Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Nawadnianie roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Technika ochrony roślin jagodowych
Przymrozki
Technika ochrony roślin jagodowych
Ochrona roślin jagodowych przed przymrozkami
Chroby roślin jagodowych
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Pielęgnacja roślin jagodowych

     Do zabiegów pielęgnacyjnych i nawożenia w uprawie ekologicznej mogą być używane standardowe maszyny stosowane w gospodarstwach tradycyjnych. Jeśli na plantacji w międzyrzędziach utrzymywana jest murawa to jej koszenie można wykonać standardowymi kosiarkami rotacyjnymi. Ich szerokość powinna być tak dobrana, aby jej koszenie wykonywać przy jednokrotnym przejeździe każdym międzyrzędziem. Brak możliwości chemicznego zwalczania chwastów zmusza nas do stosowania przede wszystkim zabiegów mechanicznych. Na plantacja truskawek najlepiej stosować pielniki do uprawy międzyrzędowej. Metody mechaniczne z użyciem narzędzi aktywnych, stosowane na plantacjach krzewów owocowych polegają na spulchnianiu powierzchni gleby i podcinaniu chwastów. Płytko działająca glebogryzarka powoduje podcinanie korzeni chwastów, ich rozdrabnianie i mieszanie z wierzchnią warstwą gleby.

Kosiarka rotacyjna w trakcie pracy.
Kosiarka rotacyjna w trakcie pracy.


     Wielokrotne użycie maszyny tak intensywnie oddziałującej na glebę może w przypadku gleb podatnych na rozpylanie powodować niszczenie struktury gleby. Ryzyko to można istotnie zmniejszyć stosując podcinacz wielonożowy, którego noże w kształcie litery L zamocowane są na pionowym wale, obracającym się z prędkością zaledwie 40-60 obr/min. Tak działające narzędzie poza podcinaniem korzeni chwastów nie powoduje jednak rozdrabniania ich części nadziemnych, co prowadzi do zmniejszenia efektywności zwalczania chwastów i konieczności zwiększenia częstotliwości zabiegów. Urządzenia podcinające takie jak glebogryzarki i podcinacze wielonożowe powinny pracować w glebie na głębokości nie większej niż 2-5 cm, aby nie uszkadzać korzeni drzew lub krzewów.

     Warunkiem wysokiej efektywności zwalczania chwastów jest dobre wyrównanie powierzchni gleby i nie przekraczanie prędkości roboczej 3 km/h. W zależności od warunków pogodowych zabiegi trzeba powtarzać od 3 do 5 razy w ciągu sezonu. Alternatywą dla narzędzi aktywnych jest stosowanie kultywatorów lub brony-chwastownika. Należy jednak mieć świadomość, że ich działanie jest mniej efektywne, co pociąga za sobą konieczność częstszego powtarzania zabiegów. Perspektywiczną metodę ekologicznego odchwaszczania, obecnie sporadycznie stosowaną na świecie jest termiczne niszczenie chwastów za pomocą płomienia spalanego propanu lub przy użyciu pary wodnej. Ze względu na wysoki koszt urządzeń metody termiczne mają bardzo ograniczone zastosowanie.

     Zamiast zwalczać chwasty można powstrzymywać ich wschody, a później tłumić ich wzrost przez stosowanie ściółek pokrywających glebę. Materiałem na ściółkę może być rozdrobniona słoma zbóż, kompost, torf, kora drzewna, trociny, rozdrobniony papier. Do ściółkowania plantacji truskawek zaleca się tylko słomę zbóż, najlepiej żytnią lub pszenną i ewentualnie korę drzewną. Powinna ona być rozłożona na początku okresu kwitnienia roślin. Aby ściółka spełniała swoje zadanie w zależności od zwięzłości użytego materiału grubość jej warstwy powinna wynosić od 8 do 15 cm. Ściółki poza tłumieniem chwastów stabilizują wilgotność i temperaturę gleby, redukują ryzyko erozji oraz w wyniku rozkładu materii organicznej zasilają glebę w składniki pokarmowe, a także chronią owoce przed zapiaszczeniem. Stosowanie w większości naturalnych ściółek pociąga za sobą zwiększone ryzyko występowania gryzoni, dla których luźno ułożony materiał organiczny tworzy doskonałe warunki gniazdowania. W rejonach gdzie gryzonie są szczególnie uciążliwe należy unikać układania ściółek organicznych lub stosować do ich wykonania materiały szczególnie zwięzłe, np. papier, lub o szybkiej mineralizacji, umożliwiającej przemieszanie materiału z glebą raz lub dwa razy w okresie wegetacyjnym.

     Zabieg taki stwarza, co prawda, konieczność ponownego ułożenia ściółki, lecz skutecznie ogranicza gnieżdżenie i mnożenie się gryzoni. Należy jednak pamiętać także, że ściółka stanowi doskonałe schronienie dla pająków i owadów pożytecznych. Do układania ściółek służą rozrzutniki pasowe. Na wszystkich plantacjach, oprócz truskawki i żurawiny, nawozy rozsiewa się w rzędach roślin. Nawozy naturalne takie jak obornik lub organiczne jak kompost można rozkładać na plantacji roślin jagodowych za pomocą rozrzutników pasowych.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron