Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Wymagania cebuli w stosunku do środowiska
Odmiany cebuli i ich przydatność
Stanowisko w zmianowaniu i płodozmian
Uprawa roli i przygotowanie pola
Nawożenie cebuli
Metody uprawy cebuli
Pielęgnowanie cebuli
Ochrona cebuli przed chwastami
Zabiegi profilaktyczne
Agrowłókniny i agrotkaniny
Choroby cebuli
Szkodniki cebuli
Zbiór i dosuszanie cebuli
Przechowywanie cebuli
Wymagania jakościowe i przygotowanie cebuli do sprzedaży
Wymagania w czasie transportu
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Ochrona cebuli przed chwastami      Podstawowym warunkiem decydującym o uzyskaniu wysokich i dobrej jakości plonów cebuli jest umożliwienie jej wzrostu na polu wolnym od chwastów. Uprawa od siewu do zbioru bez odchwaszczania kończy się niepowodzeniem, straty plonu bowiem dochodzą do 100%. Kilkunasto-, a nawet kilkudniowe opóźnienie pierwszego pielenia, w stosunku do "terminu optymalnego" tj. takiego, w jakim powinno się je wykonać już powoduje duże straty. W badaniach przeprowadzonych w Skierniewicach, opóźnienie pierwszego odchwaszczania o 17 dni, w stosunku do terminu optymalnego, powodowało redukcję plonu o 48%.

      W niektórych latach już 8-dniowe opóźnienie wywoływało stratę wynoszącą aż 27%. W przeliczeniu na każdy dzień obecności chwastów straty wynosiły średnio 2,8%. Po 46 dniach od siewu cebuli świeża masa chwastów wynosiła aż 5,9 t/ha, a w cebuli z dymki 4,1 t/ha. Masa chwastów na polu cebulowym, nie odchwaszczanym od siewu do zbioru, może się niemal równać masie wyprodukowanej w tym samym czasie na polu bez rośliny uprawnej, co świadczy o słabej zdolności supresyjnej cebuli w stosunku do konkurujących z nią chwastów.

      Do częściej spotykanych chwastów w cebuli zaliczane są gatunki jednoroczne: chwastnica jednostronna,komosa biała, gwiazdnica pospolita, żółtlica drobnokwiatowa, tasznik pospolity, tobołki polne, pokrzywa żegawka, gorczyca polna, rdest plamisty i powojowy, przytulia czepna, psianka czarna, maruna bezwonna i chwasty rumianowate.
Spotykane są też chwaty wieloletnie, mianowicie ostrożeń polny, rzepicha leśna, skrzyp polny. Największe zachwaszczenie występuje w okresie "masowego wiosennego wysypu chwastów", to jest między 45 a 50 dniem od siewu.
Chwasty stanowią szczególne zagrożenie dla cebuli z siewu w pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego. Powinny być one usuwane wkrótce po wschodach. Od fazy 3-4 liści rozpoczyna się okres tolerowanej konkurencji, podczas którego obecność chwastów nie zawsze musi obniżać plon. Wynika z tego, że plantacja cebuli z siewu powinna być wolna od chwastów przynajmniej przez 10-12 tygodni; to jest od trzeciej dekady kwietnia, przez maj i czerwiec, a nawet w pierwszej dekadzie lipca. Dużo mniejszym problemem są chwasty w cebuli uprawianej z dymki.

     
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Cebuli Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika Radom 2004
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-21,  11:25:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Komentarze na temat: Ochrona cebuli przed chwastami


Dyskusja użytkowników na temat: Ochrona cebuli przed chwastami


Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 8 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron