Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Plantacja roślin jagodowych     Zasadniczym celem rolnictwa ekologicznego jest pozyskiwanie pełnowartościowej żywności w powiązaniu z utrzymywaniem trwałej żyzności gleby. W wyznaczaniu obszarów rolniczych, które odpowiadają kryteriom, potrzebom i celom uprawy ekologicznej należy pomijać te, które są nadmiernie zanieczyszczone lub zagrożone skażeniami, takimi jak: radio-aktywny jod, stront, cez, ołów. Niebezpieczne są także pyły przenoszone poprzez atmosferę, ścieki przemysłowe i bytowo-gospodarcze, cieki niosące wody zanieczyszczone, szczególnie na terenach okresowo zalewanych, pylące składowiska odpadów, gazy i pyły emitowane przez środki transportu, nawozy i pestycydy, zawierające nadmierne ilości pierwiastków śladowych, osady ściekowe, odpady przemysłowe, w tym szczególnie: górnicze, hutnicze, chemiczne, petrochemiczne i budowlane.

     Wpływ zanieczyszczenia gleby pierwiastkami śladowymi na ich nagromadzanie się w owocach jest w zasadzie ograniczony. Szkodliwe jest natomiast przenikanie pierwiastków toksycznych do rośliny poprzez korzenie oraz liście. Wynika stąd potrzeba odpowiedniego lokalizowania plantacji. Uprawa roślin jagodowych metodami ekologicznymi może odbywać się na terenach oddalonych, co najmniej o 200 m od osi arterii komunikacyjnych. Plony zbierane z obszarów uprawnych nie mogą być skażone radionuklidami ponad dopuszczalną wartość. Wybierając miejsce pod plantację roślin jagodowych należy uwzględnić jego ekologiczne aspekty.

     Korzystne siedlisko umożliwia produkcję owoców wysokiej jakości bez stosowania zabiegów chemicznych, pod warunkiem, że uprawiane będą odmiany odporne na choroby a w miarę możności i na szkodniki. Nieodpowiednim siedliskiem pod plantację ekologiczną są wąskie doliny rzek i bezodpływowe kotliny. Stoki południowe są z reguły najcieplejsze, toteż można je wykorzystać do uprawy gatunków i odmian ciepłolubnych, zwłaszcza do uprawy odmian wczesnych. Plantacja ekologiczna powinna się znajdować w otoczeniu przyjaznym dla różnorodności biologicznej. Istniejące elementy krajobrazu, takie jak naturalne zadrzewienia i zakrzewienia, należy zachować, a jeśli ich nie ma, to należy obsadzać nieużytki drzewami i krzewami, w których mogą znaleźć schronienie ptaki i owady pożyteczne. Gleba pod plantację roślin jagodowych powinna być średniozwięzła, głęboka, przepuszczalna, nie podmokła. Wymóg ten spełniają gleby pyłowe (lessy), lekkie gliny, różnego typu gleby piaszczysto gliniaste i niezbyt zwięzłe mady. Iły, ciężkie gliny, szczere piaski i płytkie rędziny nie nadają się pod plantację.

     Krzewy owocowe udają się dobrze na glebach zaliczanych do klasy bonitacyjnej III i IV. Gleby lepszej klasy są rzadko przeznaczane pod plantacje. Na glebie klasy V przy zastosowaniu nawadniania udają się truskawka i aronia. Bardzo istotną rolę odgrywa poziom wody gruntowej w glebie. Teren podmokły nie nadaje się do uprawy krzewów owocowych. Mogą one rosnąć, gdy woda gruntowa podchodzi okresowo do około 70 cm od powierzchni.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron