Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Szkodniki jeżyny i maliny
Szkodniki porzeczki
Szkodniki agrestu
Szkodniki borówki wysokiej
Szkodniki truskawki
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki jeżyny i maliny

     Kistnik malinowiec (Byturus tomentosus) Chrząszcze tego szkodnika zjadają liście, nadgryzają pąki kwiatowe, niszcząc w nich słupki i pręciki. Największe szkody wyrządzają te larwy, które żerują w dnie kwiatowym i owocach maliny, powodując ich 'robaczywienie'. Lokalnie mogą zniszczyć nawet ponad połowę owoców. Dotychczas nie notowano uszkodzeń na odmianach maliny owocującej w okresie letnio-jesiennym na pędach jednorocznych np. Polana.
Zapobieganie i zwalczanie.
Nie zakładać nowych plantacji obok starszych, zasiedlonych upraw przez tego szkodnika. Odławiać chrząszcze na białe tablice lepowe. Zwalczanie może być konieczne na większości plantacji. Zaleca się opryskiwanie maliny przed kwitnieniem i po pełni kwitnienia naturalną pyretryną.
     Kwieciak malinowiec (Anthonomus rubi)- opis przy truskawkach.
Zapobieganie i zwalczanie.
Tego szkodnika zwalcza się przed kwitnieniem maliny łącznie z kistnikiem malinowcem - tak samo jak na truskawce.
     Pryszczarek namalinek łodygowy (Resseliella theobaldi). Pomarańczowe larwy szkodnika żerują pod skórką pędów, powodując ich osłabienie i zamieranie, dorastają do 2,5 mm. W miejscu ich żerowania skórka ciemnieje, pęka, odstaje i łuszczy się. Miejsca uszkodzone przez pryszczarka są często atakowane przez grzyby patogeniczne powodujące zamieranie pędów maliny. Pryszczarek namalinek łodygowy daje 3-4 pokolenia w okresie wegetacji.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i palić uszkodzone pędy z larwami. Tam gdzie możliwe, wiosną przed wylotem muchówek z gleby, można stosować ściółkowanie roślin, np. czarną folią, włókniną lub kilkunastocentymetrową warstwą ściółki organicznej. Zabieg ten powinien ograniczyć liczbę wylatujących z gleby muchówek. Pryszczarek jest ograniczany podczas zwalczania kistnika malinowca preparatem zawierającym naturalną pyretrynę.
     Pryszczarek malinowiec (Lasioptera rubi). Larwy żerując pod skórką wydzielają substancje, która powoduje rozrastanie się tkanek pędu i tworzenie się galasowatych narośli, wielkości około 3 cm. Żerują w nich i zimują pomarańczowe, beznogie larwy, dorastające do 2,5 mm. Uszkodzone pędy słabo rosną i owocują, a często zasychają przed owocowaniem. Pryszczarek występuje dość powszechnie.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i palić pędy z naroślami, w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, przed wylotem muchówek.
     Przeziernik malinowiec (Pennisetia hylaeiformis) Gąsienice żerują w dolnej części pędów tuż nad ziemią. W miejscu uszkodzenia tworzą się nabrzmiałe, guzowate narośla, widoczne od końca lata do wiosny. W naroślach można znaleźć gąsienicę, która jest gruba, biała, z ciemniejszą głową, dorasta do 3 cm. Zwykle przeziernik nie występuje w dużym nasileniu.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i palić pędy z naroślami i gąsienicami, w okresie bezlistnym i wczesną wiosną, przed wylotem motyli.
     Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) patrz szkodniki truskawki. Na malinie występuje bardzo często, powoduje przedwczesne żółknięcie, zasychanie i opadanie liści Duże szkody wyrządza także na odmianach malin owocujących na pędach jednorocznych, np. na odmianie Polana. Zapobieganie i zwalczanie. jak na truskawce.
     Krzywik maliniaczek (Lampronia rubiella). Wczesną wiosną gąsienice żerują w pąkach głównych maliny, wyjadają ich wnętrze, pozostawiając tylko łuski zewnętrzne. Gąsienica jest ciemnoczerwona z czarną głową, a dorasta do 9 mm długości. Jedna gąsienica niszczy kilka pąków, powodując ogołacanie się pędów i redukcję plonu.
Zapobieganie i zwalczanie.
Nowe plantacje zakładać z dala od zasiedlonych upraw, wczesną wiosną wycinać i palić pędy z uszkodzonymi pąkami. Zwalczanie może być potrzebne tylko sporadycznie, na silnie zagrożonych uprawach. Można zastosować naturalną pyretrynę w okresie pękania pąków, kiedy gąsienice opuszczają kryjówki zimowe, zanim wgryzą się do pąków.
     Mszyca malinowa (Aphis idaei) występuje powszechnie, żeruje w koloniach na najmłodszych liściach i wierzchołkach wzrostu, wysysając soki roślinne. Ogładza roślinę, powoduje zwijanie i skręcanie się liści oraz pędów wierzchołkowych. Mszyca przenosi wirusa chlorozy nerwów maliny. Mszyca malinianka (Amphorophora rubi przenosi wirusy powodujące choroby wirusowe maliny.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się wycinać i palić uszkodzone wierzchołki pędów z koloniami mszyc w początkowym okresie występowania szkodników. Mszyce są ograniczane przez owady drapieżne oraz podczas zwalczania kistnika malinowca. Wczesną wiosną, przed wylęgiem mszyc można stosować preparaty olejowe do zwalczania jaj mszyc, a później szare mydło w dawce 20 l/ha.
     Szpeciel jeżynowiec (Acalitus essigi) żeruje na liściach, kwiatach i zawiązkach owocowych, ogładzając rośliny. Najważniejsze szkody powodują wprowadzając do owoców (wraz ze śliną) toksyczne substancje, które hamują dojrzewanie owoców jeżyny. Szpeciele na nowe plantacje przenoszone są z sadzonkami, a z rośliny na roślinę z wiatrem lub przez owady.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzić tylko zdrowe, wolne od szpeciela rośliny, z dala od zasiedlonych krzewów. Wycinać i palić pędy, na których jeżyna owocowała.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron