Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Plantacja roślin jagodowych
Gdzie sadzić rośliny jagodowe?
Nawożenie roślin jagodowych
Odmiany roślin jagodowych
Pielęgnacja roślin jagodowych
Chroby roślin jagodowych
Choroby maliny
Choroby porzeczek i agrestu
Choroby borówki wysokiej
Chproby truskawek
Szkodniki roślin jagodowych
Zbiór roślin jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Chproby truskawek

      Szara pleśń (Botryotinia fuckeliana). Choroba występuje na wszystkich organach nadziemnej części roślin, ale najczęściej na kwiatach i owocach. Porażone części kwiatów szybko ciemnieją i zasychają. Natomiast zawiązki owoców brunatnieją, a na owocach dojrzałych występują miękkie, gnilne plamy.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się zapewnienie dobrego przewietrzania plantacji (odpowiednie odległości między roślinami); ograniczenie nawożenia azotowego; usuwanie starych, porażonych liści z plantacji wiosną i porażonych owoców w trakcie zbiorów; ściółkowanie plantacji; deszczowanie plantacji tylko w godzinach rannych; uprawa odmian odpornych. Najpóźniej 2 tygodnie po zbiorze na plantacjach 2 letnich i starszych skosić liście na wysokości kilku centymetrów nad stożkami wzrostu i usunąć je z plantacji. Do nawożenia używać przekompostowanego obornika (świeży sprzyja występowaniu szarej pleśni i pogarsza zimowanie roślin) lub gnojówki w stanie spoczynku w koncentracji 1 do 5 (podlewać).
     Mączniak prawdziwy truskawki (Sphaerotheca macularis). Choroba występuje na wszystkich organach nadziemnej części roślin. Najsilniej porażane są liście i zielone zawiązki owoców. Biało-szary, mączysty nalot złożony z grzybni i zarodników konidialnych rozwija się najczęściej na dolnej stronie liści. Porażone kwiaty i młode zawiązki zamierają, a pokryte nalotem owoce tracą wartość handlową. Nasilenie choroby zależy od warunków pogodowych panujących w okresie wegetacji.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzenie wyłącznie zdrowego materiału nasadzeniowego; niedopuszczanie do zbytniego zagęszczenia i zachwaszczenia plantacji; uprawa odmian odpornych; ograniczenie nawożenia azotowego; opryskiwanie preparatami siarkowymi w okresie kwitnienia oraz w razie konieczności po zbiorze owoców.
     Biała plamistość liści truskawki (Mycosphaerella fragariae) i czerwona plamistość liści truskawki (Diplocarpon earliana). Biała plamistość objawia się licznymi, okrągłymi, brunatnymi plamkami na górnej stronie liści. Takie objawy mogą pojawiać się także na szypułkach, działkach kielicha, rozłogach i zawiązkach owocowych. Natomiast czerwona plamistość występuje głównie na liściach i rozłogach w postaci licznych nieregularnych brunatno-czerwonych plam. Porażone liście szybko żółkną, czerwienieją i zamierają.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzenie wyłącznie zdrowego materiału nasadzeniowego; uprawę odmian odpornych, niedopuszczanie do zagęszczenia plantacji; koszenie i usuwanie liści po zbiorze owoców; w przypadku dużego zagrożenia przez chorobę, zastosowanie przed kwitnieniem preparatów miedziowych w stężeniach 0,05-0,1% (dla produktów zawierających 50% czystej miedzi).
     Zgnilizna korony truskawki i skórzasta zgnilizna owoców truskawki (Phytophthora cactorum). Choroba często dostaje się na plantacje z porażonymi sadzonkami. Szczególnie podatne są rośliny frigo, które mogą zamierać już wkrótce po posadzeniu. Porażone rośliny gwałtownie więdną. Na przekroju korony widoczna jest brązowo-czerwona zgnilizna. Skórzasta zgnilizna owoców, występuje w lata z dużą ilością opadów w okresie dojrzewania owoców. Porażane są owoce w różnych fazach rozwojowych. Na niedojrzałych owocach powstają jasnobrązowe, suche, gnilne plamy, natomiast na dojrzałych tworzą się jasne, szarawo-żółte do różowo-fioletowych plamy. Owoce mają nieprzyjemny zapach i gorzki smak.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się nie zakładać plantacji na polu po roślinach motylkowatych, sadzenie wyłącznie zdrowego materiału nasadzeniowego; ściółkowanie plantacji, (co zapobiega kontaktom owoców z glebą); uprawę odmian odpornych, usuwanie porażonych roślin z plantacji.
     Wertycilioza truskawki (Verticillium dahliae). Porażone rośliny występują placami, przeważnie na glebach piaszczystych. Najczęściej obserwuje się więdnięcie, brunatnienie i zamieranie najstarszych liści, co nasila się w czasie suszy. Więdnięcie i zamieranie liści jest następstwem uszkodzenia korzeni i tkanki naczyniowej.
Zapobieganie i zwalczanie.
Zaleca się sadzenie wyłącznie zdrowego materiału nasadzeniowego; stosowanie właściwego płodozmianu (odpowiednim przedplonem są rośliny jednoliścienne); stosowanie właściwego nawożenia azotowego; unikanie sadzenia roślin na glebach zaatakowanych przez nicienie; uprawę odmian odpornych.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron