Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Uprawa drzew pestkowych
Uprawa drzew ziarnkowych
Lokalizacja uprawy drzew ziarnkowych
Nawożenie uprawy drzew ziarnkowych
Odmiany drzew ziarnkowych
Podkładki dla drzew ziarnkowych
Prowadzenie i pielęgnacja sadu drzew ziarnkowych
Ochrona drzew ziarnkowych przed chorobami i szkodnikami
Niechemiczne metody ochrony drzew pestkowych
Szkodniki drzew ziarnkowych
Szkodniki sadów jabłkowych
Szkodniki sadów gruszkowych
Choroby drzew ziarnkowych
Zwalczanie chwastów
Ochrona drzew ziarnkowych
Zbiór i przechowywanie owoców ziarnkowych
Uprawa orzechów
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Szkodniki sadów jabłkowych     Miodówka jabłoniowa (Psylla mali)
- larwy żerują na pąkach, kwiatach i liściach. W czasie rozwoju i żerowania wydzielają dużo woskowych nici i półpłynne słodkie odchody (spadź). Przy licznym występowaniu miodówki dochodzi do znacznego zniszczenia kwiatostanów.

      Zapobieganie i zwalczanie
w okresie bezlistnym, po stwierdzeniu licznych jaj zimujących na pędach, stosować preparaty zawierające olej parafinowy lub oleje mineralne. W fazie zielonego pąka jabłoni można stosować preparaty zawierające naturalne pyretryny.

     Kwieciak jabłkowiec (Anthonomus pomorum)
- wiosną samice składają jaja w pąki kwiatowe, a wylęgłe larwy zjadają słupki i pręciki. Pąki nie rozwijają się, zasychają i opadają.

      Zapobieganie i zwalczanie:
w okresie zimowym oczyszczać pnie drzew ze starej, popękanej kory. W lecie zakładać na pnie drzew opaski ze słomy, pod które wchodzą chrząszcze szukając kryjówek zimowych. Pod koniec zimy opaski spalić. W okresie pojawu chrząszczy stosować naturalne pyretryny.

     Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)
- gąsienice powodują tzw. 'robaczywienie' owoców. Zawiązki i owoce uszkodzone przez gąsienice często przedwcześnie opadają, a te które pozostają na drzewie nie mają wartości handlowej.

      Zapobieganie i zwalczanie:
zbierać robaczywe owoce i niszczyć je; w drugiej połowie czerwca zakładać opaski chwytne z karbowanego papieru, kontrolować je co dwa tygodnie i niszczyć znalezione tam gąsienice; w okresie zimowym pnie drzew dokładnie oskrobywać ze starej i spękanej kory; w fazie rozwoju jaj 'czarna główka' stosować preparaty wirusowe (oparte na specyficznym wirusie granulozy owocówki jabłkóweczki - Carpowirusine SC) lub preparaty bakteryjne zawierające Bacillus thuringiensis. Należy stosować je 2-krotnie w odstępie 10-12 dni; wprowadzać do sadu kruszynka (Trichogramma cacoecia), który niszczy jaja owocówki, w okresie składania jaj opryskiwać wyciągiem z wrotyczu lub piołunu. W ograniczaniu populacji owocówki jabłkóweczki dużą role odgrywają ptaki (np. sikory). Dlatego też ważne jest stwarzanie im odpowiednich warunków bytowania poprzez np. zawieszanie budek lęgowych lub obsadzanie sadów różnymi gatunkami krzewów, gdzie znajdują miejsce na spokojne wyprowadzanie lęgów.

     Owocnica jabłkowa (Hoplocampa testudinea)
- formą szkodliwą są larwy, które początkowo żerują bezpośrednio pod skórką zawiązków a później wgryzają się aż do komór nasiennych, powodując 'robaczywienie' jabłek.

      Zapobieganie i zwalczanie:
zbierać i niszczyć opadłe zawiązki; w rzędach drzew uprawiać mechanicznie glebę na głębokość 10-15 cm; wyłapywać błonkówki na białe tablice lepowe; pod koniec opadania płatków opryskiwać ekstraktem z gorzkli właściwej (Quassia amara).
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron