiełków (większa podatność kiełków na patogeny powodujące zgorzel) przed ukazaniem się ich na powierzchni gleby, zaś zbyt płytkie przykrycie nasion, zwłaszcza na glebie przesuszonej, jest przyczyną nierównomiernych, piętrowych wschodów.
Buraki należy siać w odległości co 15- 18 cm w rzędzie, zaś w przypadku zagrożenia ze strony chorób i szkodników co 9 -12 cm, przy 45 cm rozstawie rzędów.

Siew buraka cukrowego.
Siew buraka cukrowego.

Żródło: Uprawa Buraka Cukrowego w Gospodarstwach Ekologicznych Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Tyburskiego Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron