Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Choroby maliny
Choroby porzeczek i agrestu
Choroby borówki wysokiej
Chproby truskawek
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Chroby roślin jagodowych

     W ochronie roślin wykorzystuje się głównie związki pochodzenia mineralnego i roślinnego. Są one zwykle mniej efektywne niż związki syntetyczne, działają prawie wyłącznie powierzchniowo i kontaktowo, nie przemieszczają się z sokami rośliny. Działają zwykle krócej niż związki syntetyczne. Metody ekologiczne nie dają gwarancji uzyskania zawsze odpowiedniej ilości plonu o zadowalającej jakości.

Wykaz substancji biologicznie czynnych, mikroorganizmów i żywych organizmów przeznaczonych do stosowania w ekologicznej uprawie roślin jagodowych.

Grupa Preparaty Rodzaj i przeznaczenie
Środki zawierające miedź: Miedzian 50 WP/50 WG, Miedzian Extra 350 SC Fungicydy zwalczają antraknozę (opadzinę) liści porzeczki i rdzę wejmutkowo-porzeczkową
Środki zawierające siarkę: Siarkol Extra 80 WP, Tiotar 800 SC/80 WP, Tiowol 800 S.C. Fungicydy (zwalczają mączniaka prawdziwego agrestu)
Środki zawierające mikroorganizmy Dipel 3,2 WP (kryształki i przetrwalniki Bacillus thuringensis var. Kurstaki) Thuridan-Krem PA (kryształki i przetrwalniki B. thuringensis Berliner) Insektycydy (zwalczają gąsienice motyli zjadające liście na roślinach jagodowych).
Środki zawierające żywe organizmy Larvanem (nicień Heterorhabditis megidis) Nicienie zwalczające opuchlaki i pędraki.
Środki zawierające naturalną pyretrynę Insektycyd (zwalcza kwieciaka malinowca, kistnika malinowca i inne szkodniki zjadające liście).
Szare mydło (mydło potasowe) Insektycyd (zwalcza mszyce)
     
Możliwe jest także stosowanie niektórych syntetycznych substancji biologicznie czynnych oraz mikroorganizmów i żywych organizmów wchodzących w skład środków ochrony roślin. Szczególnie ważne jest wykorzystanie wszelkich metod prewencyjnych - opóźniających lub ograniczających rozwój ważnych agrofagów w uprawach. Nie chemiczne metody ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami to najważniejsze elementy ekologicznej produkcji owoców. Obejmują one zabiegi:
     A g ro t e c h n i c z n e- ograniczenie nawożenia azotowego, odpowiednie cięcie krzewów, usuwanie nadmiaru młodych pędów maliny, koszenie i wygrabianie liści truskawki po zbiorze, jesienne stosowanie przekompostowanego obornika w truskawce, ściółkowanie plantacji truskawek;
     M e c h a n i c z n e- usuwanie opadłych liści, zbieranie porażonych owoców (np. mumii), wycinanie porażonych pędów lub całych roślin (chirurgia krzewów), niszczenie dziko rosnących roślin żywicielskich, zbieranie i niszczenie uszkodzonych organów roślin wraz z żerującymi na nich szkodnikami (np. przeziernikami, zwójkówkami);
     B i o l o g i c z n e- Larvanem (nicienie patogeniczne przeciwko opuchlakom i pędrakom), roztocze drapieżne z rodziny dobroczynkowatych (Phytoseiidae) do ograniczania przędziorków.
     Wybór stanowiska pod uprawę może mieć wpływ na występowanie chorób i szkodników. W sąsiedztwie lasów istnieje ryzyko większego zagrożenia przede wszystkim przez szkodniki wielożerne, np. pędraki czy naliściaki. Ważne jest także uwzględnienie zastoisk mrozowych, unikać zakładania plantacji na obniżonym terenie. Zalecane jest obsadzanie upraw sadowniczych roślinami, stanowiącymi refugia dla organizmów pożytecznych. Właściwe zróżnicowanie środowiska zapewnia wielogatunkowym drapieżcom i pasożytom możliwość przeżywania, rozmnażania się i trwania w ekosystemie.
     Stosowanie właściwego płodozmianu i uprawa roślin jednoliściennych jako przedplonu dla truskawek zmniejsza populację grzyba Verticilium dahliae (werticylioza) w glebie. Natomiast zagrożenie przez grzyb Phytophthora cactorum (zgnilizna korony truskawki/skórzasta zgnilizna owoców) można ograniczyć poprzez unikanie stanowisk, na których rosły truskawki czy rośliny motylkowate. W ekologicznej ochronie roślin niezwykle ważne jest przewidywanie i właściwa ocena zagrożenia przez szkodniki i patogeny. Zaleca się prowadzenie monitoringu to jest obserwacji obecności i nasilenia występowania chorób i szkodników. Plantacje należy zakładać tylko ze zdrowych i odpowiednio wyprodukowanych sadzonek, wolnych od chorób i szkodników.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron