Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Wymagania klimatyczne i glebowe pomidora
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe pomidora
Odmiany pomidora
Przygotowanie rozsady pomidora
Uprawa pomidora w polu
Uprawa pomidora pod osłonami
Przygotowanie pomieszczenia uprawowego
Metody uprawy pomidora
Zabiegi pielęgnacyjne
Nawadnianie
Nawożenie
Ochrona pomidora przed chwastami
Choroby pomidorów
Szkodniki pomidora
Zbiór, przechowanie i przygotowanie do sprzedaży
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Zabiegi pielęgnacyjne

     Regulowanie warunków mikroklimatu. W uprawach ekologicznych naczelną zasadą jest zapobieganie rozwojowi chorób i szkodników, a na drugim miejscu, w razie konieczności ich zwalczanie. Założenia te można częściowo osiągnąć poprzez utrzymanie właściwych parametrów klimatu wewnętrznego obiektów uprawowych. Nowobudowane szklarnie i tunele foliowe, a także modernizowane stare obiekty, są wyposażone w urządzenia sterujące parametrami klimatu, w odniesieniu do warunków zewnętrznych. Pomidor wymaga temperatur zmiennych. Najszybszy przyrost roślin następuje w zakresie temperatur 22 -27oC w dzień i 16- 18 w nocy. Rośliny pomidora nie powinny być narażone na przeciągi, musi być jednak zapewniona dostateczna wymiana powietrza, aby uzyskać odpowiednią temperaturę. Jeżeli wietrzenie jest dobre, temperaturę w szklarni można obniżyć o 1-2oC w stosunku do temperatury otaczającego powietrza.
Nowoczesna uprawa szklarniowa pozwala na całlodobowe regulowanie warunków klimatycznych.
Nowoczesna uprawa szklarniowa pozwala na całlodobowe regulowanie warunków klimatycznych.


     Temperatura roślin pod osłonami może znacznie przekroczyć temperaturę powietrza, a podczas nasłonecznienia może być obniżona jedynie przez cieniowanie obiektu. Optymalna temperatura gleby w uprawie pomidora wynosi 15- 18oC. Temperatura poniżej 15oC ogranicza i hamuje wzrost systemu korzeniowego i sprzyja rozwojowi chorób grzybowych i bakteryjnych. Wyższa temperatura gleby niż powietrza sprzyja nadmiernemu wzrostowi wegetatywnemu, powodując opóźnienie kwitnienia, a nawet zrzucanie zawiązków i owoców, szczególnie z pierwszego grona. Optymalna wilgotność względna powietrza w uprawie pomidorów powinna wynosić: po posadzeniu do kwitnienia 65%, w czasie kwitnienia i owocowania 60%.

      Wysoka wilgotność powietrza sprzyja występowaniu chorób grzybowych, a niska rozwojowi przędziorków i mszyc. Wysoka wilgotność w okresie owocowania powoduje pękanie owoców. Aby utrzymać właściwą wilgotność powietrza obiekty uprawowe należy intensywnie wietrzyć, a w chłodnych okresach ogrzewać. Nawet w okresie lata, aby zapobiec kondensacji pary wodnej na roślinach w godzinach nocnych, przy spadku temperatury poniżej 15oC, należy uruchamiać ogrzewanie wegetacyjne szklarni rurami umieszczonymi w pobliżu roślin.

      Stymulowanie wiązania owoców Najprostszym sposobem poprawienia zapylania kwiatów jest potrząsanie drutami (co 2 -3 dni), do których przywiązane są sznurki podtrzymujące rośliny. Wstrząsy roślin powodują osypywanie się pyłku. Bardziej efektywne jest stosowanie ręcznych bateryjnych wibratorów tzw. sztucznej pszczoły, którymi dotyka się nasady gron kwiatowych. Wibracja grona przeprowadzana codziennie, lub co drugi dzień powoduje obfite osypywanie się pyłku. Dla uzyskania dobrych wyników zapylania należy w godzinach rannych zmniejszyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu uprawowym poprzez ogrzewanie i wietrzenie. W ostatnich latach coraz powszechniej stosuje się naturalne zapylanie przez owady (trzmiele ziemne, pszczoły samotnice). Najskuteczniejsze są trzmiele ziemne, które są aktywne w niższych temperaturach i przy małej intensywności światła. Trzmiele są bardzo aktywnymi zapylaczami, w ciągu minuty potrafią odwiedzić 20- 30 kwiatów. Przy stosowaniu trzmiela ziemnego średnio 95% wytworzonych kwiatów jest zawiązywana, poprawia się też jakość owoców. Wielkość rodzin trzmieli dostosowuje się do powierzchni uprawy. Mini ule zapewniają zapylenie kwiatów na powierzchni jednego tunelu (250- 300 m2), małe na powierzchni 600 - 800m2, średnie na powierzchni 1000- 1500 m2, duże na powierzchni do 2500 m2.
Trzmiele często używane są do zapylania pomidorów.
Trzmiele często używane są do zapylania pomidorów.


      Przy wykorzystaniu trzmiela ziemnego do zapylania kwiatów należy:
  • stosować walkę biologiczną ze szkodnikami;
  • unikać oprysków grzybobójczych przez wprowadzać odmiany odporne i tolerancyjne;
  • systematycznie uzupełniać trzmiele po obniżeniu ich aktywności.


      Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne Pomidory pod osłonami prowadzi się z reguły na jeden pęd główny. Rośliny prowadzi się przy sznurkach zaczepionych do drutów stalowych przymocowanych do elementów konstrukcyjnych szklarni lub tunelu foliowego. Wszystkie pędy boczne wyrastające z kątów liści należy wcześnie wyłamywać (gdy ich długość osiągnie 2 - 3 cm). Do usuwania pędów bocznych nie zaleca się używania noża ze względu na możliwość przenoszenia chorób z porażonych roślin na zdrowe. Pęd główny roślin może być okręcany wokół sznurka lub przymocowywany do sznurka specjalnymi klipsami. Stosowanie klipsów zmniejsza niebezpieczeństwo porażenia roślin szarą pleśnią (sznurek pod ciężarem owoców bardzo często uszkadza łodygę powodując zranienia przez które wnikają choroby). Niekiedy rośliny prowadzi się na dwa pędy, szczególnie w niższych tunelach, gdzie stosowanie wysokich konstrukcji do wiązania sznurów podpierających jest utrudnione. Uzyskuje się niższy wzrost roślin i rozłożenie gron na 2 pędy. Gdy owoce na pierwszym gronie są wielkości orzecha włoskiego, przeprowadzamy zabieg usunięcia dolnych liści.

      Usuwanie liści przeprowadza się w celu przyśpieszenia dojrzewania oraz poprawy zdrowotności roślin (lepsze wietrzenie, dobre osuszanie roślin, poprawa warunków świetlnych w dolnych partiach roślin).
Najpierw usuwa się porażone liście a dalej dolne liście pozostawiając jeden lub dwa pod gronem. I tak postępuje się z liśćmi każdego dorastającego grona. Jednorazowo z jednej rośliny powinno się usuwać nie więcej niż 3- 4 liście. Usuwanie większej liczby liści może prowadzić do zaburzeń w gospodarce wodnej rośliny i powodować pękanie owoców. Terminowe usuwanie liści jest bardzo istotne dla stworzenia właściwych warunków fitosanitarnych. Na 7- 8 tygodni przed planowanym terminem zakończenia uprawy przeprowadza się zabieg ogławiania roślin, tzn. usuwania wierzchołka pędu głównego pozostawiając 2- 3 liście nad ostatnim rozwiniętym kwiatostanem. W przypadku nadmiernie rozbudowanego grona, ostatnie zawiązki można usunąć pozostawiając po 4 - 5 owoców w gronie. Zabieg ten polecany jest u odmian mięsistych w celu uzyskania wyrównanych, jednakowej wielkości owoców.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Zabiegi pielęgnacyjne


Dyskusja użytkowników na temat: Zabiegi pielęgnacyjne


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron