Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym

Przygotowanie gleby do sadzenia

Gleba pod uprawę papryki musi być dobrze przygotowana. W celu szybkiego wzbogacenia warstwy ornej w substancję organiczną stosuje się rozłożony obornik, komposty lub torf.
Zarówno na glebach lekkich jak i ciężkich, po zakończeniu sezonu można stosować nawożenie obornikiem w dawce nie większej niż 350 kg na 100 m2 lub kompostami w dawce 100 kg do 350 kg na 100 m2 zależnie od ilości zawartych w nich składników pokarmowych.
Stosowanie nawozów zielonych (mieszanka wyki ozimej z żytem) ma sens tylko w obiektach nie ogrzewanych, z których nie zdejmuje się folii na okres zimy.
Rośliny takie siane po zakończeniu uprawy i przyorane wiosną będą miały znaczenie tylko strukturotwórcze i konieczne będzie zastosowanie szybko działającego nawozu zawierającego azot np. kompostu lub mączki z krwi. W obiektach ogrzewanych (szklarnie, tunele ogrzewane), w których prowadzi się uprawy długoterminowe, okres między kolejnymi cyklami uprawnymi jest zbyt krótki aby efektywnie stosować nawozy zielone.
W tunelach, z których zdejmuje się na zimę powłoki foliowe, rośliny wysiane na nawozy zielone przemarzną nie przynosząc spodziewanego efektu.
Wieloletnia uprawa na takich nawozach powoduje, że mało narażona na wymywanie gleba pod osłonami zawiera dużo substancji organicznej, co pozytywnie wpływa na wzrost i owocowanie odmian papryki o dużych owocach.
Nawozy wapniowe stosuje się w zależności od odczynu gleby i jej zasobności w wapń, a ich rodzaj i termin stosowania zależy od terminu rozpoczęcia uprawy. Najdłuższy okres rozkładu mają gips, mączki kostne (4-5 m-cy, nie stosowane przy corocznym nawożeniu obornikiem), nieco krótszy- popioły kostne i dolomit i węglan wapnia (kreda), którą można zastosować najpóźniej na dwa tygodnie przed sadzeniem roślin. Źródłem fosforu są mączki fosforytowe, rybne, z piór i skóry, ale ich dawka powinna być uzależniona od ilości fosforu w glebie. Podobnie nawożenie siarczanem potasu i magnezu musi być wykonane w oparciu o wyniki analizy chemicznej podłoża.
Wszystkie stosowane nawozy trzeba wymieszać z glebą wykonując jednak jak najmniej zabiegów. Co roku, na jesieni stosuje się orkę lub kultywatorowanie na głębokość ok. 30 cm, co 4-5 lat głęboszowanie (aby zlikwidować tzw. "podeszwę płużną"). Przed sadzeniem glebę trzeba zabronować lub zagrabić. Na dzień lub dwa przed sadzeniem glebę trzeba obficie nawodnić.
Przed sadzeniem papryki powierzchnię gruntu należy wyściółkować np. słomą, trocinami, foliami organicznymi, ewentualnie czarną folią polietylenową lub włókniną.
Materiałów organicznych używanych do ściółkowania pod osłonami nie należy przeorywać po uprawie. Trzeba je usunąć z obiektu i zużytkować powtórnie po przekompostowaniu.
Folię używaną do ściółkowania dokładnie umyć, a włókninę uprać przed kolejnym sezonem.
Sadzenie rozsady i prowadzenie roślin

Paprykę sadzi się w otwory w ściółce, na głębokość nie większą niż rosła w doniczce. Ogranicza to możliwość wnikania patogenów poprzez uszkodzenia skórki pędów, powstałe podczas sadzenia.
Po posadzeniu roślin nie podlewa się co najmniej prze z 3-4 dni. Spadek wilgotności w wierzchniej warstwie gruntu stymuluje rozrastanie się korzeni w poszukiwaniu wilgoci w głębszych warstwach podłoża.
System korzeniowy staje się odporniejszy na stresy i zdolny do wykarmienia dużej masy nadziemnej.
Zagęszczenie roślin zależy od systemu prowadzenia. Przyjmuje się, że na 1 m2 powinno być od 9 do 16 głównych pędów owocujących tzw. przewodników. W uprawach ogrzewanych opłaca się prowadzić paprykę na 2-4 pędy sukcesywnie cięte.
W wysokich tunelach nieogrzewanych można paprykę prowadzić tak jak w szklarniach, ale na ogół stosuje się system 3-4 pędowy z ograniczonym cięciem.
Papryka ma kruche pędy i dużą masę zieloną, dlatego konieczne jest podwiązywanie roślin. Jednym ze sposobów jest podwiązywanie pędu głównego a następnie każdego z przewodników do sznurów pionowych zamocowanych do drutów rozcią- gniętych nad rzędami roślin. Pędy należy przypinać do sznurów zapinkami lub przywiązywać, a nie owijać wokół ponieważ bardzo łatwo się łamią i odpadają z nich owoce.Bardzo dobrym sposobem prowadzenia papryki w wysokich obiektach jest tzw. "szpaler hiszpański". W rzędach wyznaczonych pod rośliny, oddalonych od siebie o minimum 60 cm, wbija się ponad 1,5 m słupki stalowe (fi 1.5-3 cm) lub drewniane (fi 5 cm).
Odległość między słupkami w rzędzie powinna wynosić 5-7 m. Między nimi rozciąga podwójne sznurki, bardzo mocno je napinając. Pierwszy poziom lin powinien przypadać na wysokości głównego rozgałęzienia roślin, następne co 30-40 cm.
Po rozciągnięciu pierwszego poziomu sadzi się paprykę tak aby rośliny rosły idealnie pod sznurkami.
Gwarantuje to dobre utrzymywanie roślin w czasie wzrostu. Pędy dorastające do kolejnych poziomów wsuwa się delikatnie między sznurki, nie ma potrzeby ich przypinania. W takim systemie paprykę sadzi się co 20 cm (na 2 pędy) albo co 35-40 cm (3-4 pędy). Ten sposób prowadzenia wymaga sukcesywnego ciecia pędów.
W tunelach nie ogrzewanych, gdzie preferuje się nisko rosnące odmiany papryki można sadzić je w przy niskich podporach, otaczając każdy z rzędów (lub po dwa rzędy) poziomymi sznurami.
Rośliny nie będą rozrastać się na przejścia, ale są narażone na uszkodzenia pędów podczas pielęgnacji i zbiorów. Takie uprawy można prowadzić na 3-4 pędy z ograniczonym cięciem.
Niskie odmiany, o słabym wigorze dobrze utrzymuje jeden poziom sznurów rozpiętych w "ósemkę" pomiędzy poszczególnymi roślinami. W tym przypadku zagęszczenie papryki może wynosić ok. 5 szt/m2 i rośliny mogą być prowadzone praktycznie bez cięcia (tylko oczyszczenie 3-4 dolnych węzłów).
Okresy uprawy

W zależności od rodzaju obiektu terminy siewu i sadzenia papryki, pierwszych zbiorów i likwidacji uprawy przypadają w różnych okresach roku . Decydując się na dany rodzaj produkcji należy brać pod uwagę koszty produkcji i chłonność rynku.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze (23)
Autor: ~katarzynka     (2014-09-23,  10:37:09)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 94.40.50.2)Odpowiedz
Temat:

Szklarnia, tunel


Również mam tunel foliowy w którym mam trochę warzyw, Tunel nie jest dużo ale jak dla mnie wystarczający, w wymiarach 3x8, bardzo podobny do tego z firmy ;)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 21]
Temat:

Komentarze na temat: Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym


Dyskusja użytkowników na temat: Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron