Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie i nawadnianie papryki w uprawie polowej
Nawożenie przedwegetacyjne
Nawożenie pogłówne, nawadnianie i pielęgnacja roślin
Metody uprawy papryki
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie przedwegetacyjne

Przed sadzeniem papryki wskazana jest analiza gleby na zawartość najważniejszych składników pokarmowych N, P, K, Mg i Ca, w celu dostosowania ich poziomu do wymagań papryki. Może się na przykład okazać, że nawet przy optymalnym odczynie, zawartość wapnia w glebie jest zbyt niska. Należy wówczas zastosować przedwegetacyjne nawożenie węglanem wapnia (kreda) w dawce wynikającej z analizy gleby.
Na piaszczysto-gliniastych glebach o wysokiej kulturze otrzymuje się przeciętnie 50 t owoców papryki z hektara. Zasobność gleby niezbędna do uzyskania takiego plonu wynosi: ok. 120-160 mg N, 200-250 mg P, 200-400 mg K w 1 dm3. Należy jednak pamiętać, że wykorzystanie składników z gleby wynosi tylko: 60-80% N, 20- 40% P i 40-60% K (zależnie od gleby, warunków klimatycznych, odmiany).
Obornik zastosowany przed uprawą nie tylko poprawia strukturę gleby i zwiększa zawartość próchnicy ale wnosi także pewne ilości składników pokarmowych. W pierwszym roku po zastosowaniu 30 t obornika/ha w glebie znajduje się 30-60 kg łatwo dostępnego azotu, 13-18 kg fosforu i 30-90 kg potasu (w czystym składniku) oraz wszystkie mikroelementy. Nie są to jednak ilości wystarczające na pokrycie potrzeb papryki dlatego niezbędne jest przedwegetacyjne nawożenie uzupełniające.
Nawożenie fosforowe przy użyciu mączki fosforytowej, rogowej, popiołów z kości stosuje się jesienią w ilości niezbędnej do zaopatrzenia gleby w 85 kg P2O5/ha (na glebach kwaśnych można stosować fosforyty o podwyższonej zawartości magnezu).
Uzupełniające nawożenie potasowe wynosi ok. 220 kg K2O/ha, ale stosuje się je w dawkach dzielonych np. 1/3 ilości podaje się jesienią, 1/3 przed sadzeniem i 1/3 pogłównie. Na glebach słabych stosuje się 20% nawozu jesienią, 30% przed sadzeniem, 50% w czasie uprawy. Na glebach bardzo urodzajnych, humusowych nawożenie potasowe można stosować tylko jesienią. Aby uzyskać wysoki i dobry jakościowo plon owoców, przed sadzeniem stosuje się ok. 85-90 kg N/ ha w postaci mączek z krwi, kopyt, mięsa, piór i skóry oraz produkty pochodzenia roślinnego (np. wytłoczyny z nasion roślin oleistych, łuski kakaowe, kiełki słodowe).
Termin stosowania nawozów zależy od okresu ich mineralizacji. Najdłuższy, nawet kilkuletni mają mączki z kopyt, piór i skóry.
Ilość stosowanych nawozów zależy od zawartości składników pokarmowych w produkcie handlowym. Nawozy mineralne i substancje służące utrzymaniu i podwyższeniu biologicznej aktywności i żyzności gleby, dopuszczone do stosowania w rolnictwie ekologicznym podane są w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia MRIRW z dnia 14 maja 2002 roku.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron