Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Len
Odmiany lnu
Uprawa lnu
Siew
Pielęgnacja
Zbiór
Choroby i szkodniki lnu
Konopia
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Uprawa lnu

Uprawa rzędowa lnu </a>.
Uprawa rzędowa ułatwia późniejsze żniwa lnu.
     Len wymaga starannego przygotowania i odchwaszczenia pola. Jeżeli uprawia się go po okopowych, to jesienią wykonuje się orkę przedzimową i pozostawia ją w ostrej skibie na zimę. Po innych przedplonach, wcześniej zbieranych, uprawę rozpoczyna się od podorywki, a orkę przedzimową wykonuje się jesienią.

     W żadnym wypadku nie wolno pozostawiać pola nie zaoranego na zimę. Orka wiosenna bowiem bardzo przesusza glebę. Wiosną, gdy tylko gleba przeschnie i można wejść na pole, stosujemy bronę lub włókę. Następnie pole kultywatorujemy i bronujemy. Tak przygotowana rola jest wystarczająco pulchna i wyrównana.

     Len ma małą zdolność pobierania z gleby składników pokarmowych, ponadto jest rośliną o dość krótkim okresie wegetacji, a więc także krótki jest okres, w którym składniki te może pobrać. Len nawozi się dosyć dużymi dawkami nawozów mineralnych łatwo przyswajalnych. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że od nawożenia zależy nie tylko wielkość plonu słomy, lecz także i jej jakość, a więc jakość znajdującego się w łodydze włókna. Dla lnu włóknistego szczególnie ważnymi składnikami pokarmowymi są potas i fosfor, gdyz składniki te zwiększają sztywność słomy i zawartość włókna w łodydze, oraz zmniejszają niebezpieczeństwo wylęgania i porażenia roślin przez choroby. Nawozy azotowe stosowane w zbyt dużych dawkach wpływa niekorzystnie na jakość słomy. Słoma jest wtedy cieńsza i dłuższa oraz zawiera mniej włókna. Włókno jest słabsze, rośliny silniej wylęgają i są bardziej podatne na choroby. Nawożenie trzeba tak dobierać, aby wszy stkie składniki pokarmowe występowały w odpowiednich proporcjach. Na 1 kg zastosowanego azotu powinno przy padać: 2 kg fosforu i 3 kg potasu, a na glebach ubogich w potas nawet 4 kg.



     Orientacyjne dawki nawozów są następujące: 20-40 kg N, 40-80 kg P2O5 i 60-160 kg K2O na 1 ha. Wszystkie nawozy stosuje się wiosną w czasie przygotowywania pola do siewu. Jedy nie na polach, na których istnieje obawa wylęgania'lnu lepiej jest azot zastosować w dwóch terminach - przedsiewnie i pogłównie w okresie, gdy len osiągnie wysokość 5-10 cm. Dla lnu ważne jest także, w jakich nawozach składniki pokarmowe zostaną zastosowane. Saletrę najlepiej jest wysiewać w nawozach saletrzanych lub siarczanie amonowym, potas w 60-procento wej soli potasowej, a fosfor - w super fosfacie. Pod len nie zaleca się używania nawozów wapniowych, gdyż nadmiar wapnia w glebie powoduje dużą kruchość włókna, a włókno takie jest trudne do przędzenia. Jeżeli zachodzi konieczność wapnowania, to zabieg ten wykonuje się pod przedplon lub dwa lata wcześniej.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron