Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Wymagania klimatyczne rzepaku ozimego
Ochrona upraw rzepaku w czasie zimy
Ocena strat powstałych zimą
Ochrona upraw rzepaku wiosną
Wymagania wilgotności i temperatury rzepaku
Deszczowanie rzepaku ozimego
Stanowisko rzepaku ozimego
Wymagania pokarmowe rzepaku
Uprawa roli
Odmiany rzepaku ozimego
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ocena strat powstałych zimą

Jak należy oceniać straty powstałe w zasiewach rzepaku ozimego podczas zimy
Po rozmarznięciu i obeschnięciu roli bada się stan roślin w łanie. Gdy zima była łagodna, a rośliny na przedwiośniu są zdrowe i równomiernie rozmieszczone w polu, ocena nie sprawia trudności. Po zimach mroźnych liście zwykle są zbrunatniałe lub szare i leżą na ziemi, a zieloną barwę mają tylko liście sercowe. Zdarza się jednak, że i liście sercowe przemarzły. Trzeba wtedy zbadać korzenie. Wyciągając roślinę z korzeniami lub odkopując korzenie stwierdzamy czy przemarzły tylko drobne korzenie boczne, czy też uszkodzony został również korzeń główny. Jeżeli przemarzły tylko korzonki boczne, wtedy rzepak można uratować zasilając go dużą dawką szybko działających nawozów azotowych i pobudzając go do szybkiego wzrostu motyczeniem ręcznym lub opielaniem maszynowym. Podobnie postępujemy, gdy uszkodzenie korzenia głównego ogranicza się tylko do skórki, która odstaje od korzenia Po przejściowym zahamowaniu wzrostu rośliny takie tworzą pęd normalny.
Gdy natomiast - wskutek silnych ruchów gleby spowodowanych zmiennym zamarzaniem i tajaniem lub wskutek silnych mrozów - wraz ze skórką oddziela się od korzenia palowego warstwa kory pierwotnej, rośliny rzepaku zaczynają gnić , a z pola unosi się nieprzyjemny zapach, taki jak gnijącej kapusty. Jeżeli przemarzł pąk wierzchołkowy, a szyjka korzeniowa i korzeń są zdrowe, to roślina może utworzyć z pąków bocznych nowe pędy rozgałęziając się silnie. Rośliny takie jednak dojrzewają później i podczas zbioru nasiona ich nie są w pełni wykształcone. Wpływ tych roślin na poziom plonu jest niewielki, jednak w okresie wegetacji przyczyniają się one do zagęszczenia łanu i przeciwdziałają zachwaszczeniu. W latach złego przezimowania trzeba rzepak zaorać . Przed podjęciem decyzji zaorania plantacji należy policzyć zdrowe rośliny na 1 m2, odrzucając rośliny obumarłe. Do zdrowych zalicza się również rośliny z uszkodzonymi korzeniami bocznymi, lecz ze zdrowym korzeniem palowym, oraz rośliny z uszkodzonym pąkiem wierzchołkowym, lecz zdrową szyjką korzeniową i zdrowym korzeniem. O zaoraniu jak i o pozostawieniu plantacji rozstrzyga liczba zdrowych roślin na 1 m2. Normalny plon uzyskuje się, gdy na wiosnę mamy 50 zdrowych roślin na 1m2. Jeżeli jest ich mniej, np. 30 do 40 roślin na 1 m2, a rośliny są równomiernie rozmieszczone na polu, wtedy można rzepak pozostawić, ale trzeba się zadowolić plonem mniejszym od normalnego. Jeżeli natomiast na jednym metrze kwadratowym jest mniej niż 30 zdrowych roślin, zaleca się rzepak ozimy zaorać.
W celu zaoszczędzenia pracy w wymierzaniu 1-metrowych kwadratowych powierzchni próbnych liczy się rośliny zdrowe (odrzucając martwe i obumierające) w rzędach, na odcinkach o określonej długości, która zależy od rozstawy rzędów rzepaku ozimego. Powierzchnia 1 metra kwadratowego, np. przy rozstawie rzędów co 33 cm, wystarczy zbadać i policzyć rośliny na odcinku rządka o długości 300 cm, co odpowiada powierzchni 1 m2 .Aby powierzchnie próbne odzwierciedlały średni stan zagęszczenia roślin w łanie, odcinki próbne wyznacza się idąc po przekątnej pola. Na małych plantacjach do 2 ha zaleca się wykonać 8 liczeń próbnych, na polach o obszarze do 5-10 ha - do 12 liczeń, a na polach ponad 10 ha - 15 do 20 liczeń próbnych. Podany sposób oceny stanu rzepaku po zimie jest prosty i szybki. Można go z powodzeniem zastosować w każdym gospodarstwie.
Gdy stan rzepaku po zimie jest nierównomierny i w łanie normalnie zagęszczonym spotyka się nadmiernie przerzedzone lub puste place, wówczas podsiewanie ich rzepakiem jarym jest bezcelowe, ponieważ dojrzewa on znacznie później od ozimego i nie daje nasion w czasie zbioru rzepaku ozimego.
Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Ocena strat powstałych zimą


Dyskusja użytkowników na temat: Ocena strat powstałych zimą


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron