Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Przygotowanie pomieszczenia uprawowego
Metody uprawy pomidora
Zabiegi pielęgnacyjne
Nawadnianie
Nawożenie
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Metody uprawy pomidora

     W uprawie ekologicznej pomidory uprawia się tylko w gruncie szklarni lub w tunelu foliowym. W naszych warunkach klimatycznych pomidory produkuje się w jednym cyklu (uprawa przedłużona lub całoroczna) lub dwu cyklach w ciągu roku (uprawa wiosenna i jesienna). W uprawie wiosennej rośliny sadzone w styczniu lub w lutym (w tunelach także na początku marca) kończą plonowanie do połowy lipca natomiast w uprawie jesiennej rośliny sadzone od 15 lipca do 1 sierpnia kończą plonowanie na początku lub w połowie grudnia. W uprawach ekologicznych korzystniejsze będą dwukrotne nasadzenia w ciągu roku (wiosna + jesień). Wiosną pomidory prowadzi się na 10- 12 gron, a jesienią na 4- 5 gron. Dla utrzymania gleby w odpowiedniej kulturze również w szklarniach i tunelach foliowych należy stosować zmianowanie.

     Dobrym przedplonem dla pomidorów jest fasola szparagowa (wysoka, uprawiana w plonie głównym), rzodkiewka, sałata, kapusta (w uprawie przedplonowej lub poplonowej), natomiast nie należy ich uprawiać po ziemniakach, oberżynie i papryce. Przykładowe zalecane następstwo roślin w uprawach pod osłonami:
  • 1rok - ogórek + sałata
  • 2 rok - fasola szparagowa (wysoka) + poplon (facelia, gorczyca biała, gryka)
  • 3 rok - pomidor + poplon ozimy (wyka ozima + żyto).
  • Przygotowanie gleby pod uprawę pomidorów powinno być przeprowadzone wyjątkowo starannie. Stosując uprawę pogłębioną nie należy wydobywać na powierzchnię warstw głębszych, dlatego zaleca się stosowanie pługa z pogłębiaczem, albo innego narzędzia nie przemieszczającego warstw gleby. Zawartość substancji organicznej w glebie pod uprawę pomidorów powinna wynosić co najmniej 5%.

         Przed rozpoczęciem uprawy, glebę należy odpowiednio wzbogacić w składniki pokarmowe. Obliczając potrzebne dawki nawozów należy uwzględnić ilość azotu wnoszoną w nawozach zielonych (po uwzględnieniu współczynnika dostępności - około 0,5), oraz uwalnianą z próchnicy glebowej w czasie jej mineralizacji i wnoszoną z kompostem lub obornikiem . Do nawożenia przedwegetacyjnego najodpowiedniejsze są komposty lub dobrze rozłożony obornik. Dawka kompostu lub obornika pod uprawę pomidora powinna wynosić 3- 4 kg/m2, w zależności od jakości kompostu, stopnia rozkładu obornika oraz zasobności gleby w składniki pokarmowe. Nawozy organiczne należy stosować przed każdą nowo zakładaną uprawą jesienią lub bezpośrednio przed sadzeniem. W obiektach, w których pomidory są uprawiane tylko w cyklu wiosennym, można stosować nawozy zielone (najlepiej z roślin motylkowatych), w celu wzbogacenia gleby w próchnicę i azot.

          Przy stosowaniu kompostu lub obornika wymagane jest uzupełnienie zawartości fosforu i potasu. Jako źródło fosforu można zastosować mączki fosforytowe, rybne, z piór, włosów i skóry, natomiast potas można uzupełnić siarczanem potasu. Uzupe łnienie tymi składnikami jak również magnezem (w postaci siarczanu magnezu) powinno być stosowane w oparciu o wyniki analizy chemicznej gleby. Optymalny odczyn gleby do uprawy pomidorów wynosi od pH 5,5 do 6,5. Odczyn gleby nie jest jedynym wskaźnikiem potrzeby jej wapnowania. Istotna jest zawartość wapna wymiennego łatwo dostępnego w glebie, która przy uprawie pomidora powinna wynosić 1500 - 2000 mg/dm3 Ca. Z nawozów wapniowych można stosować mączki kostne, popioły kostne, dolomit (węglan wapniowo-magnezowy) oraz węglan wapnia. Potrzeby pokarmowe pomidora uprawianego pod osłonami są wysokie i wynoszą: N -150 - 250, P - 150 - 200, K - 300 - 500 i Mg- 80 - 100 mg/dm3 gleby. Najintensywniejsze pobieranie wody i składników pokarmowych przez korzenie pomidora odbywa się przy stężeniu 2 g soli na dm3 gleby. Gdy zasolenie gleby przekracza 3g/dm3, mogą już wystąpić problemy z pobieraniem składników. Optymalna liczba roślin w szklarni zależy od terminu sadzenia, odmiany, sposobu prowadzenia i związanej z tym liczby gron.
    Przy wczesnym sadzeniu (połowa stycznia) na 1 m2 powierzchni produkcyjnej powinno przypadać 2,5 - 2,8 szt., pod koniec stycznia i w pierwszej połowie lutego- 3 szt., a w późniejszych nasadzeniach 3 - 4 szt. Przy prowadzeniu na mniejszą liczbę gron można rośliny zagęścić.
    Uprawa pomidora metoda ściółkową w szklarni.
    Uprawa pomidora metoda ściółkową w szklarni.



         Pomidory najlepiej sadzić systemem pasowo rzędowym, w którym dwa rzędy roślin tworzące pas sadzi się w odległości 50- 60 cm, a między nimi pozostawia się przejście szerokości 90- 100 cm. Odległość między roślinami w rzędach wynosi 40-50 cm. W szklarni, rzędy wyznacza się w kierunku północ- południe (niezależnie od usytuowania szklarni w stosunku do stron świata) aby dopływ światła do roślin, szczególnie w miesiącach zimowych, był jak największy. W tunelach foliowych, ze względu na wietrzenie szczytami, kierunek rzędów powinien być równoległy do osi tunelu. Na kilka godzin przed sadzeniem rozsady należy ją obficie podlać. Rozsada powinna być sadzona nieco głębiej niż rosła w doniczce.

         Posadzone rośliny należy dobrze obcisnąć ziemią i podlać wodą. W celu stworzenia lepszych warunków cieplnych, jeżeli obiekt nie jest wyposażony w techniczne ogrzewanie gleby, pomidory można uprawiać na podwyższonych zagonach (wysokość 20- 25 cm). Lepsze warunki cieplne i wilgotnościowe, wpływające dodatnio na wzrost i zdrowotność roślin, można uzyskać poprzez ściółkowanie gleby w szklarniach i tunelach foliowych folią czarną o grubości 0,03- 0,06 mm, folią biało czarną (czarna strona od spodu, biała na wierzchu) lub agrowłókniną. Biała folia odbija część promieni słonecznych, poprawiając tym warunki świetlne dolnych liści. Do ściółkowania międzyrzędzi mogą być również użyte inne materiały, jak słoma pocięta na sieczkę, trociny, torf, wióry lub kora drzew. Grubość warstwy tych materiałów powinna wynosić 4 - 8 cm. Ściółkowanie zabezpiecza także przed wyrastaniem chwastów.
    Uprawa pomidorów na podłożu z maty kokosowej.
    Uprawa pomidorów na podłożu z maty kokosowej.
    Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
    Komentarze (14)
    Autor: ~Zuza     (2014-09-23,  12:35:01)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 31.61.129.63)Odpowiedz
    Temat:

    Szklarnia, tunel


    Moje pomidory są w tunelu foliowym i dzięki uprawie pod folią pomidory są chronione nie tylko przed warunkami pogodowymi ale także przed szkodnikami.
    Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 12]
    Temat:

    Komentarze na temat: Metody uprawy pomidora


    Dyskusja użytkowników na temat: Metody uprawy pomidora


    Dodaj nowy wątek

    Temat:
    Treść:
    Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 9 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

    Reklama
    Agrowłókniny rabatka.pl
    Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

    Ogrodzenia elektryczne Chapron