Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Uprawa drzew pestkowych
Uprawa drzew ziarnkowych
Lokalizacja uprawy drzew ziarnkowych
Nawożenie uprawy drzew ziarnkowych
Odmiany drzew ziarnkowych
Podkładki dla drzew ziarnkowych
Prowadzenie i pielęgnacja sadu drzew ziarnkowych
Ochrona drzew ziarnkowych przed chorobami i szkodnikami
Niechemiczne metody ochrony drzew pestkowych
Szkodniki drzew ziarnkowych
Choroby drzew ziarnkowych
Zwalczanie chwastów
Ochrona drzew ziarnkowych
Zbiór i przechowywanie owoców ziarnkowych
Uprawa orzechów
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Choroby drzew ziarnkowych



     Parch jabłoni /Venturia inaequalis/ i parch gruszy /Venturia pirina/ powodują pogorszenie jakości owoców, przedwczesne opadanie liści, zawiązków i owoców, osłabienie drzew, zahamowanie wzrostu pędów i zawiązywania pąków na przyszły rok. Pierwsze wysiewy zarodników mogą mieć miejsce przed fazą zielonego pąka, jednak maksimum wysiewów przypada od fazy różowego pąka do końca kwitnienia. W miejscu zakażenia, po kilku do kilkunastu dniach, w zależności od temperatury, pojawiają się oliwkowo-brunatne plamy, na których wytwarzają się zarodniki konidialne. Zarodniki te łatwo rozprzestrzeniają się z wiatrem i deszczem, powodując liczne infekcje wtórne na liściach, zawiązkach i owocach. Późno letnie infekcje owoców mogą ujawnić się dopiero w czasie przechowywania.
Zapobieganie i zwalczanie: zwalczanie parcha jest trudne, zwłaszcza w lata z obfitymi opadami deszczu. Dlatego w sadach ekologicznych powinno się uprawiać głównie odmiany odporne na tę chorobę. Podstawą ochrony jest likwidacja źródła infekcji (porażone liście). W okresie od fazy zielonego pąka do około 10 dni po kwitnieniu powinna być prowadzona ochrona z zastosowaniem preparatów miedziowych. Możliwe są tylko zabiegi zapobiegawcze wykonane przed spodziewanym zagrożeniem. Odstępy między zabiegami będą zależały od tempa przyrostu liści i pędów. W planowaniu terminów zabiegów bardzo pomocne jest prognozowanie okresów krytycznych (tabela Millsa, sygnalizatory). Wykonywanie zabiegów w dalszej części sezonu jest uzależnione od warunków atmosferycznych (deszcz). Dodatkowe elementy w zwalczaniu parcha to: odpowiednie cięcie drzew przeciwdziałające nadmiernemu zagęszczeniu koron i utrzymywaniu się wilgoci przez długi okres; jesienią lub bardzo wczesną wiosną usuwanie i palenie albo rozdrabnianie i mieszanie z glebą, liści jako źródła patogena; usuwanie porażonych pędów (ważne szczególnie u grusz).

     Zaraza ogniowa /Erwinia amylovora/ atakuje wszystkie organy nadziemnej części roślin. Największe zagrożenie występuje w okresie kwitnienia drzew i wzrostu pędów. Wszystkim objawom chorobowym może towarzyszyć wyciek bakteryjny, który jest wyłączną cechą zarazy ogniowej.
Zapobieganie i zwalczanie: sadzenie wyłącznie zdrowego materiału szkółkarskiego i odmian o podwyższonej odporności na chorobę, prowadzenie lustracji wszystkich roślin-gospodarzy (co najmniej 2 razy w roku), wycinanie i palenie porażonych roślin lub ich części, dezynfekowanie narzędzi do cięcia w denaturacie; w rejonach zagrożonych - zaniechać nawożenia azotowego, lekko zakwasić glebę, unikać nawadniania typu deszczownianego i nie wykonywać cięcia letniego; w miarę możliwości w odległości co najmniej 500 m od sadów i szkółek usunąć dziko rosnące rośliny żywicielskie, zwłaszcza głogi; w rejonach zagrożonych wykonać opryskiwania preparatami miedziowymi w okresie pękania pąków, kwitnienia, a w razie potrzeby - wzrostu zawiązków owoców.
Jabłka porażone brunatną zgnilizną.
Jabłka porażone brunatną zgnilizną.


     Mączniak jabłoni /Podosphaera leucotricha/ hamuje przyrost pędów, powoduje pogorszenie jakości owoców oraz spadek plonu. Objawy w postaci białego, mą- czystego nalotu występują na liściach, pędach, owocach i pąkach. Choroba charakteryzuje się cyklicznością występowania. Po bardzo mroźnych zimach następuje ograniczenie epidemii, ponieważ wymarznięciu ulegają porażone pąki.
Zapobieganie i zwalczanie: uprawa odmian o mniejszej podatności na mączniaka; jak najwcześniejsze wycinanie porażonych pędów i liści; od fazy różowego pąka opryskiwanie drzew preparatami siarkowymi (odstępy między zabiegami dostosować do tempa przyrostu liści; nie opryskiwać w czasie silnego nasłonecznienia i upałów).

     Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych /Monilinia fructigena/ powoduje na owocach brunatne plamy gnilne z koncentrycznie ułożonymi skupieniami zarodników. Porażone owoce wysychają, stają się czarne (mumie) i mogą pozostać na drzewie do następnego sezonu lub opadać. Choroba może występować także podczas przechowywania owoców. Rzadko atakuje kwiaty, natomiast w ciepłe i wilgotne lata mogą być także porażone pędy.
Zapobieganie i zwalczanie: zwalczanie szkodników uszkadzających skórkę owoców; stosowanie siatek przeciwgradowych (zapobiegają powstawaniu uszkodzeń owoców); po zbiorze - usuwanie i niszczenie mumii na drzewach i pod nimi; w razie potrzeby wykonywanie zabiegów preparatami miedziowymi (po opadzie czerwcowym).

     Brudna plamistość jabłek /Gloeodes pomigena/ i kropkowana plamistość jabłek /Schizothyrium pomi/ zwykle występują razem i mogą stanowić duży problem w produkcji ekologicznej. Na skórce owoców powstają szaroczarne plamy o różnym kształcie (brudna plamistość) lub bardzo drobne kropki zebrane w skupienia (kropkowana plamistość). Plamy na owocach tworzy ciemno zabarwiona grzybnia sprawców chorób. Nie dochodzi do gnicia owoców. Choroby występują w deszczowe lata, na drzewach o gęstych koronach.
Zapobieganie i zwalczanie: prawidłowe cięcie koron zapewniające dobry przewiew i szybkie obsychanie liści; usunięcie z otoczenia sadu drzew liściastych, np. jesionu, klonu, lipy, wierzby, będących miejscem zimowania grzybów.

     Zgorzel kory jabłoni /Pezicula alba, P.malicorticis/, rak drzew owocowych /Nectria galligena/ - zgorzel kory powoduje największe szkody w pierwszym roku po posadzeniu. Ponadto, rany zgorzelowe są źródłem zarodników zakażających jabłka, w wyniku czego w czasie przechowywania rozwija się gorzka zgnilizna jabłek. Z kolei rak drzew często występuje w sadach położonych w zagłębieniach terenu (nawet nieznacznych), a także na stanowiskach o wyższym poziomie wody gruntowej (na tzw. zimnych glebach).
Zapobieganie i zwalczanie: wybór odpowiedniego stanowiska; zapobieganie powstawaniu uszkodzeń kory (wczesnowiosenne bielenie drzew); leczenie uszkodzeń mrozowych (obwiązywanie rafią spękań kory, zabezpieczanie pastami nie zawierającymi fungicydów); wykonywanie cięcia drzew w dni słoneczne i suche; zabezpieczanie ran po cięciu (smarowanie pastami bez fungicydów); usuwanie i palenie porażonych gałęzi; po zbiorze owoców i na początku opadania liści wykonanie opryskiwań preparatami miedziowymi.

     Zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia drzew owocowych /Phytophthora cactorum/ - występuje częściej na nisko położonych i słabo zdrenowanych glebach, sprzyjających utrzymywaniu się wysokiej wilgotności wokół szyjki korzeniowej. Najczęściej występuje na jabłoniach w wieku 6-10 lat, ma wyniszczający charakter. Do najbardziej podatnych podkładek jabłoni zalicza się: MM.106, P 1, P 59, P 14, natomiast do najmniej podatnych: M. 9, P 2, P 22, siewki Antonówki.
Zapobieganie i zwalczanie: sadzenie drzew tylko na podkładkach odpornych na chorobę; wybór właściwego stanowiska pod sad; unikanie zbyt głębokiego sadzenia drzew; stworzenie warunków do szybkiego wysychania najbliższego otoczenia szyjki korzeniowej (po posadzeniu nie formować mis zatrzymujących wodę, obsypywać piaskiem lub żwirem wokół pnia, usuwać chwasty wokół pnia); po wczesnym zauważeniu choroby odsłonić szyjkę korzeniową, wyciąć porażoną tkankę, podlać preparatem miedziowym, zasmarować ranę i pozostawić odsłoniętą szyjkę w celu wyschnięcia; silnie porażone drzewa usunąć z sadu i spalić; zakażoną glebę wybrać i usunąć z sadu; nie sadzić w tym miejscu drzew przez 4-5 lat, w młodych sadach lub przed ich posadzeniem uprawiać rośliny kapustowate (zwłaszcza gorczycę sarepską- Brassica juncea), które działają niekorzystnie na rozwój grzyba.
Wynik choroby przechowalniczej jabłek.
Wynik choroby przechowalniczej jabłek.


     Choroby przechowalnicze: gorzka zgnilizna jabłek (Pezicula spp.), szara pleśń jabłek /Botryotinia fuckeliana/, mokra zgnilizna jabłek /Penicillium expansum/ Gorzka zgnilizna jabłek powoduje brązowe plamy gnilne wokół przetchlinek, wolno powiększające się i pokrywające skupieniami zarodników. Zgnilizna przesuwa się w głąb jabłka. Szara pleśń objawia się plamami gnilnymi wokół kielicha owocu lub uszkodzenia skórki. Zgnilizna jest jędrna, pokrywa się strzępkami grzybni, która zakaża sąsiednie, zdrowe owoce. Tworzy się 'gniazdo gnilne' obejmujące coraz więcej owoców w miarę wydłużania się okresu przechowywania. Mokra zgnilizna powoduje plamy gnilne wokół miejsc uszkodzenia skórki. Zgnilizna jest bardzo miękka, wodnista, o nieprzyjemnym zapachu. Pokrywa się zielononiebieskimi skupieniami pylących zarodników konidialnych. Oprócz strat spowodowanych gniciem szkodliwość choroby polega na niebezpieczeństwie występowania w owocach patuliny wytwarzanej przez patogena.
Zapobieganie i zwalczanie: nie uprawianie w pobliżu sadu truskawek i malin (szara pleśń); usuwanie zgorzeli na pędach i zabezpieczanie ran po cięciu (gorzka zgnilizna); zbieranie jabłek w optymalnym terminie; zapobieganie uszkodzeniom owoców (ostrożny zbiór i transport); nie zbieranie mokrych owoców; dobra wentylacja chłodni i prawidłowe ustawienie skrzynek w komorach zapewniające ruch powietrza; przechowywanie owoców w czystych skrzynkach; przestrzeganie warunków przechowywania.

      Choroby wirusowe i fitoplazmatyczne: mozaika jabłoni, proliferacja jabłoni, zamieranie gruszy, żółtaczka nerwów gruszy.
Zapobieganie i zwalczanie: zakładanie sadów wyłącznie ze zdrowego materiału szkółkarskiego; odpowiednia lokalizacja sadów (izolacja przestrzenna); systematyczne zwalczanie szkodników- wektorów wirusów i fitoplazm (skoczki, miodówki); prowadzenie systematycznych lustracji sadów, usuwanie porażonych drzew.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron