Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Uprawa drzew pestkowych
Uprawa drzew ziarnkowych
Lokalizacja uprawy drzew ziarnkowych
Nawożenie uprawy drzew ziarnkowych
Odmiany drzew ziarnkowych
Podkładki dla drzew ziarnkowych
Prowadzenie i pielęgnacja sadu drzew ziarnkowych
Ochrona drzew ziarnkowych przed chorobami i szkodnikami
Niechemiczne metody ochrony drzew pestkowych
Szkodniki drzew ziarnkowych
Szkodniki sadów jabłkowych
Szkodniki sadów gruszkowych
Choroby drzew ziarnkowych
Zwalczanie chwastów
Ochrona drzew ziarnkowych
Zbiór i przechowywanie owoców ziarnkowych
Uprawa orzechów
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki drzew ziarnkowych     Drzewa tych gatunków "atakowane" są przez rzeszę szkodników, które ze względu na preferencje pokarmowe dzielimy na dwie grupy,
a/ szkodniki wielożerne (polifagiczne) i
b/ szkodniki zasiedlające kilka (oligofagi) lub jeden gatunek drzew owocowych (monofagi). Szkodniki wielożerne - grupa ta obejmuje kilkadziesiąt gatunków, które różnią się między sobą wyglądem, biologią i przynależnością systematyczną, natomiast wyrządzają podobne szkody niszcząc pąki, liście, kwiaty lub uszkadzając owoce.

     Znamionówka tarniówka /Orgyia antiqua/
- gąsienice uszkadzają pąki kwiatowe, liściowe oraz liście i owoce. W przypadku masowego pojawu powodują gołożery oraz niszczą większość zawiązków. W ograniczaniu populacji bardzo dużą rolę odgrywają parazytoidy jaj (oofagi), do których należy kruszynek (Trichogramma sp. i Telenomus dalmani).

      Zapobieganie i zwalczanie:
w okresie bezlistnym zbierać i niszczyć złoża jaj. W okresie wylęgania się gąsienic stosować preparaty bakteryjne oparte na B. thuringiensis.


     Przędziorek owocowiec /Panonychus ulmi/ i przędziorek chmielowiec /Tetranychus urticae/
- formą szkodliwą są larwy i dorosłe roztocze żerujące głównie na dolnej stronie liści. Najchętniej zasiedlają jabłonie a rzadziej grusze. Przy silnym porażeniu liście szarzeją, brunatnieją a w skrajnych przypadkach opadają. Zimują jaja na gałęziach, konarach i pniach tworząc widoczne duże czerwone skupienia (plamy) na korze.

      Zapobieganie i zwalczanie:
w okresie bezlistnym przeprowadzić lustracje na obecność jaj zimowych. Jeżeli są obecne liczne złoża, to tuż przed pękaniem pąków stosować preparaty zawierające oleje mineralne lub olej parafinowy. W okresie wegetacji (maj- czerwiec) wprowadzać do sadu drapieżnego roztocza - dobroczynka gruszowca (Typhlodromus pyri).

     Mszyce /Aphididae/
- żerują w licznych koloniach głównie na liściach i pędach wysysając z nich soki. Mszyce powodują deformację (skręcanie) liści i pędów, powstawanie wyrośli oraz zahamowanie wzrostu roślin. Wiele gatunków jest przenosicielami wirusów i mykoplazm.

      Zapobieganie i zwalczanie: w ograniczaniu liczebności mszyc ogromną rolę odgrywają owady drapieżne i parazytoidy. Do szczególnie efektywnych należą: biedronki, złotooki, bzygowate, niektóre gatunki pluskwiaków różnoskrzydłych, drapieżne pryszczarki, skorki, drapieżne osowate i pająki. Natomiast wśród parazytoidów niezwykle ważny jest znany tępiciel bawełnicy korówki - osiec korówkowy (Aphelinus mali). Na przedwiośniu można stosować olej parafinowy lub oleje mineralne, które uniemożliwiają rozwój zarodków w jajach. W okresie wegetacji, w przypadku występowania licznych kolonii, stosować naturalne pyretryny lub roztwór szarego mydła (300 g w 10 l wody).

     Zwójkówki liściowe (Tortricidae)
- gąsienice uszkadzają liście, kwiaty, zawiązki i owoce. Podczas żerowania sprzędzają brzegi jednego liścia lub kilku liści tworząc kryjówki ('gniazda') charakterystyczne dla danego gatunku. Pod takim 'przykryciem' gąsienica żeruje, tworząc na powierzchni owocu mniejsze lub większe zranienia. Zwójkówki są gatunkami wielożernymi, ale najchętniej atakują jabłonie.

      Zapobieganie i zwalczanie:
liczebność zwójkówek jest ograniczana przez parazytoidy, wśród których dużą rolę odgrywa kruszynek (Trichogramma sp.) pasożytujący ich jaja oraz trzy gatunki pasożytujące gąsienice- Campoplex mutabilis, Ascogaster rufidens i Colpoclypeus florus. Dodatkowo trzeba je zwalczać stosując preparaty bakteryjne oparte na Bacillus thuringiensis lub preparaty zawierające naturalne pyretryny. Pierwszy zabieg wykonuje się w fazie późnego zielonego pąka lub wczesnego różowego pąka jabłoni. Następne zabiegi należy wykonać w drugiej połowie czerwca i pierwszej połowie lipca.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron