Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Rzepaku
Odmiany rzepaku
Kierunki uprawy rzepaku
Znaczenie gospodarcze oleju rzepakowego
Zasiewy, plony i zbiory rzepaku.
Budowa i wzrost rzepaku
Rzepak ozimy
Nawożenie
Koszenie - zbiór rzepaku
Siew
Choroby i szkodniki
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie

Nawożenie mineralne rzepaku
     Rzepak jest rośliną typowo przemysłową - nie należy więc rozpatrywać jej pod kątem uprawy ekologicznej i nie powinniśmy w 100% odnosić się do uprawy na zasadach ekologicznych. Nawożenie rzepaku jest bardzo istotne. Po roślinach zbożowych i strączkowych pierwszą uprawką jest podorywka wykonana jak najszybciej po zbiorze przedplonu i natychmiast zabronowana. Bronowanie powtarza się w miarę pojawiania się chwastów lub zaskorupiania się gleby. Mniej więcej na trzy tygodnie przed siewem rzepaku wykonuje się orkę siewną. Jeżeli rzepak uprawia się na oborniku, to przyoruje się go średnią orką na głębokość 1 5 20 cm. Najlepiej jest jednak obornik wywieźć na ściernisko i przykryć podorywką, a następnie wykonać orkę siewną. Orkę siewną natychmiast po wykonaniu bronuje się i mniej więcej po 2-3 tygodniach można przystąpić do siewu. Jeżeli okres między wykonaniem orki siewnej a siewem jest krótszy niż 2-3 tygodnie, to przed siewem rzepaku zaleca się zastosować wał Campbella. Przed siewem glebę doprawia się bronami, starając się nie dopuścić do nadmiernego jej rozpylenia. Staranne przygotowanie pola jest bardzo ważne, gdyż rzepak sieje się płytko.

     Rzepak bardzo silnie reaguje na nawożenie. Można go uprawiać zarówno na oborniku i nawozach mineralnych, jak również tylko na nawozach sztucznych, bez obawy zmniejszenia plonów. Stosowanie obornika jest wskazane na glebach lżejszych, po gorszych przedplonach, np. po roślinach zbożowych takich jak np. pszenica czy po uprawie owsa. Zalecana dawka obornika wynosi około 20 t na 1 ha. Wysokość dawek nawozów mineralnych zależy od tego czy stosuje się obornik, od zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz od przedplonu.Orientacyjne dawki nawozów w kg czystego składnika na 1 ha:

Orientacyjne dawki nawozów organicznych w kilogramach
Nawóz: N P2O2 K20
na oborniku 80-120 40-120 80-120
bez obornika 120-180 60-120 110-180


     Podobnie, jak w uprawie innych roślin np uprawie ziemniaków czy buraka cukrowego niższe dawki stosuje się na glebach zasobniejszych lub suchszych, a wyższe na glebach mniej zasobnych, ale wilgotnych.
    Nawozy fosforowe i potasowe daje się w całości jesienią, najlepiej pod orkę siewną. Natomiast nawozy azotowe stosuje się w sposób następujący:
  • w słabych stanowiskach i bez obornika stosuje się około 40 kg N przed siewem, a pozostałą ilość dzieli się na dwie części; pierwszą część wysiewa się wiosną w czasie ruszenia wegetacji, a drugą - w okresie tworzenia się pąków kwiatowych;
  • w dobrych stanowiskach, na oborniku, przed siewem stosuje się niewielką ilość azotu (20 kg) lub całą dawkę stosuje się wiosną w dwu terminach: 60-80 kg N wysiewa się w czasie ruszenia wegetacji i 60-80 kg w okresie tworzenia się pąków kwiatowych.
     Rzepak pobiera także duże ilości wapnia. Gleby kwaśne należy wapnować - stosować nawozy wapienne. Można zabieg ten wykonać jesienią przed siewem rzepaku. Nawóz wapniowy wysiewa się na ścierń i przykrywa podorywką. Wysokość dawki ustala się w zależności od rodzaju i odczynu gleby.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron