Uprawy ekologiczne Uprawy ekologiczne
Vademecum Nowoczesnego Rolnika

Szukaj informacji o uprawach:
Login:
Hasło:
Jeśli nie posiadasz konta
Zarejestruj się
Artykuły na temat:
Uprawa Ziemniaka
Uprawa Kapusty
Uprawa Marchwi
Uprawa Cebuli
Uprawa Papryki (w gruncie i pod osłonami)
Wymagania klimatyczne i glebowe papryki
Wymagania pokarmowe i potrzeby nawozowe papryki
Przygotowanie rozsady do uprawy gruntowej i szklarniowej
Uprawa papryki w polu
Płodozmian i stanowisko w zmianowaniu
Uprawa roli i przygotowanie gleby
Nawożenie i nawadnianie papryki w uprawie polowej
Nawożenie przedwegetacyjne
Nawożenie pogłówne, nawadnianie i pielęgnacja roślin
Metody uprawy papryki
Uprawa papryki pod osłonami
Uprawa papryki w szklarni lub tunelu foliowym
Zabiegi pielęgnacyjne papryki
Ochrona papryki przed chwastami
Ochrona papryki przed chorobami
Ochrona papryki przed szkodnikami
Zbiór, pakowanie i przygotowanie papryki do sprzedaży
Uprawa Pomidora
Uprawa Ogórka
Uprawa Buraka ćwikłowego
Uprawa Buraka cukrowego
Uprawa Kukurydzy
Uprawa Żyta
Uprawa Pszenicy
Uprawa Owsa
Uprawa Jęczmienia jarego
Rośliny oleiste
Uprawa Roślin Jagodowych
Rośliny włókniste
Uprawa Gryki
Uprawa Gorczycy
Siatki na ptaki - ochrona ogrodów i sadów
Środki ochrony roślin
Ekologiczne uprawy roślin sadowniczych
Jak założyć gospodarstwo ekologiczne
Zasady Produkcji Ekologicznej
Zabazpieczenia przed kretami
Nawadnianie i melioracja
Szkody łowieckie w uprawach
Ostatnio dodane komentarze:
Artykuł: Uprawa Pomidora
Dzieki za informacje o zasilaniu pomidorków, ale po tych deszczach mam problem moje 4 pomidory zaczely wiednac. Czy mogę cos zrobić zal mi patrzeć na nie. Czy to choroba czy spowodowane deszczem. W namiocie oliowym jest bardzo mokro jakby wody gruntowe
tola 2013-06-30 08:01:36
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam .KAZ Pomidor to sama woda i pomidor jej potrzebuje .Podlewam ok 3 litrow na 1 pomidor prawie dziennie .Brak wody moze spowodowac opadanie kwiatow .Jezeli jest gleba bardzo wilgotna ze wzgledu na pogode to mozna ograniczyc podlewanie .Musisz
Andrzej 2013-06-28 11:18:08
Artykuł: Choroby pomidorów
Witam! Mam także problem ale widzę, że nikt nie odpisuje jak się go pozbyć. Na górnych partiach pomidorów (ostatnie gałązki) młode listki nagle zaczęły się skręcać a dziś po kilku dniach pojawiły się ich brązowe końcówki. Nie wiem co to może być.
marta 2013-05-31 21:20:58
Artykuł: Uprawa Pomidora
Witam! Pierwsze moje pomidory wychodowane na porapecie posadziłem 15 kwietnia do szklarenki.Były i tak juz za bardzo wybyjałe ze wzgledu na brak słońca .Udało mi sie wychodowac 18 sztuk .6 malinowych 4 luna reszta to słonka .Po niedzieli jade dokupic
Andrzej 2013-04-21 09:57:16
Artykuł: Uprawa Pomidora
Ja też od ok.6 lat uprawiam pomidorki Słonka pod folią ok. 70 szt. i w polu. Są w uprawie b. wdzięczne i przy średnim zainteresowaniu b. dobrze plonują.W ub.roku po raz pierwszy wsadziłam też Rambozo. Jestem nim zachwycona bo nie chorują w ogóle, owoce
Asia P. 2013-04-05 14:23:10
Informacje dodatkowe
Regulamin

Nawożenie pogłówne, nawadnianie i pielęgnacja roślin

Po prawidłowo wykonanym nawożeniu przedwegetacyjnym dokarmianie papryki w trakcie uprawy polega na zastosowaniu trzeciej dawki nawozu potasowego tj. 70 kg K2O/ha, w okresie dojrzewania pierwszych owoców.
Zaleca się stosować nawozy siarczanowe ponieważ utrzymują one lekkie zakwaszenie gleby.
Pogłówne dokarmianie azotem stosuje się tylko w przypadku osłabienia wzrostu roślin np. przy nadmiernej ilości owoców na roślinie, po infekcji wirusowej lub w przypadku suszy jeśli możliwe jest deszczowanie plantacji. Należy wówczas stosować produkty z glonów i roślin morskich, guano, mączkę z krwi lub przefermentowaną i rozcieńczoną gnojówkę. Potrzebę zastosowania tych nawozów, z wyjątkiem gnojówki, należy uzgodnić z jednostką certyfikującą.
Przy intensywnym owocowaniu oraz pod koniec okresu uprawy na roślinach mogą pojawiać się objawy niedoboru magnezu. Można je likwidować opryskując rośliny 2% roztworem siarczanu magnezu. Po nawożeniu obornikiem objawy niedoborów mikroelementów pojawiają się rzadko. Do ewentualnego ich uzupełnienia zaleca się mikroelementy pochodzenia mineralnego.
Uprawki wiosenne, szczególnie orka na glebach ciężkich lub zachwaszczonych, powodują wysuszenie gleby. Dla uzupełnienia wilgotności konieczne jest nawadnianie plantacji w ilości ok. 170 mm (170 l wody/m2 uprawy) opadu w całym sezonie uprawy. Jednorazowa dawka wody nie powinna być mniejsza od 15 mm (15 l/m2), gdyż osiąga się wówczas dobre nawilżenie warstwy gleby o odpowiedniej miąższości.
Największą wilgotność powinna mieć gleba przed sadzeniem (aby rośliny dobrze się ukorzeniały nie należy roślin podlewać zaraz po sadzeniu, można je natomiast zraszać). Młode korzenie sięgają 10-20 cm w głąb, a przed owocowaniem dorastają do 25-30 cm. Drugim okresem wzmożonego zapotrzebowania na wodę jest dopiero początek owocowania. Stosowanie ciepłej wody (ok. 25oC) przyspiesza i poprawia plonowanie papryki.
Na wielohektarowych plantacjach paprykę polową nawadnia się za pomocą deszczowni zraszających. Wybierając dysze zraszaczy należy uwzględnić rodzaj gleby; im cięższa gleba tym mniejsza powinna być wielkość kropli. Do nawadniania upraw o mniejszych powierzchniach zaleca się stosowanie deszczowni kroplowych z emiterami wbudowanymi w ścianki przewodów doprowadzających wodę (np. system T-tape) lub węży perforowanych.
Pielęgnacja papryki w polu polega na ręcznym odchwaszczaniu, usuwaniu uszkodzonych i chorych części roślin. U papryki polowej można usuwać tylko zawi ązki wyrastające w głównym rozgałęzieniu pędów. Prowadzenie na 3-4 pędy zaleca się tylko w przypadku silnie rosnących odmian prowadzonych przy palikach lub przy sznurach poziomych.
Wskazanym zabiegiem jest ściółkowanie zagonów czarną lub barwioną folią polietylenową o grubości 0,05-0,06 mm, albo czarną włókniną o masie 50 g/m2. Ściółkowanie zmniejsza ewaporację, zapobiega rozmywaniu powierzchni gleby i ogranicza rozwój chwastów. Rośliny sadzi się w otwory wycięte w powłoce.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Papryki w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. S. Kaniszewskiego
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek

Temat:
Treść:
Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!

Reklama
Agrowłókniny rabatka.pl
Siatki przeciw ptakom rabatka.pl

Ogrodzenia elektryczne Chapron