Różnią się między sobą procentową zawartością potasu. Są to głównie chlorek potasowy i siarczan potasowy, zwane solami potasowymi.
- Chlorkowe sole potasowe (KCI) dostarczane rolnictwu zawierają 38-42%, 48-52%, 56-58% i 58-62% K2O. Sole potasowe są nawozami drobnokrystalicznymi lub grubokrystalicznymi. Znane są również sole potasowe ziarniste i granulowane, szczególnie nadające się do mieszania z superfosfatem granulowanym. Nawozy te dobrze przechowują się i można je łatwo rozsiewać. Sole potasowe są głównie nawozami przedsiewnymi, wymagają zmieszania z glebą. Nadają się prawie pod wszystkie rośliny uprawne, z wyjątkiem wrażliwych na chlor, jak ziemniak, tytoń, chmiel, drzewa owocowe, krzewy jagodowe, warzywa, rośliny ozdobne. Na plantacjach trwałych i na użytkach zielonych sole potasowe można stosować pogłównie. Jako łatwo rozpuszczalne w wodzie, sole te przenikają wraz z wodą w głąb gleby i udostępniane są tą drogą roślinom. Na glebach ciężkich i torfowych, oraz zlewnych i ubogich w wapń, bardziej wskazane jest stosowanie wysokoprocentowych soli potasowych, ponieważ sole niskoprocentowe zawierają domieszki wpływające niekorzystnie na właściwości fizyczne gleb.
- Siarczan potasowy (K2SO4) zawiera 48-52% K20 i 17-18% S. Nie jest higroskopijny, nie zbryla się, jest więc wygodny do magazynowania i wysiewu. Siarczan potasowy stosuje się przed-siewnie, wymaga zmieszania z glebą. Zaleca się go szczególnie pod rośliny wrażliwe na obecność chloru w glebie (patrz nawozy potasowe chlorkowe).
- Kainit jest rozdrobnioną kopaliną, zawierającą 12-16% K.,0. Wysoka zawartość chlorku sodowego (NaCI) w kainicie znacznie ogranicza możliwość stosowania go w dużych dawkach na gruntach ornych. Ma dobre właściwości fizykomechaniczne, a zatem nadaje się do rozsiewu mechanicznego. Kainit stosuje się przedsiewnie, wymaga zmieszania z glebą. Nadaje się pod większość roślin uprawnych, z wyjątkiem roślin ujemnie reagujących na obecność chloru. Na użytkach zielonych może być stosowany w dużych dawkach. Składniki zawarte w tym nawozie podnoszą jakość paszy. Na gruntach ornych kainit należy stosować w pierwszej kolejności na glebach lekkich, gdzie chlor ulega wymyciu. Na gleby ciężkie, torfowe i ubogie w wapń, kainit nie nadaje się.
|