Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Nawadnianie roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Technika ochrony roślin jagodowych
Ochrona roślin jagodowych przed przymrozkami
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Technika ochrony roślin jagodowych

     W ochronie roślin stosuje się maszyny i techniki wykonania zabiegu znane z produkcji owoców metodami tradycyjnymi. Jakkolwiek opryskiwacza wykorzystywanego w tradycyjnej produkcji owoców nie można używać w uprawie ekologicznej, ponieważ może być zanieczyszczony środkami ochrony, które nie są dopuszczone w produkcji ekologicznej. Niższa jednorodność cieczy użytkowej i wyższe dawki środków ochrony pochodzenia naturalnego wymagają bardzo sprawnych mieszadeł.

     W ochronie porzeczek, agrestu i malin najbardziej przydatne są wentylatory promieniowe z kierowanym strumieniem powietrza. Ze względu na możliwość niemal dowolnego usytuowania wylotów strumienia powietrza jest on precyzyjnie dopasowany do wielkości krzewów. Ochronę plantacji truskawek powinno się przeprowadzać przy użyciu belek typu 'Fragaria' montowanych w przedniej części ciągnika. Ciecz kierowana na każdy rząd z trzech rozpylaczy zapewnia równomierną dystrybucję środka ochrony w roślinie. Najlepiej przystosowane do ochrony truskawek są opryskiwacze z kierowanym strumieniem powietrza, w których jest on rozprowadzany elastycznymi przewodami w bezpośrednie sąsiedztwo rośliny. Takie rozwiązanie gwarantuje równomierne pokrycie całych roślin cieczą użytkową.

Piękne jagody czerwonych porzeczek.
Piękne jagody czerwonych porzeczek.


     Dokładne określenie parametrów pracy podczas kalibracji opryskiwacza jest niezbędnym warunkiem prawidłowego wykonania zabiegu ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Obejmuje ona ustalenie: dawki cieczy, prędkości roboczej i wydajności wentylatora oraz liczby, rodzaju, wielkości rozpylaczy i ciśnienia cieczy. Podczas wykonywania zabiegów ochrony roślin oraz czynności przygotowawczych i pozabiegowych należy stosować odzież ochronną. Rozlanie lub rozsypanie nawet niewielkiej ilości skoncentrowanych środków ochrony w miejscu sporz ądzania cieczy użytkowej oraz mycie opryskiwaczy w tym samym miejscu prowadzi do gromadzenia się w glebie substancji używanych w ochronie roślin, powodujących wyniszczenie organizmów glebowych i zanieczyszczenie wód powierzchniowych i podziemnych. Dlatego czynności te należy przeprowadzać z dala od studni i wód powierzchniowych (minimalna odległość 20 m), w miejscach o małej przepuszczalności podłoża, lub na plantacji tam, gdzie substancje stosowane do ochrony roślin ulegają szybszej biodegradacji. Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się z instrukcją stosowania środka ochrony.

     Najbezpieczniejszym miejscem napełniania opryskiwacza jest specjalne stanowisko - 'Biobed'. Wypełnione substratem w formie mieszaniny rozdrobnionej słomy, torfu i wybranej ziemi w stosunku procentowym 50:25:25, pełni ono rolę neutralizatora szkodliwych substancji. Po 5-8 latach użytkowania stanowiska substrat należy wymienić na nowy. Zużyty po rocznym kompostowaniu można bezpiecznie rozrzucić na polu. Pozostałą po zabiegu ciecz należy rozcieńczyć czystą wodą i wypryskać na wcześniej traktowane rośliny. Przy takim postępowaniu środki ochrony roślin zostaną rozproszone na większej powierzchni i ulegną szybszej degradacji.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron