Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Choroby maliny
Choroby porzeczek i agrestu
Choroby borówki wysokiej
Chproby truskawek
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Choroby porzeczek i agrestu

     Antraknoza liści porzeczki (syn. opadzina liści porzeczki Drepanopeziza ribis) i biała plamistość liści (Mycosphaerella ribis). Pierwsza z wymienionych chorób powoduje powstawanie na liściach drobnych, nekrotycznych plam, a druga, której objawy chorobowe występują wcześniej ń początkowo także drobnych, brązowych plam, które szybko przebarwiają się w części środkowej na kolor szarobiały. Przy obydwu chorobach porażone liście masowo opadają, powodując znaczne osłabienie roślin.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się ograniczenie nawożenia azotowego; wygrabianie i niszczenie porażonych liści lub przyspieszenie ich rozkładu przez polewanie gnojowicą; wycinanie pędów w celu przewietrzania plantacji; po zbiorach opryskiwanie preparatami miedziowymi w stężeniu 1,5-2%.
     Amerykański mączniak agrestu (Sphaerotheca mors-uvae). Objawy choroby występują głównie na pędach, wierzchołkowych liściach i na owocach. Porażone organy pokrywają się białym, mączystym nalotem. Wzrost porażonych pędów jest silnie zahamowany, a ich wierzchołki przeważnie zamierają. Owoce pokryte nalotem są niewyrośnięte i oszpecone, przez co tracą wartość handlową. Nasilenie choroby wzrasta w lata suche i ciepłe.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się niedopuszczanie do zagęszczenia plantacji; wycinanie pędów z objawami chorobowymi przed kwitnieniem; uprawa odmian odpornych; ograniczenie nawożenia azotowego, w razie silnego porażenia stosowanie preparatów zawieraj ących siarkę w dawce 4-5 kg/ha (10 dni karencji). Preparatów siarkowych nie można stosować w czasie upałów i przy silnym nasłonecznieniu, ponieważ może to prowadzić do zahamowania wzrostu roślin.
     Rdza wejmutkowo-porzeczkowa (Cronartium ribicola). Jest to rdza dwudomowa, której stadium ognikowe występuje na sośnie pięcioigielnej, głównie wejmutce (Pinus strobus). Pierwsze objawy pojawiają się na początku czerwca, kiedy na górnej stronie liścia widoczne są początkowo chlorotyczne, potem chlorotyczno- żółte plamy. Silnie porażone liście zasychają i przedwcześnie opadają.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się uprawę odmian odpornych, usuwanie z najbliższego otoczenia plantacji sosen pięcioigielnych; przy dużym nasileniu choroby można wykonać zabieg preparatami miedziowymi.
     Rewersja porzeczki czarnej (atawizm). Jest najgroźniejszą chorobą wirusową porzeczek, a jej objawy najbardziej widoczne są w okresie kwitnienia. Wyróżnia się dwa typy choroby: europejski i rosyjski. Przy typie europejskim pąki kwiatowe są wydłużone, koloru fioletowo-czerwonego, grona mają nieliczne kwiaty, które zawiązują pojedyncze owoce. Typ rosyjski powoduje wyraźne deformacje kwiatów, które są pozbawione pylników i zamiast płatków korony, występują dwa okółki wydłużonych działek kielicha. Kwiaty te zasychają, nie zawiązując owoców. Wirus rewersji powoduje także zmiany w wyglądzie liści, które są proste u nasady, o zaokrąglonym ząbkowaniu.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzenie wyłącznie zdrowego materiału nasadzeniowego; częste lustrowanie plantacji; usuwanie porażonych krzewów; zwalczanie wielkopąkowca porzeczkowego.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron