Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie cebuli      Cebula należy do warzyw o średnich wymaganiach pokarmowych. Jednak ze względu na płytki i słabo rozwinięty system korzeniowy ma małą zdolność wykorzystywania składników pokarmowych z gleby. Wiąże się to z koniecznością wzbogacenia gleby pod cebulę w składniki pokarmowe w znacznie większej ilości niż wynoszą jej rzeczywiste potrzeby pokarmowe.
Wraz z plonem 65 ton świeżej masy (cebule + szczypior) z 1 ha pobierane jest z gleby około 123 kg azotu, 22 kg fosforu, 130 kg potasu, 10 kg magnezu i 108 kg wapnia. Cebula należy do roślin o dużych wymaganiach, w stosunku do odczynu gleby i zawartości w niej próchnicy.
Optymalny odczyn jest podstawowym warunkiem skuteczności nawożenia i zaopatrzenia roślin w składniki odżywcze. Bardzo ważnym elementem jest więc zbadanie odczynu i zasobności gleby w podstawowe składniki pokarmowe, (w wyspecjalizowanych laboratoriach chemiczno-rolniczych) przed przystąpieniem do uprawy cebuli. Optymalne pH gleb mineralnych dla cebuli wynosi 6,5 - 7,0. Gleby o odczynie poniżej pH - 6,0 należy koniecznie zwapnować. W przeciwnym razie im niższe pH, tym cebula będzie gorzej rosła na skutek zmniejszonego pobierania molibdenu, cynku, miedzi, fosforu, siarki i azotu.

      Cebula źle rośnie również na glebach nadmiernie zasadowych, o pH powyżej 7,5. Zmniejsza się wówczasdostępność manganu, żelaza, boru oraz cynku i miedzi. W przypadku konieczności wapnowania należy pamiętać, że jednorazowa dawka nawozów wapniowych w przeliczeniu na CaO, nie powinna przekraczać 1,5 - 2 t/ha. Oznacza to, że jeśli używamy wapna o zawartości 50% CaO, to jednorazowa dawka tego nawozu nie powinna przekraczać 3 - 4 t/ha.
W uprawach ekologicznych dopuszcza się stosowanie tylko węglanowych form nawozów wapniowych lub wapniowo-magnezowych pochodzenia naturalnego. Wapnowanie najlepiej przeprowadzić bezpośrednio po zbiorze przedplonu. Skuteczność tego zabiegu uzależniona jest od dobrego wymieszania nawozu z glebą.
Należy pamiętać, że wapnowania nie przeprowadza się równocześnie z nawożeniem obornikiem, gdyż powoduje to szybką mineralizację obornika i straty azotu z gleby.

      Na glebach ubogich w magnez zaleca się stosowanie wapna węglanowo-magnezowego. Optymalne zawartości poszczególnych składników pokarmowych (w mg/l gleby) dla cebuli wynoszą: 90 - 100 N-NO3, 60 - 70 P, 160 - 190 K, 50 - 60 Mg i 1000 - 1500 Ca. W uprawie ekologicznej podstawowym źródłem zaopatrzenia roślin w składniki pokarmowe są nawozy organiczne jak obornik lub kompost, nawozy zielone, a wśród nich zwłaszcza rośliny motylkowate uprawiane na przyoranie, resztki pożniwne po zbiorze przedplonu oraz składniki uwalniane z części mineralnych gleby.
Cebula najlepiej rośnie na glebach o wysokiej zawartości próchnicy. Dlatego bardzo korzystnie reaguje na wszelkiego rodzaju nawożenie organiczne, a zwłaszcza obornikiem lub kompostem.
W uprawie cebuli obornik lub słabo rozłożony kompost najlepiej jest zastosować wczesną jesienią przyorując je na głębokość 12- 18 cm, tak aby do wiosny zdążyły się w znacznej części rozłożyć. Natomiast, dobrze rozłożony kompost można zastosować późną jesienią lub wczesną wiosną pod kultywator. Nawozy te stosuje się w dawkach 25 - 30 t/ha. Obornik powinien być dobrze przefermentowany, aby nie przyczyniał się do wzrostu zachwaszczenia pola, co jest szczególnie ważne przy uprawie cebuli z siewu.
Jako nawozy zielone pod cebulę zaleca się uprawiać rośliny motylkowate takie jak: wyka, peluszka i łubin lub ich mieszanki. Rośliny te nie są porażone przez niszczyka zjadliwego, a dzięki symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium dostarczają znacznych ilości azotu. Jako nawóz zielony pod cebulę bardzo ceniona jest również gorczyca i facelia. Na glebach żyznych i przy obfitym nawożeniu organicznym na ogół nie ma potrzeby stosowania w uprawie cebuli dodatkowych nawozów.
W razie potrzeby uzupełnienia jakiegoś składnika pokarmowego można jednak stosować i inne nawozy organiczne lub mineralne pochodzenia naturalnego.

      W trakcie wegetacji plantację cebuli należy obserwować. Jeśli zauważymy, że wzrost roślin jest nieprawidłowy należy sprawdzić, czy zawartość dostępnych form składników pokarmowych w glebie jest na wystarczającym poziomie. Gdy jest zbyt niska to trzeba zastosować nawozy szybko działające jak gnojówka pochodz ąca z własnego gospodarstwa lub innego ekologicznego, mączka z krwi lub mięsa, guano, popiół drzewny czy sole kopalne.
Jeśli jest utrzymywany prawidłowy odczyn gleby, to w ekologicznej uprawie cebuli w zasadzie nie ma problemu z niedoborem mikroelementów.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (1)
Autor: ~Grzegorz     (2017-11-07,  00:21:50)      [odpowiedzi: 0]     (IP: 91.123.191.12)Odpowiedz
Temat:

badanie gleby


W uprawie cebuli czy innych warzyw niezwykle ważne jest przeprowadzenie analizy gleby. Inaczej nawożenie jest na ślepo. Ja swoją przeprowadziłem w laboratorium SajTom (www.sajtom.pl). Próbki wysłałem pocztą i już mam wyniki.


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron