Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania klimatyczne i glebowe papryki



     Papryka kwitnie nawet przy niskiej intensywności światła i krótkim dniu zarówno jesienią jak i wczesną wiosną. Jej wysokie wymagania co do światła (5 tys.-10 tys. luksów) dotyczą przede wszystkim okresu produkcji rozsady. Niedobór światła przy wysokich letnich temperaturach powoduje ograniczenie kwitnienia, deformacje owoców (dodatkowe komory zewnętrzne lub wewnętrzne owoce) i zahamowanie wybarwiania.
Optymalna temperatura dla rozwoju papryki przez cały okres wegetacji wy- nosi 18oC - 32oC. Nasiona kiełkują najszybciej (ok. 70% po 3 dniach) w wysokiej temperaturze, ale już w czasie wschodów można ją obniżać do dolnej granicy.
W okresie rozwoju wegetatywnego, przy słonecznej pogodzie oraz w czasie doświetlania temperatura powinna wynosić około 25oC. W dni pochmurne temperaturę należy obniżać do 18oC - 20oC.
Owoce najlepiej zawiązują się przy 25oC. Opadanie kwiatów i zawiązków w temperaturze >35oC jest spowodowane zbyt intensywną transpiracją przy niskiej wilgotności powietrza.
Plantacja papryki
Plantacja papryki
















     Wilgotność gleby powinna być utrzymywana na stałym poziomie. Przesuszenie wierzchniej warstwy wpływa na pogorszenie wzrostu roślin. Zbyt wysoka wilgotność powoduje niedotlenienie korzeni. W przypadku nagłej zmiany wilgotności rośliny przeżywają stres, którego widocznym objawem jest zrzucanie zawiązków.
Papryka należy do roślin wymagających dużych ilości wody. Największe zapotrzebowanie wykazuje w okresie produkcji rozsady. Zużycie wody zależy w dużej mierze od intensywności światła, temperatury i wilgotności powietrza w trakcie uprawy. Na wyprodukowanie 1 kg dojrzałych owoców papryka zużywa 60-80 dm3 wody. Najbardziej efektywne jej wykorzystanie i najwyższy plon stwierdza się przy wilgotności utrzymywanej na poziomie 60-75% polowej pojemności wodnej.
Wilgotność powietrza na poziomie 95% intensyfikuje wzrost roślin i owoców ale stymuluje też opadanie kwiatów. Zbyt niska wilgotność powietrza (<60%) zwiększa transpirację.

      Papryka rośnie dobrze zarówno na glebach lekkich klasy VI (konieczność częstego nawadniania) jak i ciężkich glebach kl. II, o niezbyt wysokim poziomie wód gruntowych. Wymaga odczynu lekko kwaśnego lub zbliżonego do obojętnego (pH 6-6,8), choć przed owocowaniem znosi także odczyn lekko zasadowy (do pH 7,5). Ze względu na dużą masę zieloną i kruchość pędów wskazane jest, aby do uprawy papryki w polu wybierać obszary osłonięte od wiatru. Na terenach wyżynnych należy wybierać kwatery położone w górnej części stoku, aby zmniejszyć ryzyko zalania roślin w przypadku wystąpienia silnych opadów.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron