Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży



     We wszystkich klasach jakości cebula powinna być cała, zdrowa, czysta, bez uszkodzeń mechanicznych i mrozowych, bez nadmiernego zawilgocenia powierzchniowego.
Szyjka powinna być ukręcona lub równo obcięta na wysokość 6 cm.
Jakość cebuli powinna być taka, aby mogła wytrzymać transport i czynności manipulacyjne oraz dotrzeć do miejsca przeznaczenia zachowując wartość handlową.
Wyróżnia się dwie klasy jakości.
Cebula w klasie I powinna posiadać cechy charakterystyczne dla odmiany i być zdrowa, zwarta, bez widocznego na zewnątrz wyrośniętego szczypioru, bez korzeni (dopuszcza się korzenie u cebuli zbieranej przed osiągnięciem pełnej dojrzałości). Dopuszcza się następujące wady, pod warunkiem, że nie wpływają one ujemnie na ogólny wygląd cebuli i jej jakość: niewielkie wady kształtu, barwy, małe plamy nie pokrywające 1/5 powierzchni cebuli, małe powierzchniowe pęknięcia zewnętrznych łusek, pod warunkiem, że łuski mięsiste są należycie zabezpieczone.

      Do klasy II zalicza się cebulę, która nie odpowiada wymaganiom klasy I, ale spełnia następujące wymagania: jest dostatecznie jędrna, z wadami kształtu i barwy łuski, z oznakami wyrośnięcia szczypioru widocznego na zewnątrz (nie więcej niż 10% liczbowo lub wagowo w jednostce opakowania), ślady otarcia, obicia i zabliźnione pęknięcia, z korzeniami, z plamami nie dochodzącymi do ostatniej suchej łuski zewnętrznej, spękaniami zewnętrznych łusek lub częściowym ich brakiem na powierzchni nie większej niż 1/3 cebuli, pod warunkiem, że łuski mięsiste nie zostały uszkodzone.
Wielkość określa się największą średnicą poprzeczną cebuli. Różnica między najmniejszą i największą średnicą cebuli w jednostce opakowania nie może przekraczać 20 mm, jeśli średnica najmniejszej cebuli jest równa lub mniejsza niż 40 mm, ale mniejsza niż 70 mm oraz 30 mm, jeśli średnica najmniejszej cebuli jest równa 70 mm lub większa. Dla cebuli, która nie spełnia wymagań dla danej klasy dopuszcza się w każdym opakowaniu następujące tolerancje: w klasie I - 10% liczbowo lub wagowo cebuli nie spełniającej wymagań tej klasy, lecz zgodnej z wymaganiami dla klasy II oraz w klasie II - 10% liczbowo lub wagowo cebuli nie spełniającej wymagań tej klasy ani wymagań minimalnych.

      W każdym opakowaniu lub partii towaru luzem, cebula powinna być jednolita, tego samego pochodzenia, odmiany, jakości i wielkości. Widoczna w opakowaniu lub partii towaru luzem część cebuli powinna być reprezentatywna w stosunku do całej jego zawartości. Użyte opakowania oraz sposób pakowania powinny należycie chronić cebulę przed uszkodzeniami. Opakowania nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń oraz nie powodować uszkodzeń zewnętrznych lub wewnętrznych produktu. Na każdym opakowaniu należy umieścić informacje zgrupowane na tej samej stronie, naniesione w sposób czytelny, trwały i widoczny na zewnątrz.
Dla cebuli wysyłanej luzem (bezpośrednio ładowanej na środki transportu), informacje te powinny być podane w dokumentach towarzyszących towarowi lub umieszczone w widocznym miejscu wewnątrz środka transportu.

      Oznakowanie cebuli pochodzącej z uprawy ekologicznej, polega na zamieszczeniu bezpośrednio na opakowaniu lub na etykiecie trwale przymocowanej do opakowania napisu "produkt rolnictwa ekologicznego" oraz nazwy producenta, numeru certyfikatu, nazwy upoważnionej jednostki certyfikującej i jej numeru identyfikacyjnego.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron