Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Pszenica Jara
Pszenica Ozima
Wymagania glebowe
Odmiany pszenicy ozimej
Płodozmian
Orka i uprawa gleby
Nawożenie gleby
Wapnowanie
Nawozy fosforowe
Nawozy potasowe
Nawozy azotowe
Nasiona i siew
Zwalczanie chwastów
Żniwa
Badanie siły kiełkowania nasion
Pomiar wilgotności zboża
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawozy azotowe     Pszenica ozima w 1 tonie ziarna wraz z odpowiednią ilością słomy zawiera około 27 kg azotu. W gospodarstwach konwencjonalnych, ilości tego składnika oszacowane na podstawie oczekiwanych plonów, są stosowane w formie nawozów syntetycznych w podzielonych dawkach dostosowanych do rozwoju pszenicy.
W rolnictwie ekologicznym, które wyklucza stosowanie azotowych nawozów mineralnych, gorsze zaopatrzenie pszenicy w azot często ogranicza poziom jej plonów oraz może wpływać ujemnie na zawartość białka (glutenu).
Wyniki badań prowadzonych w IUNG wskazują, że już w fazie strzelania w źdźbło pszenica w uprawie ekologicznej była gorzej zaopatrzona w azot niż w systemie konwencjonalnym.
Następstwem tego jest słabe rozkrzewienie produkcyjne, a w konsekwencji niska obsada kłosów oraz mniejszy plon ziarna - 4,3 t/ha w systemie ekologicznym oraz 6,3 t/ha w uprawie konwencjonalnej.
W rolnictwie ekologicznym podstawowe znaczenie ma zasobność stanowiska w azot, a głównymi źródłami tego składnika dla pszenicy są:
  • obornik lub kompost stosowany pod przedplon, można szacować, że w powszechnie stosowanych w dawkach około 25-30 t/ha, pszenica może pobrać 30 -50 kg/ha azotu;

  • przyorane resztki pożniwne roślin motylkowatych drobnonasiennych lub strączkowych.
    Im zasiewy te są bardziej udane, tym pozostawiają więcej azotu związanego biologicznie w resztkach pożniwnych. W zależności od wielkości ich plonu i przebiegu pogody szacuje się, że pszenica ozima z tego źródła może pobrać od 30 do 80 kg/ha azotu;

  • mineralizacja glebowej substancji organicznej.


     W przypadku wysiewu pszenicy w stanowisku po owsie, które jest ubogie w azot, konieczne jest zastosowanie obornika lub kompostu. Interwencyjnie można także pogłównie na pszenicę ozimą zastosować późną jesienią lub wiosną po ruszeniu wegetacji dojrzały kompost w dawce około 10 t/ha. Jednak ilości azotu, jakie pszenica może wykorzystać z tego źródła, są małe. W niektórych krajach Europy Zachodniej dopuszcza się również w gospodarstwach ekologicznych nawożenie pszenicy małymi dawkami gnojowicy w okresie wegetacji.
Gnojowicę wprowadza się bezpośrednio na powierzchnię gleby w międzyrzędzia pszenicy w fazie strzelania w źdźbło pszenicy. Używa się do tego zabiegu specjalnych rozlewaczy wyposażonych w węże ciągnione po powierzchni gleby.

      W naszych warunkach po wiosennym ruszeniu wegetacji można stosować pog łównie gnojówkę. W przypadku dobrej jej jakości, (brak dopływu wód opadowych), konieczne jest jej rozcieńczenie wodą w stosunku 1:3.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron