Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Szkodniki jeżyny i maliny
Szkodniki porzeczki
Szkodniki agrestu
Szkodniki borówki wysokiej
Szkodniki truskawki
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki truskawki

     Szkodniki glebowe: pędraki i drutowce omówiono w grupie szkodników wielożernych, zwalczanych przed założeniem plantacji a nicienie w części ogólnej. Opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus. Szkody gospodarcze w postaci osłabienia i zamierania roślin powodują larwy żerujące na korzeniach. Larwy są beznogie, dorastają do 6-7 mm.
Zapobieganie i zwalczanie.
Silnie uszkodzone plantacje należy zlikwidować. Truskawek nie należy sadzić na zasiedlonym polu po roślinach motylkowatych i innych, które są żywicielami opuchlaków, ani po starej, zasiedlonej plantacji, ani też obok takich upraw. W razie potrzeby można zastosować biologiczne zwalczanie szkodnika przy pomocy nicieni owadobójczych, np. używając preparat Larvanem. W celu ograniczenia chrząszczy opuchlaka po zbiorze owoców, można zastosować opryskiwanie roślin i gleby naturalną pyretryną.

     Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi). Samice po złożeniu jaj do pąków kwiatowych podcinają ich szypułki, niszczą plon owoców.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się nie sadzić nowych roślin obok starej, plantacji truskawek ani malin. Należy odławiać chrząszcze na białe pułapki lepowe. Na niewielkich plantacjach można zbierać i niszczyć uszkodzone pąki z larwami zanim skończą one żerowanie, co ograniczy liczebność szkodnika na następny rok. Słabiej uszkadzane odmiany: Dana, Redgauntlet. Na zagrożonych uprawach zaleca się, po zauważeniu pierwszych uszkodzonych pąków, zastosować naturalną pyretrynę.

     Roztocz truskawkowiec (Phytonemus pallidus). Roztocz ten żeruje na najmłodszych liściach. Silnie uszkodzone rośliny karłowacieją, a ich owocowanie jest słabe. W sezonie wegetacji rozwija się od 3 do 5 pokoleń roztocza. Na nowe plantacje roztocz przenoszony jest głównie z sadzonkami, a z rośliny na roślinę przez wiatr i owady.
Zapobieganie i zwalczanie.
Należy sadzić tylko zdrowe, wolne od szkodnika rośliny, z dala od starszych zasiedlonych przez roztocza plantacji. Uszkodzone plantacje zaorać. Zaleca się likwidować plantacje najpóźniej po trzech latach. Truskawek najsłabiej zasiedlone są odmiany: Senga Sengana, Redgauntlet, Dukati Marmolada.

     Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae). Przędziorki żerują na dolnej stronie liści, wysysając soki, ogładzają rośliny, powodują przedwczesne żółknięcie i zasychanie liści. W okresie wegetacji rozwija się 3-5 pokoleń przędziorka, sprzyja temu sucha i ciepła pogoda.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzić tylko zdrowe, wolne od przędziorka rośliny. Niszczyć chwasty, z których szkodnik może przenosić się na truskawki. W razie potrzeby, wskazane jest introdukować roztocze drapieżne z rodziny dobroczynkowatych - Phytoseiidade. Najmniej liczne przędziorki występują na odmianie Dukat.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron