Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Uprawa drzew pestkowych
Uprawa drzew ziarnkowych
Lokalizacja uprawy drzew ziarnkowych
Nawożenie uprawy drzew ziarnkowych
Odmiany drzew ziarnkowych
Podkładki dla drzew ziarnkowych
Prowadzenie i pielęgnacja sadu drzew ziarnkowych
Ochrona drzew ziarnkowych przed chorobami i szkodnikami
Niechemiczne metody ochrony drzew pestkowych
Szkodniki drzew ziarnkowych
Szkodniki sadów jabłkowych
Szkodniki sadów gruszkowych
Choroby drzew ziarnkowych
Zwalczanie chwastów
Ochrona drzew ziarnkowych
Zbiór i przechowywanie owoców ziarnkowych
Uprawa orzechów
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki sadów gruszkowych     Miodówka gruszowa plamista (Psylla pyri)
- larwy żerują na pąkach, liściach, szypułkach kwiatowych a nawet na zawiązkach i owocach. Owady te produkują obficie słodkie, lepkie wydzieliny (spadź), na których rozwijają się grzyby zwane sadzakami. Przy silnym porażeniu pędy czernieją, są zahamowane we wzroście a w skrajnych przypadkach zamierają. Liście są przebarwione, silnie uszkodzone zasychają i opadają. Opadać mogą również kwiaty, a owoce są zdeformowane i pokryte czarnym nalotem. Oprócz miodówki gruszowej plamistej na gruszach mogą jeszcze występować 2 mniej liczne gatunki, są to: miodówka gruszowa czerwona (Cacopsylla pyrisuga) i miodówka gruszowa żółta (Cacopsylla pyricola).

      Zapobieganie i zwalczanie:
oczyszczać pnie z odstającej kory; w okresie bezlistnym (do zielonego pąka) opryskiwać preparatami zawierającymi oleje mineralne lub olej parafinowy; w walce z miodówkami ważną rolę odgrywają drapieżce (drapieżne pluskwiaki, biedronki i złotooki) i trzeba stworzyć im odpowiednie warunki bytowania w sadzie i na jego obrzeżach.

     Paciornica gruszowianka (Contarinia pyrivora)
- w okresie zielonego pąka wylatują owady dorosłe, które składają jaja do wnętrza rozwijających się pąków kwiatowych. Larwy wgryzają się do wnętrza zalążni i żerują w zawiązku owocowym. Zaatakowane zawiązki rosną początkowo szybciej i stają się bardziej pękate niż zawiązki zdrowe. Wkrótce jednak wzrost ich ulega zahamowaniu, następnie czerwienieją później czernieją i opadają.

      Zapobieganie i zwalczanie:
zbierać sukcesywnie i niszczyć opadłe zawiązki; mechaniczna uprawa gleby na głębokość 10-15 cm w okresie wczesnowiosennym niszczy część larw i poczwarek; w fazie zielonego pąka odławiać owady na żółte tablice lepowe.

     Pryszczarek gruszowiec (Dasineura pyri)
- larwy żerują na liściach powodując silne zwijanie się ich brzegów a następnie czernienie i zasychanie.

      Zapobieganie i zwalczanie:
mechaniczna uprawa gleby na głębokość 10-15 cm w okresie wczesnowiosennym niszczy część larw i poczwarek; odławianie owadów dorosłych na żółte tablice lepowe w fazie zielonego pąka; w starszych sadach wycinać i palić pędy z objawami żerowania (silnie zwinięte liście).

     Podskórnik gruszowy (Eriophyes pyri) i wzdymacz gruszowy (Epitrimerus pyri)
- W przypadku podskórnika gruszowego tylko pierwsze pokolenie żeruje na liściach pozostałe rozwijają się w tkankach liścia powodując powstawanie charakterystycznych pęcherzyków, które żółkną a następnie brązowieją. Przy silnym porażeniu mogą także uszkadzać zawiązki owocowe. Wzdymacz gruszowy żeruje na dolnej stronie liści powodując zwijanie się ich brzegów bądź wyginanie i marszczenie. Może również uszkadzać kwiaty i zawiązki, które przedwcześnie opadają. Szpeciele te są szczególnie niebezpieczne w młodych sadach.

      Zapobieganie i zwalczanie:
jeżeli w trakcie lustracji zimowych (przeglądanie pędów pod binokularem) stwierdzono znaczną liczebność szpecieli, to w okresie pękania pąków zastosować preparaty zawierające siarkę lub preparaty zawierające olej parafinowy lub oleje mineralne. Nie pobierać zrazów z drzew zasiedlonych przez szpeciele.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron