Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Płodozmian i zmianowanie pomidora
Uprawa roli i przygotowanie gleby.
Nawożenie
Metody uprawy
Zabiegi pielęgnacyjne pomidora
Uprawa pomidora pod osłonami
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie

      Pomidor wymaga dość dużych ilości azotu i zwiększonego w stosunku do potrzeb pokarmowych nawożenia fosforem. Jest to związane z utrudnionym pobieraniem tego składnika w niskiej temperaturze gleby. Potrzeby nawozowe pomidora w stosunku do potasu można bez większych trudności zabezpieczyć nawożeniem obornikiem lub kompostem. Optymalna dla wzrostu pomidora zawartość składników pokarmowych w glebie (wyrażona w mg/dm3) wynosi: 90- 120 N, 60- 80 P, 200- 250 K, 60- 90 Mg i 1200 - 1500 Ca.

      Potrzebę nawożenia należy ocenić w oparciu o analizę zasobności podłoża. Jeśli wyniki analizy wskazują niską zawartość któregoś składnika, jego udział w nawożeniu należy zwiększyć. Największym problemem w uprawach ekologicznych jest dostarczenie roślinom dostatecznej ilości łatwo dostępnego azotu. W oparciu o ten składnik oblicza się dawki stosowanych nawozów organicznych. W uprawie ekologicznej dawka azotu w stosowanym nawożeniu nie może być wyższa niż 170 kg N/ha w ciągu jednego roku. Oznacza to, że maksymalna dawka obornika lub kompostu (o zawartości 0.5% N) nie może być wyższa od 34 t/ha. Głównym źródłem azotu dla pomidora są rośliny motylkowate, komposty, obornik. Rośliny motylkowe mają zdolność wiązania azotu atmosferycznego, który dostępny jest dla roślin uprawianych następczo po przyoraniu i rozkładzie roślin przedplonowych. Ilość azotu wnoszona do gleby z przyoranymi roślinami motylkowatymi może być bardzo duża, zależnie od gatunku i wielkości wytworzonej masy zielonej. Ustalono ilość azotu, zawartą w roślinach motylkowatych, jednak nie jest ona w całości dostępna dla roślin w pierwszym roku po przyoraniu. Współczynnik dostępności azotu z nawozów zielonych wynosi 0,5, co oznacza, że tylko połowa azotu zawartego w masie przyoranych roślin będzie dostępna dla uprawianego gatunku warzyw w ciągu okresu wegetacyjnego.
Pomidory dobrze nawożone chlorkiem wapnia. Prawidłowe wybarwienie.
Pomidory dobrze nawożone chlorkiem wapnia. Prawidłowe wybarwienie.


      Inne nawozy zielone (np. gorczyca, facelia) na wytworzenie swej masy zużywają azot pobrany z gleby i zachowują go w swojej masie, zabezpieczając przed wymywaniem. Zatem, w ogólnym bilansie azotu w glebie nie przybywa, zmienia się tylko jego forma i ograniczają straty. Jeśli ilość azotu dostępnego dla roślin z przyoranej masy zielonej jest dla pomidorów niewystarczająca, niedobór tego składnika w glebie będzie można uzupełnić pełną lub zmniejszoną dawką kompostu lub obornika, w zależności od potrzeby. Uwzględnić należy także ilość składników uruchamianych w okresie sezonu z próchnicy glebowej. Im gleba bardziej próchniczna, tym ilość uruchamianego azotu w ciągu roku będzie większa.

      Pomidory wymagają wyższego nawożenia fosforem, ze względu na ograniczone pobieranie tego składnika w niższej temperaturze gleby. Jego dostępność jest też niższa na glebach o odczynie lekko kwaśnym (pH < od 5,5) lub zasadowym . Ważnym składnikiem dla pomidorów jest potas, wpływający na wiązanie owoców i ich wybarwianie się. Potasu w glebach jest na ogół dużo, ale nie zawsze jest on dla roślin dostępny. Źródłem tego składnika, uruchamianego stopniowo w okresie wegetacji, jest materia organiczna zawarta w glebie. W przypadku stwierdzonej, zbyt niskiej zawartości potasu w glebie, można uzupełnić jego ilość stosowanymi nawozami organicznymi lub solami potasowymi, dopuszczonymi do stosowania w rolnictwie ekologicznym (pH > 8,0). Systematyczne nawożenie organiczne zwiększa dostępność fosforu dla roślin poprzez tworzenie kompleksowych połączeń fosforanów ze związkami próchnicowymi.

      Jeśli analiza gleby wykazuje niską zawartość tego składnika, glebę nawozi się mączkami fosforytowymi lub kostnymi, najlepiej jesienią lub wiosną, na kilka tygodni przed sadzeniem. Nawozów tych nie należy jednak stosować na gleby świeżo wapnowane i zasadowe. Pomidor ma dość długi okres wegetacji, pozwalający na wykorzystanie większości składników pokarmowych, dostępnych w pierwszym roku po zastosowaniu nawożenia organicznego. Jeśli ilość azotu zastosowana w nawożeniu przedwegetacyjnym (nawozy zielone lub obornik) jest zbyt mała, koniecznym będzie pogłówne nawożenie roślin. Celem przygotowania gleby do uprawy pomidora stosuje się dojrzały kompost lub bardzo dobrze przefermentowany obornik.

      Komposty lub obornik należy stosować z pewnym wyprzedzeniem w stosunku do terminu sadzenia rozsady, aby umożliwić przejście azotu ze związków organicznych w formy mineralne, dostępne dla roślin. Należy też pamiętać, że wykorzystanie składników z nawozów organicznych jest rozłożone na kilka lat (2- 4), w zależności od stopnia rozkładu nawozu i rodzaju gleby.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron